V utorok 30. augusta predohrávaným zápasom Iuventa Michalovce - UDHK ŠG Nitra-Sereď - Nitra o 17.30 hod. odštartuje jubilejný desiaty ročník slovensko-českej hádzanárskej súťaže žien.
MICHALOVCE. Zápas v Michalovciach má svoju symboliku: historicky prvý duel WHIL sa v roku 2002 odohral práve v centre Zemplína, kde domáci tím 28. augusta tesne porazil pražskú Slaviu (27:25). Pri zrode úspešného projektu stál vtedajší prezident SZH, Michalovčan Pavol Derfényi, a tak sme využili okrúhle jubileum a položili mu niekoľko otázok.
Kedy vznikla myšlienka vytvoriť najvyššiu spoločnú súťaž hádzanárok z oboch brehov rieky Moravy?
„Český zväz hádzanej bol iniciátorom vzniku spoločnej mužskej súťaže, ktorá v roku 2000 začala pod názvom HIL písať svoju pomerne krátku históriu. Pre myšlienku vytvoriť podľa vzoru mužov aj spoločnú ženskú súťaž neboli naši priatelia na druhom brehu rieky Moravy až takí zapálení, priaznivú odozvu som našiel až po zmene na poste predsedu ČSH, ktorým sa stal Jaroslav Chvalný. Doterajšia deväťročná história potvrdila opodstatnenosť a obľúbenosť súťaže, známej pod skratkou WHIL.“
V úvodnom ročníku interligy štartovalo podobne, ako v tom aktuálnom, trinásť tímov. Trinástym účastníkom sa stalo rakúske družstvo Hypo Niederösterreich Viedeň, jeden z najlepších európskych tímov tohto obdobia. Ako sa vám podarilo pritiahnuť klub, v ktorom vtedy šéfoval legendárny Gunnar Prokop a trénoval ho súčasný tréner Veszprému János Gyurka?
„Myšlienka vtiahnuť do súťaže renomovaný rakúsky celok Hypo vznikla pri príležitosti desiateho výročia založenia EHF vo Viedni počas neformálneho rozhovoru s manažérom Hypa Gunnarom Prokopom. Položartom-polovážne som mu navrhol možnosť štartu mnohonásobného víťaza Pohára európskych majstrov v spoločnej slovensko-českej súťaži. Po zložitých rokovaniach, kde bolo potrebné zohľadniť náročný program Hypa v domácej súťaži a európskych pohároch, rakúsky topklub súhlasil, čím sa splnil jeden z mojich veľkých hádzanárskych snov. V súťaži odohral iba jednu sezónu, ale aj tým prispel k propagácii novej súťaže a hádzanej ako celku.“
Štart Hypa bol veľkým sviatkom aj v Michalovciach, 25. septembra 2002 stará hala praskala vo švíkoch a aj napriek prehre 30:37 odchádzali diváci spokojní...
„Michalovskí diváci mali v jeseni 2002 po prvý raz možnosť vidieť v akcii špičkový európsky tím. Hala bola nabitá na prasknutie a domáce hráčky napriek prehre zahrnuli diváci dlhotrvajúcim potleskom. Odvtedy Michalovce urobili míľový krok dopredu a hostili už v európskych pohároch viacero celkov zvučného mena. Aj teraz ich už o pár dní čaká domáci turnaj prvej fázy Ligy majstrov. Interliga však v ďalších rokoch mala napriek opakovaným rokovaniam s rakúskou stranou už iba slovenské a české zastúpenie.“
Iniciátori spoločnej súťaže si od nej sľubovali aj priaznivý dopad na kvalitu reprezentačných výberov. Slovenky však počas jej existencie nepostúpili na vrcholné podujatie ani raz, Češky raz...
„Nelichotivá situácia reprezentačných výberov nie je výsledkom spoločnej súťaže, naopak, bez nej by to bolo horšie. Teraz hrajú hráčky oveľa viac ťažkých zápasov a sú nútené adaptovať sa na pestrejšie herné varianty súperov. Obe strany sa dnes zhodujú v tom, že WHIL je úspešným projektom!“
Desať rokov súťaže prinieslo viac ráz aj úvahy o jej možnom rozpade a zvýšené emócie po zmene pôvodne dohodnutého paritného zastúpenia pred začiatkom minulej sezóny...
„Zatiaľ čo české mužské kluby v istej fáze stratili záujem na pokračovaní spoločnej súťaže, ženské tímy z Čiech a Moravy sa drvivou väčšinou vždy stavali za zachovanie WHIL. Pnutie nastalo, keď sa objavili ďalšie silné kluby, konkrétne Most a Poruba, ktorých finančné zázemie a ambície jednoznačne siahali do najvyššej súťaže. Súhlas slovenskej strany so zmenou parity a zvýšením počtu českých účastníkov v súťaži o dvoch mi mnohí vyčítali, bol to však pragmatický krok, ktorý vychádzal z ekonomickej reality. V Česku je viac hráčok, peňazí a záujmu sponzorov, všimnime si napríklad, že počet slovenských hráčok v českých kluboch rastie každou sezónou. Naopak, slovenská strana po prvý raz nevyužila ani len možnosť účasti šiestich tímov a nebyť agilného druholigistu UDHK ŠG Nitra-Sereď, ktorý podal prihlášku, mohla byť WHIL vážne ohrozená.“
Aká podľa vás bude ďalšia budúcnosť WHIL?
„Ako priaznivec hádzanej želám spoločnej súťaži úspech. Na jej zachovanie musí slovenská strana ponúknuť takú kvalitu, aby bola na druhej strane motivácia pokračovať. Slovensko má na to, aby šesť kvalitných tímov poskladalo.“
Autor: Róbert Andrejkov
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín