MICHALOVCE. Možnosťou využitia geotermálnej vody sa v Michalovciach zaoberajú už dlhšie. Samospráva rozmýšľa hlavne nad energetickým a rekreačným využívaním potenciálu, ktorý územie má. V programe rozvoja mesta na roky 2011-2014 si dali za cieľ hľadať možnosti využitia geotermálnej vody. Takýto zámer však vyžaduje vysoké finančné investície.
Chceli by nahradiť plyn a vybudovať rekreačný areál
Podľa Ota Halása, ktorý predstavil štúdiu zužitkovateľnosti geotermálnych zdrojov v meste Michalovce, by bol predpokladaný vrt umiestnený juhovýchodne od mesta a bol by hlboký 1 900 metrov. Teplota na hlave vrtu by dosahovala až 85 °C. V geotermálnej vode sa skrýva veľký energetický potenciál.
„Cieľom je nahradiť spaľovanie zemného plynu, resp. umožniť vybudovanie rekreačno-športového areálu,“ uviedol v štúdii Halás.
Hovorkyňa mestského úradu Iveta Palečková uviedla, že mesto má jasnú predstavu o možnom využití tohto zdroja: „Primárnym cieľom je napojenie mestských kotolní a tým zníženie nákladov na výrobu tepla. Druhotným je využiť tento potenciál na rekreačné účely.“
Ľudia o geotermálnompotenciáli nevedia
Vedia Michalovčania o možnosti využívať energiu zo zeme priamo v meste? Peter Krupka nám povedal: „Vedel som o nejakom vrte na Šírave, ale toto je pre mňa novinka.“
Myšlienka nahradiť plyn geotermálnou vodou sa mu pozdáva: „Myslím, že počiatočné náklady by sa časom vrátili. Som za to, aby sa využívali alternatívne zdroje energie. Navyše by to znížilo cenu tepla.“ Ak by sa samospráva odhodlala k výstavbe rekreačného strediska, potešilo by to aj jeho. „Bola by škoda nepostaviť aquapark, či niečo podobné. Určite by to bolo prínosom pre mesto a obyvateľov. V neposlednom rade je to príležitosť pre vznik nových pracovných miest.“
Rovnaký názor má aj študent Ľubomír: „Potešilo by ma to, ak by sme mali v Michalovciach rekreačný areál s termálnou vodou.“
Pán Miroslav pochybuje, že sa čokoľvek zrealizuje: „Všetko sú to pekné úmysly, len škoda, že sa o nich iba hovorí. Stojí to veľké peniaze a kým sa nenájde dobrá duša, ktorá to zafinancuje, tak z toho nič nebude.“
Iba samotný vrt by stál 1,7 milióna eur
Na to, aby mohli Michalovčania naplno využívať vodu na vykurovanie a rekreáciu, sú potrebné nemalé finančné prostriedky. „Investičné náklady sú vysoké. Len prieskumné vrty do potrebnej hĺbky sú odhadované na 1,7 milióna eur,“ uviedla hovorkyňa Palečková. Dodala, že mesto oslovilo potenciálnych investorov, domácich aj zahraničných. Zatiaľ bez odozvy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín