TREBIŠOV. O post sa uchádzalo 11 ľudí, nechýbal doterajší kontrolór Jozef Dragula. Každý mal 5 minút na prezentáciu. Na rozdiel od iných miest, kde idú uchádzači podľa abecedy, tu sa predstavovali podľa dátumu doručenia prihlášky do výberového konania. Poslanci každému dali doplňujúce otázky.
Vybrali v prvom kole
Po vypočutí jedenástky poslanci volili. Tesnou väčšinou 13 hlasov z 25 hneď v prvom kole zvolili za kontrolóra Juraja Lenhardta. Ako druhý skončil so 6 hlasmi Peter Kobzoš. Exkontrolóra Jozefa Dragulu podporili dvaja poslanci.
Exkontrolór podniká právne kroky
Dragulu zosadili v marci 2011 na základe rozsudku Najvyššieho súdu kvôli napadnutej podmienke vzdelania. Presne rovnaký problém riešilo v takmer rovnakom čase aj mesto Veľké Kapušany. O oboch podaniach rozhodoval ten istý senát Krajského súdu. Rozhodol rôzne. Vo Veľkých Kapušanoch dal za pravdu mestu a poslancom, v Trebišove opačnej strane. Najvyšší súd potvrdil oba rozsudky.
Podľa Dragulu je to pre rozlúsknutie „jeho“ problému kľúčové. Momentálne stále pracuje ako zamestnanec mestského úradu. Potvrdil, že podniká právne kroky, aby sa dovolal spravodlivosti. Aké, neupresnil. O svojom ďalšom osude nechcel polemizovať. „Akékoľvek uzávery sú zatiaľ predčasné.“
Kto je Lenhardt
- V civile je podnikateľom – vlastní spoločnosť Proinvest Slovakia, ktorá sa zaoberá investíciami, financiami, poradenstvom a informačnými technológiami. Je tiež konateľom a lektorom vzdelávacieho združenia Educa Trebišov. Treťou spoločnosťou, kde možno nájsť jeho meno, je firma Zálesí Slovakia, ktorú prednedávnom vymazali z Obchodného registra.
- Nový kontrolór dvakrát kandidoval do mestského zastupiteľstva v Trebišove, ale neprešiel.
- Ako neposlanec bol členom sociálnej a zdravotnej komisie. Vlani v júni kandidoval do Národnej rady za SaS – v strane pôsobí ako reprezentant okresu Trebišov.
- Zo samosprávy nemá žiadne skúsenosti rovnako ako väčšina uchádzačov.
- Pri prezentácii potvrdil, že sa vzdá všetkých podnikateľských aktivít. Vzdať by sa mal aj politickej príslušnosti, lebo kontrolór má byť nezávislý. „Zatiaľ o tom neviem. Zisťujem, čo všetko je potrebné,“ uviedol.
lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín