MICHALOVCE. Ľudia znášajú ochranárom mláďatá sovy, ktoré našli pod stromami v lese, parku a na sídliskách. Zoologička Zuzana Argalášová zo správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Vihorlat vysvetlila, že len za posledné dva týždne evidujú až šesť takýchto prípadov.
Ľudia im priniesli sovy zo Strážskeho, Čiernej nad Tisou, Trebišova, Tibavy a z Michaloviec. Väčšinou sú to dvojmesačné mláďatá myšiarky ušatej a sovy lesnej.
Mláďa nie je opustené
Ochranári upozorňujú, že ľudia každý rok zbytočne odoberú z prírody mláďatá sov. Paradoxom je, že konajú v dobrom úmysle, lebo si myslia, že ho opustili rodičia.
“Mláďa sovy na zemi nie je opustené, hoci je mimo hniezda a ešte nevie lietať. Je to prirodzené. Opúšťajú hniezdo skôr ako sa im vyvinú krídla. Prosíme ľudí, ktorí nájdu takéto mláďa, aby ho nebrali domov, stačí, ak ho vyložia na strom,“ upozorňuje Argalášová.
Zoologička spresnila, že po opustení hniezda sa mladé sovy zdržujú v blízkom okolí, posedávajú na stromoch a večer sa ozývajú prenikavým pískaním, podľa ktorého ich rodičia nájdu a nosia im potravu.
“Keďže mláďaťa ešte nevedia lietať, na to, aby sa dostali na vedľajší strom, musia prejsť po zemi. Pomocou ostrých pazúrov, silného zobáka a mávaní krídel sa však zdravé mláďa dokáže po kmeni opäť vyštverať na strom,“ objasnila Argalášová.
Sovy držia aj na balkóne
Ochranári evidujú aj prípady, kedy si ľudia odniesli mláďatá domov do paneláku a niekoľko dní ich tam chovali na balkóne. Keď to nezvládali, potom ich odniesli ochranárom. Návrat je potom náročný. Dospelé sovy mláďa často odvrhnú.
“Niektorí ich majú aj týždeň doma. Potom sa mláďa ťažko vracia do prírody. V takýchto prípadoch je najlepšie čo najskôr odniesť mláďa späť na miesto, odkiaľ bolo zobraté. Pokiaľ to nie je možné, ostávajú už len chovné stanice pre chránené živočíchy alebo zoologické záhrady. Avšak mláďa dochované v zajatí má po vypustení do prírody menšiu šancu na prežitie,“ doplnila zoologička.
RADY
Pomôžte zraneným zvieratám
Zoologička upozornila, že ľudia by sa mali naučiť rozlíšiť opustené zviera od zraneného, ktoré naozaj potrebuje pomoc. Ak má povrchové zranenia, je zakrvavené, alebo má zlomeniu, vtedy by ste to mali nahlásiť pracovníkom Štátnej ochrany prírody. Argalášová vysvetlila, že zranené zviera potom umiestnia v Chovnej a rehabilitačnej stanici. Ochranári sa o neho starajú, až kým nie je schopné návratu do prírody.
Argalášová podotkla, že stanica je určená len pre zákonom chránené druhy. Ľudia by sa v žiadnom prípade nemali pokúšať chytať zranené zvieratá holými rukami. V chovnej rehabilitačnej stanici v Michalovciach majú ročne desiatku prípadov zranených zvierat. Prevažne sú to bociany, myšiaky a jastraby. Nedávno mali aj orla krikľavého. Vtáky zranili autá, keď lovili v blízkosti ciest. Ochranári sa starajú aj o zvieratá a vtáky, ktoré zranili pytliaci alebo elekrické vedenie.
mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín