Mariána Brinčeka poverili vedením mestskej polície v Trebišove, hoci nemá odbornú spôsobilosť, ako to určuje zákon o obecných políciách. Primátor Marián Kolesár to priznáva. Tvrdí, že Brinček spôsobilosť mať nemusí.
Mariána Brinčeka poverili vedením mestskej polície v Trebišove, hoci nemá odbornú spôsobilosť, ako to určuje zákon o obecných políciách. Primátor Marián Kolesár to priznáva. Tvrdí, že Brinček spôsobilosť mať nemusí. Prezident Združenia náčelníkov Mestských polícií Ján Andrejko oponuje, že odborná spôsobilosť je nevyhnutnou podmienkou, aby sa niekto mohol stať mestským policajtom, nie to ešte náčelníkom.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
TREBIŠOV. Miesto náčelníka mestskej polície bolo neobsadené takmer dva roky. Po nástupe nového vedenia každý predpokladal, že na post vypíšu výberové konanie. Zatiaľ sa tak nestalo. Od 1. apríla políciu vedie nový človek - Marián Brinček. Do funkcie povereného náčelníka ho dosadil primátor Marián Kolesár (nez.).
Vybrali človeka z armády
Podľa zákona o obecných políciách však príslušník obecnej polície môže plniť úlohy iba vtedy, ak „získal odbornú spôsobilosť.“ Odbornú prípravu zabezpečuje ministerstvo vnútra cez policajný zbor.
Brinček ju nemá. Je bývalý profesionálny vojak. Zákon takú výnimku nepozná. Odbornú spôsobilosť uznáva len absolventom odboru bezpečnostná služba na strednej alebo vysokej škole.
Primátor: Personálne to rieši mesto
Primátor mesta Marián Kolesár (nez.) to nepopiera: „Áno, nemá odbornú spôsobilosť.“
Tvrdí, že tým mesto zákon neporušilo: „Mestská polícia je súčasťou mestského úradu, aj keď sa riadi zákonom o obecných políciách. Personálne ju teda rieši mesto.“
Podľa primátora stačí, keď Brinček odbornú spôsobilosť získa do konca kalendárneho roka: „Preverovali sme si to.“ Ktorým zákonom sa pritom riadil, nevysvetlil.
Výberové konanie neplánujú
Primátor vyzdvihol Brinčekove riadiace schopnosti: „Bol vo veliteľskej funkcii, riadil tisícky ľudí.“
Súčasný Brinčekov status Kolesár považuje za skúšobnú lehotu: „Uvidíme, či sa osvedčí.“
Výberové konanie zatiaľ primátor neplánuje. Uvedomuje si, že oficiálneho náčelníka „len“ navrhuje. Podľa zákona ho „na návrh primátora vymenúva a odvoláva mestské zastupiteľstvo.“
Náčelník môže byť poverený najviac pol roka.
Náčelníci: Musí mať odbornú spôsobilosť
Primátorov výklad prekvapil hovorcu Mestskej polície v Bratislave Petra Plevu: „Ako môže byť obecným policajtom, keď nemá odbornú spôsobilosť?“ zarazil sa a odporučil nás na šéfa Združenia náčelníkov obecných polícií Slovenska Jána Andrejka.
„Podmienky, kto sa môže stať mestským policajtom, určuje zákon – okrem určitého vzdelania musí ešte predtým získať odbornú spôsobilosť,“ reagoval Andrejko.
Podľa tohto výkladu Brinček musí byť „len“ zamestnancom mesta, až kým nezíska odbornú spôsobilosť. Až tak sa oficiálne stane mestským policajtom. A až potom ho možno poveriť vedením alebo ho vymenovať za náčelníka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín