Vynovená cesta cez hranicu pribudne medzi slovenským Pribeníkom a maďarskou obcou Lácacseke. Obľúbená skratka východniarov dnes pripomína skôr tankodrom. Do septembra ju opravia a rozšíria.
PRIBENÍK. Starú cestu cez hranicu „objavili“ po vstupe do EÚ šikovní východniari. Zistili, že sa ňou dá oproti priechodu v Slovenskom Novom Meste o desiatky kilometrov skrátiť cesta na nákupy do Maďarska a na obľúbené kúpaliská.
Za dve hodiny 250 áut
Starosta Pribeníka Pavol Fűlop (SMK) povedal: „Cez dedinu nám začali chodiť autá nielen s trebišovskými značkami, ale aj od Michaloviec, Humenného, Sniny, ba aj Svitu. Cez víkendy tu za dve hodiny narátame 250 osobných áut.“
„Skratku“ objavili aj nákladné autá a kamióny. Práve tie dlhé roky neopravovanú cestu dorazili. Dnes je samá jama, jazdiť sa tu dá maximálne na trojke.
Spojili sa s Lácacséke
Už dávno Pribeníčania špekulovali, ako z cesty urobiť poriadnu asfaltku. Od roku 2003 mali dohodu o spolupráci s maďarskou obcou Lácacséke. Od roku 2008 pripravovali zrkadlový projekt opravy cesty. Vlani im ho schválili.
„Teším sa, že to konečne urobia,“ povedal Július Doboš z Lelesa. Spolu s manželkou chodia na nákupy do Kisvárdy. „Na múku, potraviny, sú tam lepšie ceny aj kvalitnejšie veci.“
Aspoň raz týždenne cestu využíva aj Ladislav Pandy z Kráľovského Chlmca: „Je výborné, že cestu opravia. Využíva ju veľa ľudí.“
Po novej asfaltke sa bude lepšie jazdiť aj Jánovi Kostyuovi z Pribeníka: „Chodím na bicykli hlavne na tabak, ktorý je tam oveľa lacnejší.“
Skratku používajú aj Ukrajinci
Práce sa začali vlani v decembri, dodávateľom je prešovská firma Kaping, s. r. o. Na slovenskej strane opravia necelý kilometer, na maďarskej 1,3 kilometra. Opravia aj dva mosty. Cesta bude aj širšia.
Podľa starostu skratku už používajú aj Rumuni či Ukrajinci: „Tí to šmyknú cez priechod v Záhonoch, kde sa toľko nečaká, a potom cez nás prichádzajú na Slovensko. Majú to rýchlejšie.“
Priznal, že od zavedenia mýta na tunajší priechod prichádzajú kamióny aj preto, aby sa vyhli plateniu.
Obec dúfa v rozvoj
Obce na opravu dostali takmer 420-tisíc eur – z toho 235 slovenská a 185 maďarská strana. Väčšinu, 85 percent financií, dala EÚ, 10 % štát a 5 % prispeli obce. „Nás to bude stáť len necelých 12-tisíc eur,“ uviedol starosta.
Očakáva, že lepšia cesta zlepší aj podmienky pre podnikateľské aktivity: „Už teraz naši malí podnikatelia predávajú na Slovensku aj v Maďarsku, obchodná spolupráca sa veľmi zintenzívnila. Veríme, že časom sa rozbehne aj cestovný ruch a pomôže to rozvoju obce.“
Práce na ceste chcú ukončiť do konca septembra.
ZAUJÍMAVOSŤ
História cesty
Súčasná cesta cez hranicu pochádza ešte z čias Rakúsko–Uhorska. Pôvodne to bola poľná cesta, neskôr ju spevnili. Až do roku 1945 ju ľudia pri hranici bežne používali - vtedy štát pohyb po nej cez hranicu obmedzil a v roku 1952 ho celkom zakázal.
Odvtedy cesta slúžila len na poľnohospodárske účely, takmer 60 rokov ju poriadne neopravovali a jej stav sa stále zhoršoval. Až do nášho vstupu do EÚ sa ňou dalo prejsť cez hranicu len raz ročne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín