MALÝ HOREŠ. Podľa starostu obce Csabu Furika (SMK) už tretí rok v máji pripravujú akciu známu ako Vôňa agátu. „Ide o otvorenie pivníc. Je to v čase kvitnutia agátu, preto taký názov. Chodia sem ľudia z celého východu republiky.“
Jeho slová potvrdili manželia Rickovci z Košíc. „Boli sme tu už dvakrát, veľmi sa nám tu páči. Z Košíc sme sem merali takmer 100 kilometrov. Na stupnici od 1-10 som to tu ohodnotil na 9,5,“ zasmial sa Peter Rick. Jeho manželku Zuzanu dostala pohostinnosť tamojších ľudí: „Z celého miesta dýcha človečina.“
Premiéru mali v Malom Horeši Kaňuchovci. „Je tu nádherne, výborná atmosféra, výborný guľáš a skvelé víno,“ povedal Tibor Kaňuch. Jeho manželka prezradila, že na budúce chcú priviezť aj rodičov.
Pestovateľ: Naše víno „žije“
Pestovateľ Csaba Furik vysvetlil, že ich vína sú suchšie. „Keď naše víno nalejete do pohárika, iskrí a hýbe sa ako šampus, jednoducho žije,“ vysvetlil.
Degustovať prišiel aj Jaroslav Macík, veľkovýrobca z Tokaja. Vína pochválil: „Sú výborné, ale sú skôr také domáce, gazdovské.“
Starosta potvrdil, že pivničku tu má takmer každá rodina v dedine: „Nerobia to pre komerciu, ale pre radosť.
Unikátne horešské pivnice
Ležia v Kráľovskochlmeckej vinohradníckej oblasti.
Podľa legendy ich do tufu začali tesať počas nájazdov Tatárov - pôvodne slúžili ako úkryt.
Na rozdiel od tokajských sú oveľa menšie. Podľa odhadov ich je v komplexe okolo 250, ale vchodov je len 70.
Z jedného vchodu sa ide do viacerých pivníc – býva ich 3-5, ale neraz aj 12-13.
Pôvodné staré 500-ročné pivnice majú vstup z andezitového lomového kameňa, samotné pivnice vysekali do tufu, ktorý časom obrástol plesňou rovnako ako v Tokaji. l Novšie sa hĺbia bagrom, urobí sa základ z kameňa, na stavbu používajú železobetón a na pivnicu potom navŕšia hrubú vrstvu piesku.
Komplex pivníc vznikol uprostred agátového hája, ktorý kvitne práve v máji.
lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín