Ženy zachránili policajti a odviezli do nemocnice. Rodina majiteľa psa sa k incidentu odmietla vyjadriť.
SEČOVCE. K nešťastiu došlo vo štvrtok popoludní. Mária Hnátová a jej sesternica Helena Džubanská si krátili cestu do mesta po hrádzi potoka Trnávka.
Od Gorkého ulice, kde Mária býva, boli asi 200 metrov, keď zbadali psa bojovného plemena. Poznali ho, jeho majitelia žijú v dome na neďalekej Mostovej ulici.
Mysleli si, že sa chce hrať
„Prešiel okolo nás, vyzeral, že sa chce hrať, lebo podskakoval. Zrazu na nás zaútočil,“ spomína 23-ročná Maja.
Agresívne zviera najskôr napadlo Helenu: „Nevedela som, že už útočí, vtedy len skočil. Až keď sa pustil do Maje, pochopila som, že je zle.“
Na krik pes zareagoval opätovným skokom na Helenu.„Začal na mne trhať bundu, dohrýzol mi ruku, ale nejakým zázrakom sa mi bundu podarilo vyzliecť,“ vysvetlila 28-ročná Helena.
Útočil raz na jednu, raz na druhú
Mladé ženy si mysleli, že bunda psa zabaví a stihnú ujsť. „Bundu len poťahal, potom začal okolo nás behať a skočil na mňa,“ ťažko skladá spomienky Maja.
V šoku sa na psa zahnala športovou taškou, v ktorej mala aj mobil, a utekala na oráčinu pri potoku, kde spadla: „Keď som už ležala, opäť sa pustil do sesternice.“
Trhal ju aj v potoku
Obe ženy sa pred útokom snažili zachrániť skokom do potoka, ale pes ich prenasledoval aj tam. Helena do neho hodila kľúče, aby ho odplašila: „Vôbec na to nereagoval a tam v potoku začal trhať Maju.“
„Začal ma hrýzť do nôh, ja som kopala a kričala, ale on nedokázal prestať. Bola som v takom šoku, že som ani necítila bolesť. Len som si uvedomila, že mám dotrhané stehno a všade je množstvo krvi,“ opísala Maja.
Nemohla zavolať pomoc, lebo mobil zostal v taške, ktorú odhodila. Ako dlho pes útočil, nevie odhadnúť: „Nemalo to konca. Zachránil ma príchod policajtov, ktorí psa odohnali.“
Zachránili ich policajti
Pomoc zavolala Helena, ktorej sa podarilo ujsť: „Pozerala som, ako trhá Maju a celá roztrasená som sa snažila vyťukať číslo polície. Podarilo sa mi to až na piatykrát. Obvodní policajti prišli takmer hneď. Vystrelili do vzduchu, pes sa až vtedy zľakol a ušiel.“
Policajti volali aj záchranku, ale tá bola až v Bidovciach, tak zranené ženy zobrali do auta a odviezli do nemocnice.
Kým Helena mohla ísť po ošetrení hryzných rán domov, Mária musela zostať v nemocnici: „Chirurgovia ma hneď brali na sálu, aby ma zošili. Ani neviem, koľko mám stehov, ale bolí to neskutočne.“
Po útoku Helene zostalo pohryzené brucho a ruka nad lakťom. Mária dopadla oveľa horšie – má pohryzenú ruku, brucho, bok, koleno a stehno má úplne potrhané. Z jej riflí zostali len franforce (na snímke).
Obe ženy sa záchranu ďakujú policajtom: „Boli úžasní,“ zhodli sa obe.
Rodina majiteľov psa sa odmietla vyjadriť
Rodinu majiteľa psa obe mladé ženy poznajú. „Potom sme zistili, že ten pes je pitbul a že už predtým napadol človeka z ich ulice,“ dodala Mária.
Rodina vlastniaca psa za ňou prišla do nemocnice a ospravedlnila sa s tým, že ich to celé mrzí. Ťažko preto vysvetliť správanie ich dcéry, ktorú sme stretli v nemocnici počas návštevy a požiadali ju o stanovisko za majiteľov psa.
„Pýtajte sa polície a nášho právnika. Napíšte, že sa odmietame vyjadriť,“ reagovala podráždene.
Mária chce rodinu žalovať
Agresívne správanie psa potvrdili viacerí ľudia zo Sečoviec.
„Šiel hlavne po psoch, ale minule napadol aj jedného pána. Ubránil sa len lopatou,“ povedal jeden z nich.
Podľa iného je nenormálne, ak si pes bojovného plemena pobehuje len tak po ulici: „On stále utekal, pes je veľký, plot nízky. Nechápem, že s tým nič neurobili.“
Ďalší dodal, že pes nepatril tejto rodine, ale niekomu inému a u nich len žil: „Asi nebol vycvičený, keď sa takto správal.“
Všetci chceli zostať v anonymite kvôli susedským vzťahom s rodinou majiteľov psa.
Mária potvrdila, že o incidente polícia spísala zápisnicu: „Mám trvalé následky – zdravotné aj psychické. Plánujem podať trestné oznámenie a domáhať sa odškodného. Ak bude potrebné, tak aj na súde.“
Prípad šetrí aj polícia. Potvrdila to zástupkyňa košickej krajskej hovorkyne Jana Mésarová. „Vo štvrtok okolo jednej pes bojového plemena napadol dve ženy – 23– a 28-ročnú. Privolaná hliadka ho odohnala varovnými výstrelmi do vzduchu. Obe previezli do nemocnice v Trebišove,“ uviedla.
Dĺžka ich liečenia zatiaľ nie je známa, prípad polícia rieši ako priestupok proti poriadku v správe.
Fakty
Čo robiť, ak vás uhryzne pes
- Ranu po uhryznutí opláchnuť pod prúdom čistej pitnej vody, a ak je to možné, chrániť sterilným krytím.
- Ak je poranenie závažnejšie (strieka jasnočervená krv), treba končatinu zaškrtiť nad ranou a miesto krvácania stlačiť. Čas zaškrtenia si zaznamenať.
- Urýchlene vyhľadať chirurgickú pomoc alebo volať Rýchlu zdravotnícku pomoc.
- Ak je to možné, zoberte sso sebou očkovací preukaz.
- Zabezpečiť psa a jeho majiteľa (prípadne aj za asistencie polície). od majiteľa žiadajte zdravotnú dokumentáciu psa. Ak vám ju odmietne poskytnúť, hrozí vám „liečba“ na besnotu.
- Psa by mal do 24 hodín po uhryznutí vyšetriť veterinár, a potom opakovane po 5 dňoch.
- Ak je pes neznámy, je vhodné konzultovať epidemiologickú situáciu(výskyt besnoty v okolí) s infekčným oddelením najbližšej nemocnice či s hygienickou stanicou.
Rady
Ako sa vyhnúť uhryznutiu- Aby ste sa vyhli túlavému psovi, odíďte pomaly a potichu.
- Nikdy neutekajte, pokojne stojte.
- Nikdy sa mu nepozerajte uprene do očí.
- Všímajte si „reč tela“ – ak má sklopenú hlavu, strnulý postoj, uprený pohľad a naježenú srsť, môže zaútočiť.
- Nesnažte sa dávať najavo, že sa bojíte.
- Neobracajte sa psovi chrbtom.
- Mierne sa rozkročte, aby ste lepšie udržali rovnováhu a postavte sa psovi bokom.
- Zaujmite „korytnačiu polohu“ ( kľaknúť alebo čupnúť na zem, skloniť hlavu medzi kolená, zvinúť sa do klbka, prepletené prsty dať na tylo, lakťami si chrániť uši) - ak človek zaujme túto polohu a na útoky nereaguje, väčšinu psov to odradí a odídu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín