Aj pre malý škrabanec, ktorý spôsobíte svojím autom na inom vozidle, môžete prísť o vodičský preukaz. Stačí, ak na to neupozorníte majiteľa poškodeného auta a z miesta odídete. Polícia potom posudzuje prípad ako dopravnú nehodu. Môže vám zadržať vodičák a udeliť mastnú pokutu.
MICHALOVCE. Polícia eviduje nárast priestupkov vodičov, ktorí spôsobili dopravnú nehodu a z miesta odišli.
Riaditeľ Okresného dopravného inšpektorátu (ODI) v Michalovciach Dušan Vološin vysvetlil, že často ide o drobné nehody, ktoré sa mali riešiť ako škodová udalosť. “Stávajú sa prevažne pred nákupnými centrami, ale aj na bežných parkoviskách,“ uviedol.
Mnohí vodiči pri malom škrabnutí auta z miesta nehody odchádzajú bez toho, aby kontaktovali majiteľa poškodeného vozidla. Často sa domnievajú, že ich nikto nevidel a nič im nehrozí.
“Ľudia si neuvedomujú, že skoro všade je zavedený kamerový systém a na zázname ich vidieť. Pred obytnými blokmi si zas väčšinou susedia zvyknú zapísať číslo auta. Často sa stáva, že vodič ešte vystúpi, pozrie si škodu, ale odíde preč, nesplní si povinnosť a potom má zbytočný problém,“ dodal riaditeľ.
Malá škoda, veľké následky
Aby ste sa dostali do problémov, stačí aj malé poškodenie cudzieho auta, ako je ohnutie blatníka alebo škrabanec za pár eur. Ak vinník z miesta odíde a nekontaktuje majiteľa druhého auta, potom už nejde o škodovú udalosť, ale o dopravnú nehodu.
“Tým pádom je sankcionovaný za to, že si nesplnil povinnosti účastníka dopravnej nehody. Je možné udeliť mu zákaz činnosti viesť motorové vozidlo minimálne rok, maximálne až päť rokov a pokuta pri prejednávaní priestupku v správnom konaní môže byť udelená v rozpätí 300 až 1 300 eur,“ zdôraznil Vološin.
Vodiči o sankciách nevedia
Mnohí z oslovených vodičov nevedeli, ako majú pri malých nehodách, ktoré sa stanú na parkoviskách, postupovať.
“Ak by som spôsobil škrabanec, teda mininálnu škodu, a vodiča by som nikde nevidel, určite by som odišiel a ďalej by som to neriešil,“ povedal 25-ročný Ján z Michaloviec.
“Nevedel som, že je to až také prísne. Ak by sa mi také niečo stalo, tak radšej na majiteľa druhého auta počkám hoci aj hodinu,“ poznamenal 63-ročný Michal.
Nenechávajte papieriky za stieračom
Polícia podľa zákona objasňuje dopravné nehody, pri ktorých sa zraní alebo usmrtí osoba, ak dôjde k poškodeniu cesty a všeobecne prospešného zariadenia, alebo ak je škoda na vozidle vyššia ako 3 990 eur. Ak dôjde k malej nehode, škodovej udalosti, kontaktujte iba majiteľa druhého auta a spoločne vyplňte tlačivo, ktoré ako povinný doklad máte mať v aute. Za ten čas sa musíte zdržať požitia alkoholu.
Polícia upozorňuje, že ak sa vodič poškodeného auta pri vozidle nenachádza, odkaz v podobe papierika s vašimi údajmi za stieračom nestačí. Môže sa stať, že si ho vodič nevšimne alebo papierik odfúkne vietor. “Potom je ťažké preukázať, či si vodič povinnosť splnil, alebo nie,“ dodal Vološin.
Polícia odporúča využiť všetky možnosti na informovanie druhého vodiča. V nákupných centrách ho možno napríklad upovedomiť cez informačné služby. “Ak vodiča poškodeného vozidla nenájdete, mal by túto udalosť potom nahlásiť polícii,“ uzavrel riaditeľ dopravného inšpektorátu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín