Búraniu malo predchádzať vysťahovanie. Na miesto v stredu ráno prišla polícia. Ako sa zistilo, obyvatelia majú súdne rozhodnutie, že tu majú právo bývať.
TREBIŠOV. Ján Džudžo býva na Družstevnej ulici 1972/6 už 28 rokov. Stredajšie dianie okolo bytoviek považuje za vyvrcholenie nezhôd a nejasností, ktoré sa ťahajú už 20 rokov. Potvrdil, že žiadne búranie nebude, lebo ich vysťahovať nemôžu.
Búranie verzus vysťahovanie
„Áno - mesto vydalo búracie povolenie, lebo vlastník splnil všetky potrebné podmienky,“ potvrdil primátor mesta Marián Kolesár (nez.)
Dodal, že mesto pri tom nepochybilo: „Pri konaní sme neboli povinní skúmať, ako je to s vysťahovaním obyvateľov. To je vec vlastníka. Bytovky mestu nepatria.“
Samospráva sa o tom, že na vysťahovanie nemal vlastník povolenie či súdny príkaz, dozvedela až teraz. Ján Džudžo potvrdil, že predposledný majiteľ sa o to snažil: „Žiadal o súdne vypratanie bytovky, ale súd to zamietol a potvrdil, že máme právo tu bývať. Máme na to doklad.“
Zrušili im trvalý pobyt...
Ďalšou kapitolou je trvalý pobyt. „Nevedeli sme o búracom povolení ani o tom, že nám ho majiteľ asi pred rokom zrušil,“ vysvetľuje ďalší obyvateľ bytovky.
Prišli na to, až keď si niektorí potrebovali vybaviť nové občianske preukazy. „Zistili, že už majú trvalý pobyt len mesto Trebišov. Ja mám starý, preto mám stále ako bydlisko Družstevnú ulicu,“ hovorí Džudžo, ktorý tu žije so ženou a 6 deťmi.
Odmieta odísť, kým sa veci nevyriešia: „Zrušenie trvalého pobytu napadneme súdne. My tu máme právo bývať. Sme slušní, riadne sa staráme o deti, chodia do školy. Chceme sa dohodnúť. Neodídeme, pokiaľ nebudeme mať náhradné bývanie.“
Úrad splnomocnenca chce pomôcť
Kolesár priznáva, že to bude problém. Vysvetľuje, že mesto nie je povinné Rómom poskytnúť náhradné bývanie: „To by mal urobiť vlastník, nie my.“
Uvedomuje si to aj Marián Fečo z košickej pobočky splnomocnenca vlády pre rómske komunity, ktorý vec riešil priamo na mieste: „Dôležité je, že ľudia tam zostali, ale potrebujú dôstojné bývanie. Navrhol som mestu, aby im postavilo 4-5 bytov nižšieho štandardu, to predsa nemôže byť taký problém. Pomôžeme s vybavením financií od štátu,“ hovorí.
Úrad pomôže Rómom aj s podaním na súd ohľadne trvalého pobytu. Primátor sa pomoci nebráni: „Budeme problém sledovať. Momentálne však mesto nemá peniaze na výstavbu. Sme schopní poskytnúť len pozemky.“
Nájomníci. Ján Džudžo s rodinou aj ostatní nájomníci odmietajú odísť... FOTO: TASR
Mesto a úrad. Primátor Marián Kolesár a Marián Fečo z úradu splnomocnenca sa snažia nájsť spoločnú reč. Bez peňazí to však nepôjde. FOTO: LYV
Bez vody a elektriny
Bytovky na Družstevnej ulici postavili za socializmu. Patrili Štátnym majetkom, ktoré sem nasťahovali svojich zamestnancov. Problémy nastali po revolúcii, keď sa začali meniť majitelia budov aj pozemkov.
Za 22 rokov sa tu už vystriedali traja - štyria. Všetci sa snažili Rómov vysťahovať. Tí boli proti, žiadali o nové nájomné zmluvy. Majitelia nesúhlasili.
Pred 12 rokmi dal vtedajší majiteľ Rómom vypnúť elektrinu, o 2 roky neskôr vodu. Chodia si po ňu do osady na Kraskovej ulici.
Predposledný majiteľ sa snažil o súdne vypratanie, na súde nepochodil. Neželaným nájomníkom asi pred rokom zrušil trvalé pobyty.
Druhú bytovku už viaceré rodiny opustili. V prvej býva 37 ľudí, z toho 20 detí.
Podľa listu vlastníctva je súčasným vlastníkom Georg Pfeiffer z Nemecka. Podľa dostupných informácií chce budovy zbúrať a využiť pozemky pod nimi na výstavbu.
lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín