HORNÝ ZEMPLÍN. Obyvateľov najvýchodnejších častí Slovenska v posledných dňoch znepokojila snaha Všeobecnej zdravotnej poisťovne nezazmluvniť niektoré oddelenia v sninskej nemocnici.
Chodia vraj už húfne
„To je priveľa! Im sa oplatí všetko rušiť. Oni ušetria a my sa nedoplatíme na cestovnom. Veď už teraz chodíme za zubármi na Ukrajinu,“ rozčuľoval sa na parkovisku pred nemocnicou Štefan zo Sniny.
„Áno, ľudia od nás tam za nimi chodia, lebo sú lacnejší,“ potvrdila starostka Uble Nadežda Sirková (Smer).
To, že na Ukrajinu za zubármi chodia aj ľudia z Novej Sedlice, potvrdil starosta Vasiľ Dinič (Smer).
Bežne za nimi cestujú aj ľudia z Uliča. „Navyše, zubár z nášho zdravotného strediska tu už skončil,“ dodal starosta obce Ján Holinka (SDKÚ).
„Na Ukrajinu za zubármi chodia do Užhorodu či Veľkého Berezného ľudia od nás už doslova húfne,“ potvrdil aj Jozef Gajdoš (Smer), predseda ZMOS okresu Snina.
Rozhoduje cena
„Hnevá ma, že zdravotné poistenie mi celý život strhávajú automaticky z platu, no u našich zubárov mám skoro za všetko aj tak platiť nekresťanské peniaze. Ceny zubára vo Veľkom Bereznom sú tretinové. Vzal ma aj v sobotu a ešte som natankovala aj lacný benzín,“ uviedla Sninčanka Jana.
Povedala, že kým porcelánový zub by ju doma vyšiel 100 až 150 eur, na Ukrajine 50. Injekcia u nás by ju vraj vyšla 15, tam 5 eur: „Štyri prečistenia zubu a jedna biela plomba ma tam vyšli na 20 eur. Pritom u nás stojí od 10 do 15 eur len jedno čistenie.“
Viacerí ľudia nám potvrdili, že si na Ukrajine dali robiť mostíky aj zubné protézy.
Slovenskí zubári to chápu
„To, že niektorí pacienti navštívia kolegov na Ukrajine, neznamená, že kolegovia v pohraničných oblastiach prichádzajú o pacientov. Vzhľadom na nedostatok zubných lekárov sú ambulancie stále plné,“ povedal predseda oblastnej komory zubných lekárov v Humennom Jozef Rídzik.
„Prečo si pacienti z Nemecka chodia dať protetické ošetrenie urobiť do Budapešti, alebo do iných postsocialistických štátov? To je prirodzený postup. U niektorých prevažuje ekonomické hľadisko nad kvalitatívnym,“ poznamenal Ján Staško, predseda oblastnej komory zubných lekárov v Bardejove.
Cena verzus kvalita?
Rídzik dodal, že k jeho kolegom- zubárom zo sninského regiónu sa však potom pacienti vracajú s komplikáciami spôsobenými nedostatočnou predprotetickou prípravou.
Jozef Bujňák, predseda oblastnej komory zubných lekárov v Sabinove si myslí, že ilúzia „dobrého obchodu“ sa nemusí vyplatiť kvôli tomu, že pacienti si na Ukrajine môžu nechcene zaplatiť aj za fokálnu infekciu. „Je to v ústach, je to možno aj lacné, ale spravidla to hnije,“ povedal.
„Ide iba o peniaze a o ilúziu dobrého obchodu. Je mi ľúto, ale ilúziám podliehajú naši pacienti často,“ uzavrel.
NÁZOR: Prečo pacienti zubárom tak veľa doplácajú
- „Zdravotné poistenie je zavedené od 1. januára 1993 v súvislosti so vznikom Národnej poisťovne, povedal Jozef Rídzik. Dodal, že v zdravotnej poisťovni dochádza k prerozdeleniu získaných prostriedkov spôsobom, po ktorom stomatológia zostáva na pokraji záujmu. „Napriek inflácii či zmenám počtu poistencov nedochádza k úpravám finančných limitov, “ upozornil. „Inflácia sa za obdobie, odkedy poisťovne nenavýšili limit, pohybuje v dvojciferných číslach. Reakcia poisťovne sa rovná nule.“
- Na slovenského zubného lekára sú podľa Rídzika kladené vysoko nadštandardné požiadavky spojené s obrovskými finančnými nákladmi. „Lekári v okolitých krajinách sú toho čiastočne ušetrení. Ukrajina, ktorá je mimo Európskej únie, to má ešte jednoduchšie,“dodal. „Slovenský stomatológ pracuje v prostredí, ktoré mu ponúka nekontrolované vstupy, ale žiada kontrolované výstupy. To je ťažko zladiť s prosperitou a rozvojom,“ uzavrel.
kor
Čo hovorí ministerstvo a poisťovňa
- Petry Balážovej, hovorkyne VŠZP, sme sa spýtali, či a kedy mieni poisťovňa zvýšiť stomatológom limity, ako reaguje na infláciu a či zmení systém prerozdeľovania financií tak, aby bol ústretovejší k stomatológii. „Pri dohadovaní zmluvných objemov vychádza VšZP z disponibilných zdrojov,” reagovala stručne.
- Viac povedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Katarína Zollerová. Vysvetlila, že kým v roku 2006 bola poisťovňa v zisku 9 miliónov eur, po štyroch rokoch Ficovej vlády je v mínuse 50 miliónov eur. Môžu teda prerozdeľovať len tie peniaze, ktoré majú. Zdôraznila, že po zmene vedenia poisťovňa už mesačne dlh netvorí. Ministerstvo ráta, že reformné zákony zaistia, že už v roku 2012 zostane v zdravotníctve o takmer 200 miliónov eur viac. „Tieto peniaze sa využijú na lepšiu starostlivosť o pacientov,“povedala. Poisťovňa má so zubármi uzatvorené zmluvy do konca roka, no ministerstvo do rokovaní o nich nezasahuje.
kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín