ULIČ. Skupina dobrovoľníkov sa v dňoch 24. až 25. júna zapojí v blízkosti obce Ulič v okrese Snina do brigády zameranej na rekonštrukciu obranného opevnenia z čias druhej svetovej vojny známeho ako Arpádova línia.
TASR o tom informoval predseda Klubu vojenskej histórie (KVH) Beskydy Martin Drobňák s tým, že v tejto lokalite dokončia v blízkej budúcnosti aj výstavbu náučného chodníka s novými informačnými tabuľami.
Počas vojny stavalo Maďarsko systém obrany
"Arpádova línia je obranné opevnenie budované Maďarskom počas druhej svetovej vojny. Ide o fortifikačný systém, ktorého okraj zasahuje aj na územie súčasnej Slovenskej republiky, v čase vojnového konfliktu to bolo územie Maďarska," objasnil Drobňák.
Podľa jeho slov sa pri obci Ulič nachádzajú najsevernejšie položené artefakty tejto stavby, ktorá sa tiahla z východného Slovenska cez Podkarpatskú Rus až do severného Rumunska.
"V teréne smerom od Uliča k slovensko-ukrajinskej štátnej hranici sú doteraz dobre viditeľné betónové prefabrikáty v tvare ihlanov, malé aj väčšie bunkre či zákopový systém. Práve tieto miesta budú rekonštruované počas brigády," poznamenal predseda KVH Beskydy.
Časť Arpádovej línie stihla očistiť v tomto roku samospráva obce Ulič od náletových drevín. "Počas nadchádzajúceho víkendu sa pripravujeme na rekonštrukčné práce na zachovaných pevnostných objektoch a vybudovanie náučného chodníka. Brigáda bude zameraná na postupné odkrytie jednotlivých častí fortifikačného systému a ich sanáciu," konkretizoval Drobňák.
Osadenie informačných panelov je následne naplánované na jeseň tohto roka.
Skúmanie histórie tohto pevnostného systému je na Slovensku podľa Drobňáka zatiaľ iba v začiatkoch.
V roku 2010 výskumná skupina KVH Beskydy zamerala prvé objekty a uskutočnila dokumentáciu zvyškov časti Arpádovej línie. Pokračovanie výskumu sa v tomto roku uskutočnilo aj za účasti dobrovoľníkov z Maďarska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín