Korzár logo Korzár Dolný Zemplín
Utorok, 29. november, 2022 | Meniny má Vratko

Medzilaborce kúpili hviezdy za desaťtisíce eur

Speváckym hviezdam vyplatili desaťtisíce eur, faktúry vystavilo mesto. Mestá do honorárov investujú aj v ťažkých časoch.

Helena Vondráčková sa vydala na ďalekú cestu do Medzilaboriec.Helena Vondráčková sa vydala na ďalekú cestu do Medzilaboriec. (Zdroj: ARCHÍV SITA)

Festivalová tradícia je na Slovensku silná. Mestá do honorárov investujú aj v ťažkých časoch.

MEDZILABORCE. V Medzilaborciach je 20­-percentná nezamestnanosť, Múzeum moderného umenia Andyho Warhola dostalo od mesta tento rok 1500 eur, ale na vystúpenie Heleny Vondráčkovej sa peniaze našli.

Víkendový Festival kultúry a športu s 800 účinkujúcimi stál 45-tisíc eur. Trom hviezdam veľkolepého podujatia vyplatili 25 700 eur.

Peniaze míňame na nezmyselné projekty, myslí si Lukáš Fila

Najväčší honorár, 17 400 eur, dostala Helena Vondráčková, Zuzana Smatanová sa uspokojila s 5100 eurami, koncert Diabolských huslí stál 3100 eur.

V mestečku na severovýchode Slovenska so 6800 obyvateľmi je 20-percentná nezamestnanosť, región patrí k najchudobnejším na Slovensku. Mesto má na tento rok vyrovnaný rozpočet vo výške 11,1 milióna eur.

Primátor a poslanci

Festival
Kultúra, šport
a Medzilaborce
 • vystúpilo 800 účinkujúcich;
 • festival stál 45­-tisíc eur;
 • platili Medzilaborce, časť prispeli ministerstvo kultúry a úrad vicepremiéra;
 • honorár Heleny Vondráčkovej bol 17 400 eur.

Hlavným organizátorom 49. ročníka festivalu bola mestská samospráva. Primátor Ivan Solej (nezávislý) tvrdí, že festival rozpočet mesta nezaťaží.

„Bol by som rád, keby to naozaj tak bolo. Ale mám silné pochybnosti,“ reagoval Mirko Kaliňák, primátor Medzilaboriec v rokoch 1998 až 2002.

Výšku príspevku z ministerstva kultúry a z úradu podpredsedu vlády pre národnostné menšiny sme sa včera nedozvedeli.

Podľa súčasného primátora organizáciu festivalu schválilo mestské zastupiteľstvo, výšku honorárov určili agentúry, objednávky so sumami na koncert hviezd boli zverejnené na internete.

Oslovení poslanci tvrdia, že o nákladoch na festival nevedeli a žiadne sumy neschvaľovali. „Nemal som informácie, čo a koľko bude stáť,“ hovoril včera poslanec Alexander Bober (nezávislý).

Na otázku, či by zdvihol ruku, keby vedel o výške honoráru napríklad pre Vondráčkovú, nevedel odpovedať. „Zrejme by som o tom premýšľal.“

Aj Anton Hošák (nezávislý) tvrdí, že na zastupiteľstve sa o konkrétnych sumách nehovorilo: „Počul som len o tom. Zrejme som vtedy na zastupiteľstve nebol.“

Manžel a manažér Heleny Vondráčkovej Martin Michal nepovažuje honorár 17 400 eur za neobvyklý. V Medzilaborciach dokonca podľa neho poskytli aj zľavu.

„Bežný koncert Helenky s aparatúrou a so svetlami stojí 900-tisíc českých korún (36 800 eur), plus DPH. V Medzilaborciach mali vlastnú techniku. Ale vezmite si, koľko stojí len doprava. Išli tam dve autá, a to máte skoro deväťsto kilometrov.“

Chlieb a hry

Spoluzakladateľa a kurátora Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach Michala Bycka výška honorárov pre hviezdy festivalu rozladila.

„Keď máme takmer pätnásťtisíc eur pre zašlú hviezdu Helenu Vondráčkovú, zrejme u nás až taká hlboká kríza nie je,“ hovorí Bycko.

Múzeum, ktoré zviditeľnilo mesto i región doma aj v zahraničí, oslavuje dvadsiate výročie. Z rozpočtu mesta má podľa jeho vyjadrenia dostať niečo vyše tisíc eur.

„Ľudia sú bez roboty, rušia sa nemocnice, takže pomaly obyvateľov nebude mať kto liečiť, a tvárime sa, že sme svetoví. Je to hanba,“ hovorí Bycko.

Primátor: Úspech sa neodpúšťa

Na otázky denníka SME v súvislosti s financovaním festivalu odpovedal primátor Medzilaboriec Ivan Solej (nezávislý).

Považujete takmer 26-tisíc eur na honoráre troch hlavných hviezd festivalu v čase krízy v jednom z najchudobnejších regiónov za dobrú investíciu?

„Je to cena, ktorú som nestanovil ja, ale agentúra. Sú to bežné taxy.“

Festival s osemsto účinkujúcimi stál okolo 45-tisíc eur. Nebudú tie peniaze chýbať v mestskom rozpočte?

„Mestský rozpočet tým nebude zaťažený. Náklady vykryjú peniaze zo vstupného a z tomboly, päťtisíc eur máme z poľsko-slovenského projektu, päťtisíc z Úradu vlády pre národnostné menšiny a prispeli aj sponzori. Výnosy by mali byť zhruba v rovnakej výške ako náklady.“

Oponenti tvrdia, že mesto sa tiež podieľalo na financovaní festivalu.

Ja tvrdím, že mestský rozpočet neochudobňujem.“

Mesto si tento rok zobralo úver vo výške 810-tisíc eur. Nedali sa spomínané finančné zdroje využiť na projekty, ktoré sú pre občanov Medzilaboriec zmysluplnejšie?

„Mesto financovalo z vlastného rozpočtu projekt Roztancované pohraničie. Náklady sme museli zaplatiť vopred z prekleňovacieho úveru, inak by sme ohrozili nášho partnera, mesto Sanok z Poľska. Teraz čakáme, že nám štát vráti desať percent a Európska únia osemdesiatpäť percent z celkovej sumy. Bývalé vedenie mesta vlani vstúpilo do rekonštrukcie cintorína bez finančného krytia. Po nástupe do funkcie som našiel faktúry po dobe splatnosti za 96-tisíc. Jednoducho, peniaze sme potrebovali.“

Vráťme sa ale k festivalu. Koncert Heleny Vondráčkovej stál 17 400 eur. Prečo ste sa rozhodli pozvať práve ju?

„Bývalé vedenie pozvalo vlani Luciu Bílú, za dvadsaťminútové vystúpenie zaplatilo 14 200 eur. Helena Vondráčková je hviezda svetového formátu. So svojou kapelou mala stominútový koncert. Každý rok na festivale vystupuje minimálne jedna taká hviezda. Pozvali sme ju, pretože sme potrebovali prilákať návštevníkov, aby príjem zo vstupného bol čo najväčší.“

Koľko lístkov ste predali?

„To ešte neviem povedať.“

Múzeum moderného umenia Andy Warhola tohto roku oslávi dvadsiate výročie vzniku. Akou sumou podporí mesto jubileum?

„V rámci našich možností dostane tisícpäťsto eur.“

Nie je nepomer medzi honorármi umelcov, ktorí k vám prišli zaspievať, a finančnou podporou múzea?

„Múzeum toľko chcelo, toľko aj dostane. Zriaďovateľom múzea je, navyše, Prešovský samosprávny kraj, on by mal teda prispieť najväčšou mierou.“

Nemyslíte si, že Múzeum Andy Warhola predsa len viac zviditeľňuje Medzilaborce a región vo svete ako Helena Vondráčková?

„To by som neporovnával.“

Vyjadrovalo sa k festivalu mestské zastupiteľstvo?

„Samozrejme. Viete, mrzí ma, že okolo festivalu vznikla taká bublina. Ale zrejme platí, že úspech sa neodpúšťa.“

Vedeli poslanci koľko bude stáť napríklad vystúpenie Vondráčkovej?

„Od februára je objednávka na internete. Vy si myslíte, že sa u nás robí niečo tajne? Ja by som si nič poza chrbát poslancov nedovolil.“


Mikuláš Jesenský
Mestá ani v kríze koncerty a festivaly nezrušili

Turzovka si objednala vystúpenie Dalibora Jandu a Anety Langerovej. Honorár je neznámy.

BRATISLAVA. Za honorár 17­-tisíc eur, aký zaplatili Medzilaborce Helene Vondráčkovej, dokážu iné mestá zaplatiť aj celý festival.

Piešťanský hudobný festival podporilo mesto sumou asi štyritisíc eur, zvyšok financujú sponzori.

„Väčšina z toho ide na honoráre,“ povedala hovorkyňa Piešťan Drahomíra Moretová. Akcia potrvá mesiac od 17. júna, v rámci nej bude napríklad koncert Slovenskej filharmónie a muzikál Báthory.

Hlavné mesto na všetky letné akcie vyčlenilo 50-­tisíc eur, pôjde najmä o Kultúrne leto a Hradné slávnosti.

„Peniaze pôjdu na propagáciu a bulletiny asi 180 podujatí, väčšina hudobníkov vystúpi bezplatne,“ tvrdí hovorca Ľubomír Andrássy. Bratislave to pomáhali zabezpečiť aj zahraničné ambasády.

Gogola: Medzilaborce sú veľkorysé

Jeden z najdrahších koncertov platených z verejných peňazí mal byť v Bratislave vlani.

Bývalý starosta mestskej časti Nové Mesto Richard Frimmel chcel za operného speváka Josého Carrerasa zaplatiť stotisíc eur. Mestské zastupiteľstvo to neschválilo.

V Banskej Bystrici nemajú žiadny festival, primátor Peter Gogola tvrdí, že jeho predchodcovia kultúru v meste zanedbali.

Napriek napätému rozpočtu rokuje s agentúrami, aby od budúceho roka festival pomohli zorganizovať.

Akou sumou by mesto prispelo, Gogola zatiaľ nevie. Honorár, ktorý Medzilaborce dali Vondráčkovej, sa mu vidí „štedrý a veľkorysý“. Hoci je to podľa neho ťažké hodnotiť, keď nepozná podmienky v meste.

Na Drotáriu bude Janda

Mesto Turzovka na svojej stránke avizuje vystúpenia českých slávikov Dalibora Jandu a Anety Langerovej na festivale Drotária.

Koľko im zaplatí, Agáta Machovčáková, zodpovedná za mestskú kultúru, neprezradila. „V zmluve máme mlčanlivosť.“ Mesto ju uzavrelo vlani, takže sa na ne nevzťahuje povinnosť ju zverejniť.

Machovčáková neprezradila ani približný rozpočet akcie. Otázky žiadala zaslať e­mailom s tým, že o zverejnení sa poradí s právnikom.

Zuzana Petková

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Liečba rakoviny sa u nás výrazne zlepší. Bude to stáť 300-tisíc
 2. Malý Cambridge: Aká je idea Trnavskej univerzity
 3. Zažívali domáce násilie a nikdy nepracovali. Ako dlho trvá naučiť ich to?
 4. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nemusia
 5. Počúvaj hlas svojho srdca a študuj, čo ťa baví...
 6. Vedeli ste, čo všetko kryje poistenie nehnuteľnosti?
 7. Fakulta s urýchľovačom či observatóriom? U nás možné
 8. Hľadá sa nástupca slávneho pekára
 1. Prvotriedne služby, nikoho iného by sme už nebrali
 2. Posledné voľné byty z úrody Jabloní. Nenechajte si ich ujsť.
 3. Prejdite na zelený benzín, pomoc životnému prostrediu sa ráta!
 4. Ako sa dostať k darčeku výhodnejšie? Skúste túto možnosť.
 5. Získajte sériu retro keramických hrnčekov
 6. Aby ste si pri príprave vianočných dobrôt spievali od radosti
 7. Hľadá sa nástupca slávneho pekára
 8. Statute of limitations in consumer relations
 1. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 27 548
 2. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám 8 594
 3. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana? 6 880
 4. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to? 4 741
 5. EUBA - Tvoja voľba, tvoja budúcnosť 2 665
 6. Novinka: Počúvajte podcasty úplne bez reklamy v apke SME 2 310
 7. Platíte za poistenie, ktoré naozaj potrebujete? 2 044
 8. TESCO pokračuje v raste.Otvorilo predajňu v Kysuckom Novom Meste 1 870

Blogy SME

 1. Tomáš Vodvářka: Podivuhodná noc - adventní povídka
 2. Júlia Piraňa Mikolášiková: Vojna v bezpečnostných zložkách: Komu zovrelo v hrdle po domovke u pána X?
 3. Jozef Sitko: Vydierač a rozvratník s podporou médií (2)
 4. Samuel Ivančák: Mlčanlivosť kvetov
 5. Irena Šimuneková: Šášov
 6. Marek Mačuha: O dorovnávaní platov
 7. Soňa Bulbeck: O kultúre i nekultúre v prvý adventný víkend...
 8. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 58 717
 2. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia 15 617
 3. Michael Achberger: 7 tajných tipov na chudnutie: malé zmeny, veľké výsledky 6 114
 4. Jana Melišová: V závoji hmly 4 353
 5. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX 4 055
 6. Ľuboš Vodička: Železnica na Slovensku: Myjavský viadukt 3 996
 7. Věra Tepličková: Tak Sme rodina, alebo nie sme rodina? 3 815
 8. Ján Valchár: 9 mesiacov štvordňovej operácie (a najlepšia investícia histórie). 3 714
 1. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 2. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 3. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 4. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 5. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
 7. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?
 8. Jiří Ščobák: Porazíme infláciu? Ako vznikla, kto za ňu môže a ako ju riešiť?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister práce Milan Krajniak, minister financií Igor Matovič a premiér Eduard Heger.

Menšinová vláda nepresvedčila dosť poslancov, istotu, že rozpočet prejde, nemá.


11 h
Ilustračné foto.

Banka odporúča, aby si ľudia monitorovali finančnú situáciu a rozpočty.


13 h
Peter Tkačenko

Keď SaS pomáha vláde existovať, nesie za ňu zodpovednosť rovnako ako ĽSNS.


14 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Čo znamená, že sa štát dohodol s lekármi?


a 2 ďalší 6 h

Blogy SME

 1. Tomáš Vodvářka: Podivuhodná noc - adventní povídka
 2. Júlia Piraňa Mikolášiková: Vojna v bezpečnostných zložkách: Komu zovrelo v hrdle po domovke u pána X?
 3. Jozef Sitko: Vydierač a rozvratník s podporou médií (2)
 4. Samuel Ivančák: Mlčanlivosť kvetov
 5. Irena Šimuneková: Šášov
 6. Marek Mačuha: O dorovnávaní platov
 7. Soňa Bulbeck: O kultúre i nekultúre v prvý adventný víkend...
 8. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 58 717
 2. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia 15 617
 3. Michael Achberger: 7 tajných tipov na chudnutie: malé zmeny, veľké výsledky 6 114
 4. Jana Melišová: V závoji hmly 4 353
 5. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX 4 055
 6. Ľuboš Vodička: Železnica na Slovensku: Myjavský viadukt 3 996
 7. Věra Tepličková: Tak Sme rodina, alebo nie sme rodina? 3 815
 8. Ján Valchár: 9 mesiacov štvordňovej operácie (a najlepšia investícia histórie). 3 714
 1. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 2. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 3. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 4. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 5. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
 7. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?
 8. Jiří Ščobák: Porazíme infláciu? Ako vznikla, kto za ňu môže a ako ju riešiť?

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu