PRIBENÍK. Galéria patrí obci. Jej starosta Pavol Fűlop (SMK) spomína, ako ho hneval stav synagógy, ktorá stojí uprostred dediny.
„Je to súčasť našej histórie. Žiaľ, roky chátrala,“ hovorí. Pred deviatimi rokmi o ňu samospráva prejavila záujem a odkúpila ju od Židovskej náboženskej obce. Bola v zúboženom stave a vyžadovala si investície. Na tie obec nemala. „Skúsili sme o pomoc požiadať Úrad vlády. Mali sme šťastie, práve vtedy štát predával podiel v SPP a nám sa vďaka tomu ušiel milión korún na opravu tohto klenotu.“
Obec synagógu vynovila od podlahy po strop, upravila aj priestranstvo pred budovou.
Galéria plná symboliky
Otázka bola, na čo ju použiť. „Nápad prišiel od spolku výtvarníkov Ticce z Kráľovského Chlmca. Navrhli, aby sme tu vytvorili Galériu národov.“
Nápad je plný symboliky – galéria leží na pomedzí dvoch krajín, vystavujú v nej výtvarníci rôznych krajín a cez svoje diela hovoria univerzálnou rečou, ktorej rozumie každý vnímavý človek.
Vystavovali tu umelci rôznych národov
Fűlop potvrdil, že hoci má obec len vyše 1 000 obyvateľov od roku 2003 tu boli desiatky vernisáží. Vystavovali tu umelci zvučných mien nielen zo Slovenska, ale aj Maďarska, Rumunska či Česka.
„Výtvarníkov zabezpečuje spolok Ticce. Mali sme tu dokonca Turka. Ľudí to zaujíma, prichádzajú na vernisáže aj mimo nich. Kronika, do ktorej všetko zaznamenávame, je už dopoly plná,“ dodáva starosta.
Momentálne v netradičnej galérii vystavujú umelci z Ticce.
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín