Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Mesto Čierna nad Tisou vyzvalo vo štvrtok problémových rómskych nájomníkov, aby vypratali zdevastované mestské byty. Úradníci ich navštívili doma za asistencie mestskej, štátnej a železničnej polície. Viacerí nájomníci súhlasili, že odídu dobrovoľne.
ČIERNA NAD TISOU. Približne päťdesiat ľudí bude musieť opustiť zničené mestské byty v Čiernej nad Tisou.
Mesto dnes za asistencie polície vyzvalo nájomníkov, ktorí majú dlhy, alebo nemajú platné nájomné zmluvy, aby vypratali byty.
Návšteva úradníkov v sprievode policajtov prebehla bez konfliktov a emócií. Hoci rodiny prisľúbili, že sa popoludní odsťahujú, priznali, že nemajú kam ísť.
Na vysťahovaní sa dohodli
Primátorka Marta Vozárikova uviedla, že mesto sa už nemôže starať o ľudí, ktorí nedokážu a nechcú slušne žiť.
„Títo občania od nás 14. 7. dostali výzvu na vypratanie bytu. Vo väčšine prípadov ide o neprispôsobivých občanov. Tie bytovky nie sú v obývateľnom stave. Ohrozujú aj vlastné životy. Pokúsili sme sa s nimi dohodnúť, že nám tie byty vyprázdnia dobrovoľne. Dokopy tam bolo päť rodín. V dvoch prípadoch sme mali neplatičov a v troch boli neprispôsobiví, neustále boli s nimi problémy a vôbec nemali nájomné zmluvy. Vo väčšine prípadov sme sa dohodli. Poobede vyprázdnia byty, odovzdajú ich,“ skonštatoval Miroslav Lőrinc, referent majetku mesta Čierna nad Tisou.
Dodal, že v jednom prípade už mali ráno vyprázdnený byt a odovzdané kľúče. Rodinám dokonca pristavili nákladné auto. „Môžeme im zobrať veci, kam chcú, kam nám oni povedia,“ povedal Lőrinc.
Nemajú kam ísť
Trojizbový byt má opustiť s rodinou aj 32-ročný Sergej Nagy: „Nemám kde bývať, neviem, kam pôjdem. Podľa mňa to nie je správne, nemajú ani exekučný príkaz k tomu. Ja tu bývam tretí rok.“
„Žijem tu odmalička, ale odnesiem kľúče a vyčistíme byt,“ povedal 50-ročný Koloman Varady, ktorý pracuje na verejnoprospešných prácach.
V byte žije so svojou manželkou. „Neviem, kam pôjdeme. Nemám v okolí príbuzných, kam by som mohol ísť,“ povedal.
Napriek tomu súhlasil s vyprataní bytu mimosúdnou cestou. Hovorí, že auto na presťahovanie, ktoré mu ponúklo zadarmo mesto, nepotrebuje. „Máme len jednu skriňu. Tú zoberieme,“ povedal.
Náhradné ubytovanie pre Rómov mesto k dispozícii nemá. "Mesto im nevie zabezpečiť lepšie podmienky, pretože nemáme ďalšie nájomné byty," prízvukovala primátorka.
Splnomocnenec: Mali vec konzultovať
Splnomocnenec vlády Slovenskej republiky pre rómske komunity Miroslav Pollák považuje za vhodné, aby orgány samosprávy akékoľvek riešenia, ktorých dôsledkom je alebo bude deložovanie, nútené vysťahovanie či vypratanie obydlia alebo pozemkov konzultovali s Úradom splnomocnenca vlády Slovenskej republiky pre rómske komunity.
"Úrad splnomocnenca vlády Slovenskej republiky pre rómske komunity ako poradný orgán vlády je ochotný poskytnúť potrebnú súčinnosť pri riešení problémov týkajúcich sa rómskych komunít a navrhnúť mestám a obciam potrebné opatrenia," uvádza sa v stanovisku, ktoré Úrad splnomocnenca poskytol TASR.
V meste je napätá atmosféra
V Čiernej nad Tisou vládne napätá atmosféra najmä po utorňajšom útoku miestnych Rómov na dorastencov a trénera futbalového klubu. Drevenými palicami dobili 16-ročného futbalistu a 28-ročného trénera.
Polícia obvinila z trestných činov ublíženia na zdraví a výtržníctva troch mužov vo veku od 15 do 29 rokov a z prečinu výtržníctva 38-ročnú ženu.
„Dvaja obvinení muži boli umiestnení do cely policajného zaistenia s návrhom na väzobné stíhanie. Obvinená 38-ročná žena je stíhaná na slobode. Po obvinenom 15-ročnom tínedžerovi polícia pátra,“ uzavrela košická krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová.
Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity na základe prvých informácií, ktoré má k dispozícií, odsudzuje napadnutie futbalových dorastencov na ihrisku v Čiernej nad Tisou a neospravedlňuje takéto násilné konanie.
"Medzi Rómami v meste Čierna nad Tisou žijú aj neprispôsobivé rodiny, ktoré narúšajú spolužitie nielen s obyvateľmi majority, ale aj inými Rómami a svojim správaním narúšajú bezpečnosť a poriadok v meste," uvádza sa v stanovisku.
mpo, tasr
Primátorku obvinili z kupovania hlasov pred voľbami
ČIERNA NAD TISOU. Vysťahovaná matka siedmich detí je rozhodnutá nasťahovať sa s celou rodinou pred mestský úrad. Primátorke nevie prísť na meno. Tvrdí že pred voľbami bola u nich a za tri hlasy im dala tri vrecia zemiakov a tri fľaše čuča.
„Sľubovala, že budeme mať plyn, elektriku a teraz nás vyhadzuje na ulicu. Začo mám platiť mestu, keď nemáme ani vodu? Pfuj!“ Renáta Nagyová si odpľuje do zahnívajúcej zelenej mláky pred polorozobraným barakom.
Primátorkin prah
Obvinenie z kupovania hlasov medzi Rómami Martu Vozárikovú pobúrilo.
„Teraz budú na mňa kydať. Nie je to pravda. Nikdy odo mňa nikto nič nedostal.“ Primátorka priznáva, že v predvolebnej kampani a vo volebnom programe sľúbila obyvateľom zničených bytoviek, že sa pokúsi zlepšiť ich životné podmienky.
„So všetkými rómskymi obyvateľmi, ktorí si plnia voči mestu povinnosti, sme podpísali v marci nájomné zmluvy.“ To označuje za prvý predpoklad, aby mohli pomôcť. Ostatní budú musieť odísť. „Pochopiteľne, že sa im to nepáči, keď bývali zadarmo,“ vysvetľuje primátorka.
Mesto písomne vyzvalo rodiny asociálov, aby opustili byty začiatkom tohto mesiaca. Keďže na výzvu nereagovali, dnes im dali poslednú možnosť dohodnúť sa.
„Ničia majetok mesta, terorizujú ľudí, kradnú, čo im príde pod ruku, deti chodia poza školu. Definitívne prekročili prah tolerancie,“ vysvetľuje primátorka.
Väčšina z vysťahovaných sa chystala nájsť strechu u príbuzných v meste a okolitých dedinách.
Mikuláš Jesenský
Mestečko šéfke tlieska
Obyvatelia sú s ráznym riešením spokojní. Problémy v meste vraj spôsobila jediná rozvetvená a konfliktná rodina, miestnych dvesto Rómov žije normálne.
ČIERNA NAD TISOU. Obyvatelia mestečka, ktoré preslávil „najväčší suchozemský prístav“ v bývalom Československu, či stretnutie komunistických špičiek Československa a Sovietskeho zväzu Alexandra Dubčeka s Leonidom Brežnevom pred okupáciou v auguste 1968, rozhodnutiu radnice bez rozdielu tlieskajú.
„Postavili sme si domy, keď tu žili ešte naši Rómovia, slušní ľudia, s ktorými sa dalo vychádzať. Prisťahovali sa títo a teraz ani vyjsť na dvor nemôžeme,“ narieka žena z rodinného domu oproti barakom. „Zo života nám urobili peklo. Čo robí štát, všetci tí úradníci, sociálni a komunitní pracovníci?“
V Čiernej nad Tisou žije podľa odhadov okolo dvesto, väčšinou chudobných, Rómov. „Pracujú, chcú zmeniť svoj život. Žijú tiež v nájomných bytoch, ale svoje záväzky plnia, aj keď sa občas s platbami omeškajú,“ hovorí primátorka Marta Vozáriková.
Spolunažívanie vraj zničila jedna rozvetvená rodina, ktorá sa prisťahovala pred dvanástimi rokmi. Teraz sa od nej dištancujú aj miestni Rómovia.
„Ich deti fetujú, rodičia len pijú, robiť nebudú. Viem, nie je tu práca. Ale ja som na staré kolená odišla za robotou do Nemecka. Lebo žiť z podpory sa nedá,“ hovorí Helena Gáborová, matka piatich detí.
„Poriadok s nimi už mali urobiť dávno! Človek sa po zotmení bojí na ulicu. Takých tu nechceme. Preč s nimi, len nám hanbu robia.“
Mikuláš Jesenský
Foto k článku: Milan Potocký.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín