HUMENNÉ. Afganské ženy v krásnych šatách pripravili kultúrny program. Zaspievali afganskú hymnu, tancovali a najmenších potešili súťaže.
Bolesť v dušiach aspoň na chvíľu prekryla radosť. „Je mi do plaču, lebo nikdy sme nemali možnosť takto predstaviť svoju vlasť. To, že sme na Slovensku a mohli sme si dovoliť pustiť našu hymnu, nás veľmi rozcítilo,“ povedala nám jedna zo žien.
Na Slovensku sa cítia voľnejšie a príjemnejšie
„Prišli sme z ťažkých podmienok. V Afganistane je stále vojna. Z politických dôvodov sme doma nemohli verejne vyjadriť náš názor či politické presvedčenie. Tu sa cítime voľnejšie a príjemnejšie,“ vysvetlila žena a dodala: „V Afganistane málokedy môžeme robiť nejaké oslavy. Aj keď sa niečo uskutoční, tak s obavami, že to môže prekaziť nejaký útok.“
Na Slovensko prišli prostredníctvom Úradu Vysokého komisára OSN pre utecencov (UNHCR).
Afganka: Svoju budúcnosť vidím ako šťastnú
Pobyt v Humennom si pochvaľujú. Na Slovensku sa však zatiaľ necítia ako doma, museli si zvykať aj na stravu. Počasie sa im pozdáva. „U nás je sucho, tu často prší. Veľmi dobrý pocit máme z dažďa, všetko je tu zelené. Keď prší, chodíme vonku. Deti na daždi tancujú, majú z neho radosť.“
So slovenskou stravou je to už horšie. „Zo začiatku to bolo veľmi ťažké. Jedlo nám veľmi nechutilo. Zvlášť vôňa nám prekážala a naše žalúdky sa ťažko prispôsobovali. Vďaka ľuďom, ktorí sa o nás starajú, sa to však už zlepšilo. Jedlá nám pripravujú podľa našej chuti.“
Afganka nechcela o svojej budúcnosti veľa prezradiť, no je optimistická: „Som presvedčená, že sme prišli do lepšieho prostredia. Vidím svoju budúcnosť ako šťastnú. Cítim to tak.“
Majú počítačovú miestnosť aj modlitebňu
Jana Janovičová, vedúca oddelenia prevádzky Migračného úradu Ministerstva vnútra SR uviedla, že o utečencov je v Humennom dobre postarané: „Vo voľnom čase sa učia angličtinu, maľujú, pletú a háčkujú. K dispozícii majú škôlku, počítačovú miestnosť a modlitebňu.“
Záchytný tábor v Humennom
J Je útočiskom pre cudzincov, ktorí na Slovensku požiadajú o azyl. Po lekárskych prehliadkach odchádzajú do pobytových táborov. Druhou skupinou cudzincov sú ľudia, ktorí sú pod ochranou UNHCR.
Momentálne je tu 46 žien a detí z Afganistanu.
Najviac žiadateľov o azyl pochádza z Afganistanu, Pakistanu, Iraku, Iránu, Indie, Číny a afrických krajín.
ope
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín