MICHALOVCE/ROŽŇAVA. Približne pre 750 000 žiakov základných a stredných škôl je dnešok posledným vyučovacím dňom. Napríklad len v Michalovskom okrese dostane vysvedčenie viac ako 16-tisíc žiakov.
Rodičov by známky nemali prekvapiť
V súvislosti s vysvedčeniami sa každoročne objavujú prípady útekov z domu či dokonca samovrážd.
Lenka Antolová je triednou učiteľkou siedmakov na jednej z michalovských základných škôl. O tomto probléme sa so svojimi žiakmi rozprávala: „Žiakov som na triednickej hodine upozorňovala na tieto prípady. Som v kontakte s rodičmi a ak by bol nejaký problém, ihneď by sme to konzultovali. U nás funguje internetová žiacka knižka, kde si vedia počas celého roka zistiť známky svojho dieťaťa. Rodičov o slabom prospechu informujeme a priebežne zasielame upozornenia.“
Darčeky za dobré vysvedčenie
Koniec školského roka je často spojený s odmeňovaním detí. Potvrdila to aj Mariana Sabová, ktorá má dvoch synov: „Mladšiemu kupujem za odmenu hračku alebo knihu. Staršieho syna odmeňujem peniazmi. Kúpi si to, čo uzná za vhodné. Obaja majú výborné výsledky.“
Učiteľka Lenka Antolová svoje deti tiež odmeňuje, ale s mierou: „Staršia dcéra vie, že sa učí pre seba. Ale dobré výsledky odmením. Väčšinou je to pizza alebo kniha. Syn je prváčik, niečo malé dostane aj on.“
V očakávaní je aj 9-ročná Mirka: „Od mamky a ocka dostanem knižku a sladkosti. Poobede pôjdeme všetci na pizzu.“
Menší záujem rodičov, horšie výsledky detí
Záujem rodičov o študijné výsledky ich ratolestí by mal byť priebežný. Podľa pedagógov sa správanie detí z roka na rok zhoršuje. Hlavnou príčinou je nezáujem rodičov.
„Zhoršených známok zo správania máme viac ako vlani. Najviac z nich je za záškoláctvo,“ povedala nám riaditeľka Strednej priemyselnej školy stavebnej v Rožňave Helena Zúbková. „Rodičia sa často začnú zaujímať o problémy ich detí, keď už je neskoro. V tomto školskom roku sme udelili 15 žiakom dvojku zo správania, 11 trojku a jedného sme museli vylúčiť.“ Pre záškolákov škola nariadila povinné doučovania.
Szőllős : Správanie zlá známka nenapraví
Riaditeľ základnej školy na Zlatej ulici Richard Szőllős tvrdí, že kvôli povinnej školskej dochádzke sú zhoršené známky zo správania z výchovného hľadiska zbytočné. „Niektoré decká to berú ako vyznamenania. Stúpa im v partii kredit. Vyhodiť zo školy ich nemôžeme a jediné, čo môžeme, je porozprávať sa s rodičmi. Ak to nepomôže, na rad prídu úrady a sociálny kurátor.“
Podľa Szőllősa najväčšie problémy majú s deviatakmi, mnohí po prijatí na strednú školu prestanú dbať na svoje povinnosti. Neberú si do školy tašky, alebo do nej vôbec nechodia. „Myslia si, že im nič nemôžme. V podstate aj majú pravdu. Zhoršená známka zo správania nič nerieši.“
RADY
Čo odporúča psychológ
„Univerzálny recept na to, ako reagovať na koncoročné známky neexistuje. Každý rodič by mal hlavne dobre poznať svoje dieťa, jeho možnosti a schopnosti, na základe ktorých ho bude hodnotiť. Ešte pred samotnou konfrontáciou nad vysvedčením je vhodné sa s dieťaťom porozprávať a pokúsiť sa predísť nečakaným reakciám. Medzi ne často patria úteky z domu, či v najhoršom prípade samovraždy,“ varuje psychológ Richard Kardoš.
Podľa psychológov by mal rodič vedieť, aké očakávania má samotné dieťa. Dôležitá je spolupatričnosť, pocit porozumenia a pozitívneho prijatia. Podľa možnosti je potrebné sa vyvarovať výčitkám, pretože spôsobujú pocit viny, ktoré dieťa veľmi citlivo vníma.
„Pred tým, ako prinesie dieťa domov vysvedčenie, ho musíme uistiť, že prijmeme jeho študijné výsledky, nech sú akékoľvek. Počas samotného hodnotenia začneme tým, že vyzdvihneme pozitívne aspekty, to, v čom je dobré. Postupne môžeme prejsť k negatívam, ale tie treba dávkovať veľmi jemne a postupne. Vyvarujte sa kriku, či nebodaj bitky,“ radí Kardoš a dodáva, že ak od dieťaťa očakávame zlepšenie, treba mu to naznačiť.
Autor: ope, jak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín