Keď michalovskí mestskí policajti hliadkovali na Humenskej ceste, neverili vlastným očiam. Skupina obyvateľov z osady Angi mlyn tu počas hľadania železa úplne rozkopala mestský pozemok. Na mieste kedysi stáli zberné suroviny. Rómovia tvrdia, že nechcú kradnúť, a preto radšej železo vykopávajú zo zeme. Za zničenie zelene a poškodenie pozemku dostali pokutu.
MICHALOVCE. Mestský pozemok v blízkosti Humenskej cesty vyzerá ako po veľkom archeologickom výskume. V zemi sú vykopané vyše metra hlboké zákopy a zemina je dôkladne preosiata.
Pozemok však nerozkopali archeológovia, ale približne jedenásť obyvateľov osady Angi mlyn. Na mieste, kde kopali, boli v minulosti zberné suroviny a pod zemou zostali zahrabané kusy železa. Za poškodenie pozemku dostali pokutu od 5 do 20 eur.
Ako zlatokopecká horúčka
Policajná hliadka dorazila k rozkopanému mestskému pozemku vo štvrtok na obed. Na mieste vládol čulý pracovný ruch. “Vyzeralo to ako zlatokopecká horúčka na Klondiku,“ prezradil mestský policajt.
Skupinka jedenástich osadníkov bola v zákopoch a pracovala s lopatami a motykami. Pri ceste mali zaparkované vozíky s už vykopanými kusmi železa. Deti očisťovali kov od hliny.
Za poškodenie zelene a mestského pozemku dostali osadníci pokutu. Niektorí ju zaplatili na mieste, ďalší tak musia urobiť do pätnástich dní.
Róm: Nechceme kradnúť, radšej kopeme
Osadníci na hľadaní a vykopávaní železa nevidia nič zlé. „Nemáme z čoho žiť, tak musíme kopať, kradnúť nepôjdeme. To železo pod zemou nikomu netreba. Radšej budem kopať, ako kradnúť. Boli sme tu prvýkrát. Sú tam kúsky plechov a hocijakého železa. Kopali sme tu od rána. Policajti nám dali pokutu dvadsať eur,“ povedal 33-ročný Jaroslav Jakubík, ktorý je otcom siedmich detí.
“Za sto kíl dostaneme v zberných surovinách 20 eur. To nie je veľa. Vykopali sme tu zatiaľ len jednu ladičku,“ dodala Irena Ferková.
Povedala, že nie sú prví, čo hľadajú železo v zemi. „Kopali tu pred nami aj Rómovia z Petroviec. Pokutu nemáme ani z čoho zaplatiť. Už 94 eur musím zaplatiť exekútorovi,“ tvrdí.
Policajti preverovali aj deti, či v tom čase nemali byť v škole. Keďže už bolo po dvanástej na obed, mnohé už mali po vyučovaní. Rómka na našu otázku, prečo deti nie sú s v škole, ale kopú železo, odpovedala svojsky: „Ta maródujú teraz,“ povedala Ferková.
Železo hľadajú aj pod vodou
Michalovskí Rómovia nehľadajú železo len pod zemou, ale aj pod vodou. Začiatkom leta pravidelne prehľadávajú koryto Laborca. Okrem brehov sa brodia aj po pás vo vode.
Do zberu odnášajú vyhodené a naplavené kusy železa, medi a plechu. Proti prúdu urazia denne pešo približne štyri kilometre.
Z vody vyťahujú staré sudy, práčky, drôty a kusy železa, ktoré potom odnášajú do zberných surovín. Železo predtým očisťujú od nánosov bahna a rias.
Mestský pozemok. Vyzerá ako po archeologickom prieskume. Za poškodenie zelene a pozemku dostali osadníci pokutu. Foto: Milan Potocký
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín