Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
V piatok ráno sa v poli pri obci Zemplínske Jastrabie v okrese Trebišov zrútilo práškovacie lietadlo. Pilot zachytil ľavým krídlom o káble vysokého napätia a následne narazil do stromu. Bol na mieste mŕtvy.
ZEMPLÍNSKE JASTRABIE. Malé práškovacie lietadlo sa zrútilo do poľa krátko pred pol deviatou hodinou ráno.
Napriek rýchlemu zásahu leteckých záchranárov, hasičov, policajtov a zdravotníkov sa už pilota nepodarilo zachrániť. Šesťdesiattriročný skúsený pilot Rudolf T. z Prešova podľahol ťažkým zraneniam na mieste.
Pilot vykonával v katastri obcí Zemplínske Jastrabie a Cejkov chemický postrek repky. „Pilot zachytil za doposiaľ nezistených okolností vedenie vysokého napätia a následne sa zrútil do topoľového porastu. Pilot má 63 rokov, vraj mal dobré skúsenosti s lietaním a veľa nalietaných hodín. Pochádza z Prešova. Krídlo je zachytené v drôtoch vysokého napätia. Predpokladáme, že tak sa to stalo, že ľavým krídlom lietadla zachytil vedenie vysokého napätia. Pilot bude podrobený aj súdnej pitve aby sme zistili, či nedošlo k nejakému zlyhaniu organizmu,“ uviedol Radoslav Fedor, zástupca riaditeľa Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Trebišove.
Záchranné práce boli náročné
“Po príchode na miesto veliteľ zásahu zistil, že v havarovanom vraku lietadla sa nachádza pilot, ktorý nejavil známky života,“ vysvetlil záchranár Milan Sučka z Hasičského a záchranného zboru v Trebišove.
Pilota dostali z lietadla pomocou hydraulického náradia. „Situáciu sťažovalo to, že celé ťažisko havarovaného vraku bolo v podstate na kabíne pilota. Bolo potrebné zadnú časť odľahčiť a potom sa podarilo hasičom pilota vytiahnuť,“ dodal záchranár.
Policajti a hasiči po nehode vytvorili rojnicu a prehľadali pole. „Aby sme pre letecký úrad aj pre nás zadokumentovali dôsledne miesto činu,“ povedal Fedor.
Jaroslav ho videl živého posledný
Jaroslav Ferenc z poľnohospodárskej firmy, ktorá si postrek objednala bol posledný, kto s pilotom rozprával tesne pred tým, ako vzlietol. Podľa neho sa pilot cítil dobre.
“Ráno mal dobrú náladu. Dával som mu ešte mapy, aby vedel, kde má striekať. Bol v pohode. Štartoval z Novosadu,“ povedal 38-ročný Jaroslav.
„Za úlohu mal striekať repku. Bol tu prvýkrát. Naša firma ho objednala. Pilot mal postriekať 300 hektárov. Bol som akurát na letisku, vedeli sme, že sa niečo stalo, lebo bol dlho vo vzduchu,“ dodal Ferenc.
Po nehode bola desiatka obcí asi tri hodiny bez elektrickej energie. Nehodu vyšetruje polícia v spolupráci s leteckým úradom.
Letecká rodina smúti
Tragická nehoda šokovala členov prešovského Aeroklubu.
„Rudo bol veľmi zodpovedný pilot, inštruktor a inšpektor, výborný človek a kamarát,“ spomína na svojho kolegu predseda aeroklubu Gejza Markovič. „Bol veľký pedant, nikdy by si nesadol do lietadla, ktoré by nebolo technicky absolútne v poriadku.“
Ako uviedol, kolega bol z leteckej rodiny. „Brat je vojenský pilot, sestra lieta na veľkých dopravných lietadlách kdesi v Arabských emirátoch, rovnako syn. Manželka bola parašutistka, zoznámili sa na letisku.“
Markovič pripúšťa, že aj napriek obrovským skúsenostiam s najväčšou pravdepodobnosťou v kritickom okamihu kolega zlyhal.
„Určite nebol žiaden hazardér. Mohlo sa ale stať, že drôty prehliadol. Lietam šesťdesiat rokov, takže to dobre poznám. Jednoducho, pod určitým uhlom ich pri slnečnom žiarení nezbadáte. Ani mapy vám vtedy nepomôžu.“
Mikuláš Jesenský
„Čmeliaky“ majú slávnu minulosť za sebou
Poľnohospodári uprednostňujú pozemnú techniku, letcov nepotrebujú.
KOŠICE. Turbovrtuľové lietadlo Zlín Z 137 T je poslednou verziou „klasického čmeliaka“ s typovým označením Z-37.
Lietadlo, ktoré bolo vyhľadávaným československým vývozným artiklom predovšetkým v bývalej Nemeckej demokratickej republike, Maďarsku a Bulharsku, vyvinuli v spolupráci firiem LET Kunovice a Moravan Otrokovice.
Prototyp XZ -37 prvýkrát vzlietol 29. júna 1963. Od začiatku sériovej výroby čmeliakov v roku 1965 z nich vyrobili 713 kusov.
Lietadlo malo uplatnenie najmä v poľnohospodárstve. Používali ho na aplikáciu sypkých hmôt a postrekov poľnohospodárskych plodín. Využitie našlo aj pri hasení lesných požiarov, výhliadkových a reklamných letoch.
Práškovacie lietadlá, teda čmeliaky, dvojplošné AN 2 a tzv. Dromadáre, zažili konjunktúru v bývalom režime. Pred revolúciou v roku 1989 ich lietalo na Slovensku približne sto. Obhospodarovalo ich asi 110 profesionálnych pilotov.
V súčasnosti sú podľa riaditeľa spoločnosti Aero Slovakia Ľubomíra Kováčika využité tri turbovrtuľové Z 137 T, desať „klasických čmeliakov“ Z 37 A a jeden dvojplošniak AN 2. Lietajú na nich desiati piloti, väčšinou popri inom zamestnaní.
„Niet roboty. V porovnaní s rokom 1989 sa výkony znížili na päť až sedem percent. Predtým na jedno lietadlo boli výkony 500 hodín, teraz je dvetisíc na všetky dohromady. Spôsobil to rozpad družstiev a majetkov, ale aj snaha pestovateľov ušetriť. Rapídne ubudlo aj pristávacích plôch. Predtým boli takmer v každej dedine, kde pestovali krmoviny, teraz sa už takmer nikde nepestujú. Poľnohospodári uprednostňujú pozemnú techniku, ktorá je štátom a Európskou úniou štedro dotovaná,“ uviedol Kováčik.
Letecká aplikácia hnojív a postrekov proti škodcom a chorobám pritom má svoje nesporné výhody: „Letecky sa dá za deň jedným lietadlom obhospodáriť 300 až 350 hektárov, pozemný stroj zvládne maximálne 20 hektárov. Lietadlá navyše nepoškodia úrodu a nespôsobujú straty tak ako pozemná technika.“
Mikuláš Jesenský
Foto k článku: TASR/Roman Hanc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín