MICHALOVCE. Mesto Michalovce vybuduje tretiu kazetu na skládke na nie nebezpečný odpad Žabany. Výstavba je pre mesto dôležitá, pretože druhá kazeta na skládke sa zaplní už do konca tohto roka.
Michalovčania na druhú etapu skládky vyčlenili z rozpočtu 800-tisíc eur. Hovorkyňa mestského úradu Iveta Palečková ubezpečila, že mesto postaví tretiu kazetu včas, ešte pred úplným zaplnením druhej kazety.
Skládka je v prevádzke deviaty rok
Zvoz komunálneho odpadu zabezpečuje v meste príspevková organizácia Technické a záhradnícke služby (TaZS).
Okrem obyvateľov mesta zabezpečujú na základe zmluvy aj zvoz komunálneho odpadu od podnikateľov, firiem a z okolitých obcí Zbudza, Krásnovce, Vrbnica, Vinné, Pozdišovce, Lastomír, Hatalov, Šamudovce a Suché. Skládka je v prevádzke od októbra 2002.
Kapacita I. etapy skládky je 180-tisíc metrov kubických. Riaditeľ TaZS Július Oleár potvrdil, že v prevádzke bude do konca roka 2011.
“Pričom v roku 2011 sa začína s výstavbou II. etapy skládky, ktorej celková kapacita bude 102 300 m3 a plánovaná životnosť približne 4,6 roka,“ informoval Pavol Fecák z odboru výstavby a životného prostredia Mestského úradu v Michalovciach.
Starú skládku zrekultivujú
Pavol Fecák dodal, že zároveň mesto pripravilo projekt uzatvorenia a rekultivácie I. etapy skládky, ktorý by sa mal realizovať v roku 2013. Samospráva nedávno zrekultivovala aj skládku komunálneho odpadu v obci Lastomír, kde zvážala a ukladala odpad do roku 2002.
Uzatvorenie a rekultiváciu skládky vykonalo mesto v rokoch 2009 až 2010. Financie na realizáciu projektu získala samospráva z eurofondov. Náklady dosiahli vyše 2,1 milióna eur. V priebehu nasledujúcich 30 rokov musia technické služby zabezpečovať monitorovanie skládky a monitorovanie ochrany podzemných vôd. “Zároveň budú sledované prejavy sadania, erózie, narušenia funkčnosti tesnenia skládky,“ vysvetlil Fecák.
Michalovčania vlani vyprodukovali 16 959 ton odpadu. Je to len o sto ton viac ako v roku 2009. “Množstvo odpadu vyprodukované za jednotlivé roky je pomerne vyrovnané s tendenciou mierneho nárastu a nie je predpoklad výrazných zmien ani v najbližšom období,“ konštatuje Fecák.
Spresnil, že v roku 2010 bola produkcia komunálneho odpadu v prepočte na jedného obyvateľa mesta 429 kg.
Michalovčania málo separujú
V roku 2010 Michalovčania vyseparovali 5,73 percent odpadu z celkového množstva vyprodukovaného komunálneho odpadu v meste. V roku 2010 vyseparovali 24,6 kg odpadu na jedného obyvateľa.
“Aj napriek priaznivému vývoju je uvedené množstvo vyseparovaného odpadu ešte malé,“ skonštatoval Fecák. Mesto preto plánuje do zberu zapojiť viac občanov a neustále robiť osvetovú činnosť.
Samospráva v súčasnosti realizuje projekt – Rozšírenie separácie odpadov a modernizácia triediacej linky. Projekt rieši rekonštrukciu triediacej linky pre dotrieďovanie vyseparovaných zložiek komunálneho odpadu a zateplenie haly na zbernom dvore na Lastomírskej ulici. Celkové investičné náklady na projekt predstavujú vyše 808-tisíc eur. Aj na realizáciu tohto prjektu získalo mesto financie z eurofondov.
FAKTY
Skládka Michalovce
Produkcia komunálneho odpadu v meste Michalovce:
2006 15 243 ton
2007 16 787 ton
2008 17 624 ton
2009 16 848 ton
2010 16 959 ton
r
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín