VEĽKÉ KAPUŠANY. Sumčeky sa v tých časoch dali uloviť slušne veľké. Po niekoľkých rokoch začali miestni rybári zrazu hovoriť, že sumček akosi vymizol, je vzácnosťou ho vraj uloviť. Pritom nikto nehlásil hromadné úhyny.
Dlhé roky platilo, že sumček je nezmar, ktorý odoláva negatívnym vplyvom prostredia, chorobám a parazitom. Došlo však aj na neho.
Hromadný úhyn sa začal 28. mája na jazere Ortov pri Veľkých Kapušanoch. Rybári od začiatku hlásili úhyn radovo v tisíckach kusov.
Iné druhy rýb nehynuli. Preto od začiatku podozrenie padlo na špecifické ochorenie, alebo parazita. Niekoľko desiatok kusov rýb dodali kapušianski rybári na vyšetrenie na Katedru parazitológie Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach.
Silne poškodená pečeň
Špecialisti na parazitov rýb zistili, že pečeň je silne poškodená. Paradoxne na tom horšie boli malé sumčeky. Nematódy (hlístice) našli v čreve. Nebolo ich veľa, ale boli to o to vzácnejšie druhy, ale tie nemohli byť príčinou úhynu. Vodná plocha je pritom izolovaná od okolitých vodných tokov.
Prípad veterinárov natoľko zaujal, že dva dni po získaní prvých vzoriek vycestovali na Ortov a odlovili ešte niekoľko exemplárov sumčeka na overenie zistených skutočností.
Na týchto jedincoch našli navyše drobné krvácaninky na koži, nekrotické miesta na plutvách a zápal sliznice čreva, čo sú časté znaky vírusových ochorení.
Týždeň po začiatku úhynu bola situácia upokojená. V pobrežných miestach sa vyskytovalo rádovo už niekoľko desiatok jedincov v značnom štádiu rozkladu. Úhyn tohto druhu ryby bol už na svojom konci...
Húfy malých sumčekov
Aby sa rybári predčasne neradovali, tesne pod hladinou naďalej plávali húfy malých sumčekov. A neboli veru podľa svojho chovania na zdochnutie.
Aj v deň kontrolného odlovu, približne sedem dní po zistení úhynu nás sumček nenechal na pochybách, že táto ryba je naozaj nezmar a preto sa len tak ľahko nevzdáva osudu.
Jazero Ortov sa úhynom časti osádky úplne nezbavilo tohto nežiaduceho druhu ryby, ale si trošku uľavilo od množstva agresívnych jedincov.
Po niekoľkodňovom skúmaní rýb tím pod vedením MVDr. Petra Košutha, PhD., predbežne skonštatoval, že s veľkou pravdepodobnosťou pôjde o vírusové ochorenie, nie o ochorenie parazitárne. Odborníci našli v tele rýb veľa nezvyčajných parazitov, ale aj tak sa domnievajú, že za úhynom je vírus.
Pokiaľ sa podarí odchytiť niekoľko ďalších sumčekov, tie by mali byť zaslané na špeciálne virologické vyšetrenie do Štátneho veterinárskeho ústavu v Dolnom Kubíne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín