SEČOVCE. Bytovky na Novej ulici stoja asi 20 rokov. V každej je 12 bytov. Postupne okolo nich vyrástli chatrče, dnes je tu rómska osada. Žije tu asi 2-tisíc ľudí.
Byty patria mestu, spravuje ich mestská eseročka Bytové hospodárstvo. Nové vedenie mesta dalo vypracovať analýzu stavu bytoviek a nedoplatkov na nájomnom, vodnom, stočnom či poplatkoch za odpad. Výsledok ich šokoval.
Ročne spotrebujú vodu za 45-tisíc eur
V rokoch 2008-2010 nájomníci nezaplatili ani cent nájomného. Za vodu platia cez inštitút osobitného príjemcu, ročne asi 20-tisíc eur. „Reálne náklady sú oveľa vyššie,“ upozornil prednosta mestského úradu Milan Filip.
V roku 2008 bytovkári spotrebovali vodu za 51 700 €, predvlani za 50-tisíc a vlani za 45-tisíc. To znamená, že každý byt mesačne spotrebuje vodu za 104 eur! Rozdiel medzi predpisom a spotrebou uhrádza mesto – vlani ho to stálo 15 700 eur.
Splachujú klince aj handry
Ďalšie dlhy vznikajú nezodpovedným prístupom nájomníkov. Opravári sem chodia ako na klavír. „Pravidelne riešia vysokú spotrebu vody, havárie vodovodu, demoláciu vodovodných batérií či splachovačov WC,“ vyrátal Filip.
Vysoké náklady sú aj na opakované čistenie kanalizácie. „Nájomníci splachujú všetko zaradom - klince, handry, popol. Bleskozvody fungujú len pár dní, elektrorevízie nie je možné urobiť. V minulosti sa mesto o opravy snažilo, ale hneď dochádza k rozkrádaniu a materiál končí v zberných surovinách.“
V roku 2008 dalo mesto na opravy 10 300, predvlani 5 600 a vlani asi 6-tisíc eur. Na jeden byt to vychádza na 168 eur ročne.
Za odpad neplatia
Odpad neplatí nikto. Len za posledné tri roky nájomníci mestu dlhujú takmer 10-tisíc eur. Na účet mesta neprišiel ani cent.
„Celkovo sa pohľadávky nájomníkov týchto 36 bytov voči mestu ku koncu roku 2010 vyšplhali na asi 150-tisíc eur,“ vysvetlil Filip.
Navrhol poslancom, aby byty predali. Nájomníci sa tomu nebránia. „Ja tu žijem už 21 rokov. Keby nám dali byty za symbolickú sumu, aj by som kúpila,“ hovorí Iveta Kondášová. Jedinú obavu má z toho, či by po prevode vlastníctva neprišla o príspevok na bývanie.
Za symbolickú sumu by byt odkúpil aj otec dvoch detí Ondrej Duna: „Žijem tu len tri roky, náš byt je zrekonštruovaný a v dobrom stave.“
Poslanci sa obávajú rizík
Za predaj bytov je aj primátor mesta Jozef Gamrát (nez.): „Dlhy sú neúnosné. Chceme sa poradiť s inými samosprávami a vybrať najvhodnejší model prevodu bytov.“
Prínosy a riziká si uvedomujú aj poslanci. „Výhodou by bolo zastavenie tvorby dlhu a to, že nájomníci by prebrali zodpovednosť za stav bytov. Ja som za,“ povedal Ján Dobránsky (KDH).
Nezávislý Roman Bugata sa obáva rizika: „Mesto stratí kontrolu nad počtom ľudí v bytoch. Predaj je nutnosť, ale treba to premyslieť.“
Fakty
Ako je to inde
Pre porovnanie sme si vyžiadali údaje o bytovkách v trebišovskej rómskej osade na Kraskovej ulici.
- Riaditeľ Bytového podniku Trebišov Ján Šípoš uviedol, že podnik spravuje 204 bytov, vrátane 26, ktoré odovzdali nedávno. Dlh nájomníkov ku koncu marca dosiahol 209-tisíc eur.
- Pri jednoduchom spriemerovaní v Sečovciach vychádza dlh na jeden byt asi 4 100 eur, v Trebišove je to „len“ okolo 1 000 eur.
- Šípoš pripustil, že pred pár rokmi boli dlhy viacnásobne vyššie. Podnik ich postupne skresal všetkými dostupnými právnymi pákami. Za účinný nástroj považuje inštitút osobitného príjemcu.
lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín