Odborná porota vyhodnotila napríklad najsexi kuchára či kuchárku, najdlhšiu varešku, najväčší kotlík či najväčší komín. Guláše domácich a zahraničného kuchárskeho tímu degustovali aj návštevníci Jarného jurmarku.
MICHALOVCE. Počas jedenásteho Jarného jurmarku v Michalovciach sa uskutočnila aj súťaž vo varení kotlíkového guláša. Parkovisko pred mestským kultúrnym strediskom sa premenilo na gazdovský dvor, na ktorom súťažilo deväť družstiev. Dohromady 4 kuchárok a devätnásť kuchárov pripravilo guláše podľa svojich receptov a chutí.
Predseda odbornej poroty, ktorá guláše degustovala a hodnotila, Štefan Czetö vysvetlil, že chuť, použité ingrediencie a spôsob prípravy neboli jediným kritériom súťaže. Porota si všímala aj netradičné detaily.
Porotca: Nebolo to len o dobrom guláši
„Posudzovali sme aj vedľajšie veci, ktoré patria do tejto recesnej akcie. Je to nielen o dobrom guláši, ale aj o recesii. Tie guláše boli všetky vynikajúce. Ochutnať ich potom mohli všetci okoloidúci,“ vysvetlil Štefan Czetö.
V gulášoch prevládalo hovädzie mäso s bravčovým. Jedno družstvo použilo divinu. Zahraničné družstvo z Užhorodu pridalo do guláša aj halušky.
„Bolo to veľmi zaujímavé a chuťovo veľmi dobré,“ dodal Czetö. Vysvetlil, že v súťaži vlastne vyhrali všetky družstvá. Každé z nich si prevzalo cenu.
Bohatý program
Jedenásty Jarný jurmarok bol nielen o dobrom guláši. Michalovce vďaka peknému počasiu navštívili tisícky Zemplínčanov. Nakupujúcim návštevníkom bolo v piatok a v sobotu k dispozícii viac ako 170 stánkov s rôznym sortimentom a 16 stánkov s občerstvením.
V Parku študentov sa uskutočnili jazdecké preteky Jarná cena Michaloviec. V uličke remesiel sa predstavila dvadsiatka remeselníkov, ktorí ponúkali drevené výrobky, medené šperky, bábiky zo šúpolia, výrobky z medu, ručne rezané sviečky, tkané koberce, fujary, píšťalky a keramiku.
V sobotu odštartoval na Námestí osloboditeľov aj In line maratón na kolieskových korčuliach a 27. ročník Podvihorlatského maratónu a 6. ročník Michalovského polmaratónu.
Slávnostné stavanie mája predviedli folklórne súbory Zemplín a Svojina.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín