HABURA. Pôvodný chrám stál v Habure už pred rokom 1510. Obec ho však v roku 1759 darovala susednej obci Malá Poľana, kde nemali vlastný chrám. Haburčania si vtedy postavili murovanú „cerkev“.
Malá Poľana však v roku 1935 kostolík predala do Hradca Králové, kde stojí dodnes. Kostolík rozobrali a do Českej republiky previezli vlakom.
Starosta Habury Mikuláš Juščík vysvetlil, že o navrátení cerkvi viackrát rokovali. Keď sa to nepodarilo, založili nadáciu Drevený kostolík Habura a postavili jeho repliku. Peniaze na výstavbu získala nadácia od sponzorov.
Chrám postavili rodáci
Drevený chrám stavali viac ako rok dvaja zruční rodáci – 53-ročný Dušan Kantuľák a Pavol Petrík. „Práci s drevom sa venujem už dávno. Je to môj koníček. Oslovil ma starosta, že je taký zámer postaviť chrám. Išli sme do Hradca a zmerali, sfotili a zdokumentovali ho. Potom som doma všetko zakreslil, rozpísal, pripravili sme materiál a narezali drevo. Základy urobila firma, zrubovú časť sme robili dvaja, len firma z Oravy dodala drevené šindle. Teraz pracujem na ikonostase,“ povedal Dušan Kantuľák.
Zrubovú časť postavili približne za tri mesiace. „Potom sme to nechali sadnúť, lebo drevo schne, a v jari sme ho potom obíjali dreveným šindľom. Práce trvali zhruba rok. Je to presná kópia toho, čo sme namerali v Hradci Králové. Všetko sa, samozrejme, nedalo zmerať, lebo som tam nemohol chodiť po streche, ale potom som to prepočítal podľa fotiek a nákresov. Spoje sú presne také isté ako na pôvodnom chráme,“ povedal Kantuľák.
Do priestorov chrámu prišli v prvý deň stovky návštevníkov z rôznych kútov Slovenska. Radosť z nového kostolíka neskrývala aj 76-ročná Haburčanka Mária Dančaková. „Veľmi sa teším. Je to pamiatka našich predkov. Nech poslúži ďalej aj našej mladej generácii. Nech vidia, čo tu bolo dávno,“ povedala Dančáková.
FAKTY
Bude pre všetky cirkvi
Drevený kostolík posvätil v sobotu prešovský gréckokatolícky arcibiskup a metropolita Ján Babjak. Na slávnosti sa zúčastnili aj zástupcovia ďalších cirkví. Chrám je obecný a nie cirkevný.
„Je to história v trošku modernejšom prevedení. Ekumenické duchovné miesto, ktoré vlastne nepatrí žiadnej cirkvi. Patrí to Haburčanom, a kto chce, bude v tomto chráme slúžiť svätú omšu. Či to bude gréckokatolík, pravoslávny či rímskokatolík,“ povedal člen správnej rady Nadácie Drevený kostolík Habura Imrich Béreš.
mpo
Kostolík si už počas prvého dňa prezreli stovky návštevníkov. Foto: mipo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín