Korzár logo Korzár Dolný Zemplín
Pondelok, 16. september, 2019 | Meniny má Ľudmila
Nájdete nás na webe

Medzilaborce kúpili hviezdy za desaťtisíce eur

Speváckym hviezdam vyplatili desaťtisíce eur, faktúry vystavilo mesto. Mestá do honorárov investujú aj v ťažkých časoch.

Helena Vondráčková sa vydala na ďalekú cestu do Medzilaboriec.Helena Vondráčková sa vydala na ďalekú cestu do Medzilaboriec.(Zdroj: ARCHÍV SITA)

Festivalová tradícia je na Slovensku silná. Mestá do honorárov investujú aj v ťažkých časoch.

MEDZILABORCE. V Medzilaborciach je 20­-percentná nezamestnanosť, Múzeum moderného umenia Andyho Warhola dostalo od mesta tento rok 1500 eur, ale na vystúpenie Heleny Vondráčkovej sa peniaze našli.

Víkendový Festival kultúry a športu s 800 účinkujúcimi stál 45-tisíc eur. Trom hviezdam veľkolepého podujatia vyplatili 25 700 eur.

Peniaze míňame na nezmyselné projekty, myslí si Lukáš Fila

Najväčší honorár, 17 400 eur, dostala Helena Vondráčková, Zuzana Smatanová sa uspokojila s 5100 eurami, koncert Diabolských huslí stál 3100 eur.

V mestečku na severovýchode Slovenska so 6800 obyvateľmi je 20-percentná nezamestnanosť, región patrí k najchudobnejším na Slovensku. Mesto má na tento rok vyrovnaný rozpočet vo výške 11,1 milióna eur.

Primátor a poslanci

Festival
Kultúra, šport
a Medzilaborce
 • vystúpilo 800 účinkujúcich;
 • festival stál 45­-tisíc eur;
 • platili Medzilaborce, časť prispeli ministerstvo kultúry a úrad vicepremiéra;
 • honorár Heleny Vondráčkovej bol 17 400 eur.

Hlavným organizátorom 49. ročníka festivalu bola mestská samospráva. Primátor Ivan Solej (nezávislý) tvrdí, že festival rozpočet mesta nezaťaží.

„Bol by som rád, keby to naozaj tak bolo. Ale mám silné pochybnosti,“ reagoval Mirko Kaliňák, primátor Medzilaboriec v rokoch 1998 až 2002.

Výšku príspevku z ministerstva kultúry a z úradu podpredsedu vlády pre národnostné menšiny sme sa včera nedozvedeli.

Podľa súčasného primátora organizáciu festivalu schválilo mestské zastupiteľstvo, výšku honorárov určili agentúry, objednávky so sumami na koncert hviezd boli zverejnené na internete.

Oslovení poslanci tvrdia, že o nákladoch na festival nevedeli a žiadne sumy neschvaľovali. „Nemal som informácie, čo a koľko bude stáť,“ hovoril včera poslanec Alexander Bober (nezávislý).

Na otázku, či by zdvihol ruku, keby vedel o výške honoráru napríklad pre Vondráčkovú, nevedel odpovedať. „Zrejme by som o tom premýšľal.“

Aj Anton Hošák (nezávislý) tvrdí, že na zastupiteľstve sa o konkrétnych sumách nehovorilo: „Počul som len o tom. Zrejme som vtedy na zastupiteľstve nebol.“

Manžel a manažér Heleny Vondráčkovej Martin Michal nepovažuje honorár 17 400 eur za neobvyklý. V Medzilaborciach dokonca podľa neho poskytli aj zľavu.

„Bežný koncert Helenky s aparatúrou a so svetlami stojí 900-tisíc českých korún (36 800 eur), plus DPH. V Medzilaborciach mali vlastnú techniku. Ale vezmite si, koľko stojí len doprava. Išli tam dve autá, a to máte skoro deväťsto kilometrov.“

Chlieb a hry

Spoluzakladateľa a kurátora Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach Michala Bycka výška honorárov pre hviezdy festivalu rozladila.

„Keď máme takmer pätnásťtisíc eur pre zašlú hviezdu Helenu Vondráčkovú, zrejme u nás až taká hlboká kríza nie je,“ hovorí Bycko.

Múzeum, ktoré zviditeľnilo mesto i región doma aj v zahraničí, oslavuje dvadsiate výročie. Z rozpočtu mesta má podľa jeho vyjadrenia dostať niečo vyše tisíc eur.

„Ľudia sú bez roboty, rušia sa nemocnice, takže pomaly obyvateľov nebude mať kto liečiť, a tvárime sa, že sme svetoví. Je to hanba,“ hovorí Bycko.

Primátor: Úspech sa neodpúšťa

Na otázky denníka SME v súvislosti s financovaním festivalu odpovedal primátor Medzilaboriec Ivan Solej (nezávislý).

Považujete takmer 26-tisíc eur na honoráre troch hlavných hviezd festivalu v čase krízy v jednom z najchudobnejších regiónov za dobrú investíciu?

„Je to cena, ktorú som nestanovil ja, ale agentúra. Sú to bežné taxy.“

Festival s osemsto účinkujúcimi stál okolo 45-tisíc eur. Nebudú tie peniaze chýbať v mestskom rozpočte?

„Mestský rozpočet tým nebude zaťažený. Náklady vykryjú peniaze zo vstupného a z tomboly, päťtisíc eur máme z poľsko-slovenského projektu, päťtisíc z Úradu vlády pre národnostné menšiny a prispeli aj sponzori. Výnosy by mali byť zhruba v rovnakej výške ako náklady.“

Oponenti tvrdia, že mesto sa tiež podieľalo na financovaní festivalu.

Ja tvrdím, že mestský rozpočet neochudobňujem.“

Mesto si tento rok zobralo úver vo výške 810-tisíc eur. Nedali sa spomínané finančné zdroje využiť na projekty, ktoré sú pre občanov Medzilaboriec zmysluplnejšie?

„Mesto financovalo z vlastného rozpočtu projekt Roztancované pohraničie. Náklady sme museli zaplatiť vopred z prekleňovacieho úveru, inak by sme ohrozili nášho partnera, mesto Sanok z Poľska. Teraz čakáme, že nám štát vráti desať percent a Európska únia osemdesiatpäť percent z celkovej sumy. Bývalé vedenie mesta vlani vstúpilo do rekonštrukcie cintorína bez finančného krytia. Po nástupe do funkcie som našiel faktúry po dobe splatnosti za 96-tisíc. Jednoducho, peniaze sme potrebovali.“

Vráťme sa ale k festivalu. Koncert Heleny Vondráčkovej stál 17 400 eur. Prečo ste sa rozhodli pozvať práve ju?

„Bývalé vedenie pozvalo vlani Luciu Bílú, za dvadsaťminútové vystúpenie zaplatilo 14 200 eur. Helena Vondráčková je hviezda svetového formátu. So svojou kapelou mala stominútový koncert. Každý rok na festivale vystupuje minimálne jedna taká hviezda. Pozvali sme ju, pretože sme potrebovali prilákať návštevníkov, aby príjem zo vstupného bol čo najväčší.“

Koľko lístkov ste predali?

„To ešte neviem povedať.“

Múzeum moderného umenia Andy Warhola tohto roku oslávi dvadsiate výročie vzniku. Akou sumou podporí mesto jubileum?

„V rámci našich možností dostane tisícpäťsto eur.“

Nie je nepomer medzi honorármi umelcov, ktorí k vám prišli zaspievať, a finančnou podporou múzea?

„Múzeum toľko chcelo, toľko aj dostane. Zriaďovateľom múzea je, navyše, Prešovský samosprávny kraj, on by mal teda prispieť najväčšou mierou.“

Nemyslíte si, že Múzeum Andy Warhola predsa len viac zviditeľňuje Medzilaborce a región vo svete ako Helena Vondráčková?

„To by som neporovnával.“

Vyjadrovalo sa k festivalu mestské zastupiteľstvo?

„Samozrejme. Viete, mrzí ma, že okolo festivalu vznikla taká bublina. Ale zrejme platí, že úspech sa neodpúšťa.“

Vedeli poslanci koľko bude stáť napríklad vystúpenie Vondráčkovej?

„Od februára je objednávka na internete. Vy si myslíte, že sa u nás robí niečo tajne? Ja by som si nič poza chrbát poslancov nedovolil.“


Mikuláš Jesenský
Mestá ani v kríze koncerty a festivaly nezrušili

Turzovka si objednala vystúpenie Dalibora Jandu a Anety Langerovej. Honorár je neznámy.

BRATISLAVA. Za honorár 17­-tisíc eur, aký zaplatili Medzilaborce Helene Vondráčkovej, dokážu iné mestá zaplatiť aj celý festival.

Piešťanský hudobný festival podporilo mesto sumou asi štyritisíc eur, zvyšok financujú sponzori.

„Väčšina z toho ide na honoráre,“ povedala hovorkyňa Piešťan Drahomíra Moretová. Akcia potrvá mesiac od 17. júna, v rámci nej bude napríklad koncert Slovenskej filharmónie a muzikál Báthory.

Hlavné mesto na všetky letné akcie vyčlenilo 50-­tisíc eur, pôjde najmä o Kultúrne leto a Hradné slávnosti.

„Peniaze pôjdu na propagáciu a bulletiny asi 180 podujatí, väčšina hudobníkov vystúpi bezplatne,“ tvrdí hovorca Ľubomír Andrássy. Bratislave to pomáhali zabezpečiť aj zahraničné ambasády.

Gogola: Medzilaborce sú veľkorysé

Jeden z najdrahších koncertov platených z verejných peňazí mal byť v Bratislave vlani.

Bývalý starosta mestskej časti Nové Mesto Richard Frimmel chcel za operného speváka Josého Carrerasa zaplatiť stotisíc eur. Mestské zastupiteľstvo to neschválilo.

V Banskej Bystrici nemajú žiadny festival, primátor Peter Gogola tvrdí, že jeho predchodcovia kultúru v meste zanedbali.

Napriek napätému rozpočtu rokuje s agentúrami, aby od budúceho roka festival pomohli zorganizovať.

Akou sumou by mesto prispelo, Gogola zatiaľ nevie. Honorár, ktorý Medzilaborce dali Vondráčkovej, sa mu vidí „štedrý a veľkorysý“. Hoci je to podľa neho ťažké hodnotiť, keď nepozná podmienky v meste.

Na Drotáriu bude Janda

Mesto Turzovka na svojej stránke avizuje vystúpenia českých slávikov Dalibora Jandu a Anety Langerovej na festivale Drotária.

Koľko im zaplatí, Agáta Machovčáková, zodpovedná za mestskú kultúru, neprezradila. „V zmluve máme mlčanlivosť.“ Mesto ju uzavrelo vlani, takže sa na ne nevzťahuje povinnosť ju zverejniť.

Machovčáková neprezradila ani približný rozpočet akcie. Otázky žiadala zaslať e­mailom s tým, že o zverejnení sa poradí s právnikom.

Zuzana Petková

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zázemie vo finančnom sektore je dôležité. Aj pre bývalého vojaka
 2. SEAT vyriešil problém s bezpečnosťou bezkľúčového prístupu
 3. Nepremeškajte túto šancu. Jedinečná konferencia sa blíži
 4. Vyberte si dovolenku na Silvestra už teraz
 5. Afrika, Ázia a Karibik: Exotické plavby s letenkou a sprievodcom
 6. Kupujete si SUV do mesta? Oplatí sa benzín, diesel alebo hybrid?
 7. V prvom roku fixný výnos až 8,5 % ročne
 8. Predaj firmy jednoducho a bezpečne
 9. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny
 10. Vynovený VW Passat: Stovky drobností
 1. Nepremeškajte túto šancu. Jedinečná konferencia sa blíži
 2. Atos sa stal členom IDSA
 3. Vyberte si dovolenku na Silvestra už teraz
 4. Tepelné čerpadlo - v lete schladí, v zime ohreje
 5. Košický magistrát chce spravovať verejný cintorín a krematórium
 6. Afrika, Ázia a Karibik: Exotické plavby s letenkou a sprievodcom
 7. Koliba Expo pripravuje pripravuje novú ponuku špecialít
 8. Kupujete si SUV do mesta? Oplatí sa benzín, diesel alebo hybrid?
 9. Návod na renováciu starých rodinných domov
 10. Spoločnosť HORNBACH otvorila svoju štvrtú predajňu na Slovensku
 1. Máte bolesti hlavy či depresie? Vinníkom môže byť intolerancia 9 663
 2. Kupujete si SUV do mesta? Oplatí sa benzín, diesel alebo hybrid? 9 465
 3. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 8 459
 4. Ako si správne sporiť v čase nízkych úrokov? 8 336
 5. Vyhrajte cestu okolo sveta 5 950
 6. Afrika, Ázia a Karibik: Exotické plavby s letenkou a sprievodcom 5 631
 7. V prvom roku fixný výnos až 8,5 % ročne 5 072
 8. Last minute tipy: Top ponuky na koniec leta 4 784
 9. Ako fungujú platby mobilom? Bezpečnosť majú na prvom mieste 4 451
 10. Najlepší slovenský výčapník má 22 rokov. Čapovať ho učila žena 4 426

Neprehliadnite tiež

Alexander Moskovic.

Primátor Polaček: Dal som pokyn na preškolenie vodičov

Zatiaľ zostáva v platnosti verzia, že zlyhal jednotlivec.

Tu sa autobus bez vodiča zastavil a ťažko zranil pod vozidlom zakliesnenú 42-ročnú cestujúcu.

Cvoliga skončil. Majerského pravá ruka už nevedie Úrad PSK

Dôvody nezverejnili, oficiálne k tomu došlo po vzájomnej dohode.

Jozef Cvoliga (vpravo) s Milanom Majerským.

Župan dostal od Rašiho stopku na zasadnutie vlády v Čani

Môže za to kritika, že výjazdové rokovania sú ako rozdávanie cukríkov.

Trnku pozvala Pellegriniho vláda na rokovania v Košickom kraji len raz, do Prakoviec v apríli 2018, odvtedy župana ignoruje.

Hlavné správy zo Sme.sk

Autorská strana Samuela Marca

Parlament je plný grobianov, menších a väčších bláznov a fašistov (píše Samo Marec)

Parlament je ako Fekišovce, len horší.

Ilustračné foto
Katarína Cséfalvayová.
Píše Martin Kugla

Matovič hrá užitočného idiota oligarchiátu

Namiesto boja proti mafii Matovič máva ideologickou zástavou.

USA obvinili Irán zo zámerného útoku na energetický trh

Spojené štáty majú snímky ako dôkaz útoku Iránu na Saudskú Arábiu.

Zábery zničeného zariadenia v Aramco.

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop