Predsedníčka vlády Iveta Radičová (SDKÚ–DS) a minister vnútra Daniel Lipšic (KDH) si preto v piatok prezreli slovensko-ukrajinskú hranicu a jej zabezpečenie.
SOBRANCE/ VYŠNÉ NEMECKÉ. Radičová s Lipšicom a poslancom Národnej rady Martinom Padom (SDKÚ–DS) si sto kilometrov dlhú schengenskú hranicu prezreli najprv z vrtuľníka. Potom o jej zabezpečení hovorili s policajtmi na Riaditeľstve hraničnej a cudzineckej polície v Sobranciach.
Lipšic uviedol, že ochranu hranice nadštandardne dobre zabezpečujú špičkové technológie. Dôkazom je, že za prvých osem mesiacov tohto roku počet nelegálnych migrantov klesol. Radičovú vývoj imigrácie prekvapil.
Hlavne to, že v prvom polroku tohto roku tvorili najväčšiu skupinu utečenci zo Somálska. Mnohí z nich už Slovensko nevnímajú len ako tranzitnú krajinu, ale stávajú sa z nich žiadatelia o azyl a na Slovensku už aj zostávajú. „Takže my sa musíme pripraviť na tieto situácie,“ povedala.
Severnú hranicu vyčistia
Lipšic zhodnotil, že celá južná časť hranice je perfektne zabezpečená, no spolu s premiérkou pripustili, že bude nutné zlepšiť ochranu jej severnej časti. Hoci v členitom a hornatom teréne polícia pozná tradičné trasy migrantov a má tam mobilnú techniku, ďalšie technické opatrenia sú nevyhnutné.
Premiérka podotkla, že táto časť je veľmi zarastená, a tým pádom neprehľadná. Informovala, že už diskutovali, aby tento úsek vyčistili v rámci národného projektu: „Treba odstrániť tú džungľu.“
Peniaze chcú aj z eurofondov
Premiérka dodala, že pri strážení hranice sa osvedčili veže kombinované s kamerami a v spôsobe kombinácie osvedčených technológií bude Slovensko pokračovať. O ich cene technológií nechcela špekulovať.
Rôznia sa od typu a dĺžky hranice, na ktorej ju nasadia. „Chcem vás ubezpečiť, že budeme zvažovať cenu,“ zdôraznila.
Čistenie „džungle“ podľa nej drahé nebude. „Je tam práca pre mnoho rúk,“ naznačila.
Polícia potrebuje ľahké vrtuľníky
Monitoring hranice doteraz pre ministerstvo vnútra zabezpečovala súkromná firma. „Od 1. októbra bude vonkajšiu hranicu zabezpečovať letka ministerstva vnútra,“ oznámil Lipšic. Podľa neho pôjde o veľké, pôvodne vojenské, vrtuľníky. No budú len dočasným riešením.
„Pre budúci rok slovenská polícia potrebuje nové ľahké vrtuľníky,“ avizoval. Dodal, že by ich využívala kombinovane aj na pátracie alebo záchranné akcie. Nové stroje budú podľa neho v rámci schengenského hodnotenia jednou z priorít.
Pravidelné päťročné hodnotenie nemôže podľa Lipšica Slovensko podceniť. Financovanie by sa malo zabezpečiť z európskeho fondu pre vonkajšie hranice, ale aj z rozpočtu ministerstva vnútra.
Fakty
Slovenský systém Ralen chcú Američania
Lipšic a Radičová boli nadmieru spokojní so slovenským bezpečnostným systémom Ralen. Radičová povedala, že cezeň prejde ročne milión dvestotisíc osôb a obrovské množstvo tovaru a produktov.
Lipšic potvrdil, že oň majú záujem viaceré krajiny Európskej únie a USA. „Nedávno som v USA o tom rokoval s americkou ministerkou vnútornej bezpečnosti. Američania majú o tento systém záujem kvôli ochrane americko- mexickej hranice,“ povedal.
kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín