SOMOTOR. Využívanie nezamestnaných na jednoduché protipovodňové práce na tokoch sa osvedčilo. Konštatoval to na tlačovej besede minister životného prostredia József Nagy, ktorý sa dnes v Somotore v okrese Trebišov stretol s približne 50 starostami obcí Medzibodrožia.
„Od začiatku apríla, kedy Slovenský vodohospodársky podnik začal tento systém využívať, podpísalo zmluvy o vykonávaní aktivačných prác pri čistení tokov 157 obcí a dali prácu 672 nezamestnaným, čo je viac ako polovica z plánovaného počtu 1 200 ľudí,“ povedal minister Nagy.
Až 113 zmlúv uzavreli starostovia z východného Slovenska a zamestnali 522 ľudí. Najviac zmlúv - až 64 - podpísali starostovia obcí z okresu Trebišov a zamestnali 296 ľudí.
Napríklad v okrese Košice mesto a Košice - okolie zmluvy podpísalo 17 starostov a dali prácu 93 nezamestnaným, rovnako aj v okrese Michalovce.
V okrese Poprad uzavreli 15 zmlúv. Podľa niektorých starostov nie je veľký záujem o tento typ aktivačných prác, viacerí si však túto možnosť pochvaľovali.
Starosta Oborína Arpád Csuri konštatoval, že záujem miestnych obyvateľov o protipovodňové práce je veľký.
"Zamestnávame ôsmich ľudí asi mesiac, ktorí pristupujú k svojej práci naozaj zodpovedne, boli nezamestnaní, to, že môžu pracovať, uvítali," zhodnotil Csuri.
"Zatiaľ mali záujem o tieto práce u nás traja ľudia. Podieľali sa napríklad na čistení kanálov, keďže mávame často problém s vnútornou vodou," povedal starosta Veľkých Raškoviec Elemér Jakab.
Systém podpory štátu pre ochranu pred povodňami víta a dúfa, že pravidelným čistením kanálov bude riziko povodní nižšie.
Minister Nagy je presvedčený, že v krátkom čase sa podarí zamestnať pri týchto drobných prácach plánovaný počet 1 200 nezamestnaných i napriek tomu, že sa ukázali isté problémy súvisiaci s naším sociálnym systémom a neochotou niektorých ľudí zapojiť sa aj touto formou do práce.
Minister: Treba riešiť problém s vodou na Východoslovenskej nížine
Do systému sa má zapojiť aj štátny hydromelioračný podnik, ktorý spravuje rozsiahlu sieť hydromelioračných kanálov v celej Východoslovenskej nížine. Podľa vyjadrenia ministra Nagya o zavedení podobného systému uvažuje aj minister pôdohospodárstva najmä cez Štátne lesy SR. Títo ľudia by mohli upravovať lesné potoky a cesty.
Ako pre agentúru SITA povedal minister Nagy, bude treba opätovne prehodnotiť celú problematiku hospodárenia s vodou vo Východoslovenskej nížine, nielen pokiaľ ide o protipovodňové opatrenia.
Uviedol, že starostovia nastolili požiadavku zvyšovania ochranných hrádzí, posúdiť treba aj možnosť vytvárania poldrov a mokradí.
„Východoslovenská nížina je ako jeden veľký lavór, kde sa zbiera množstvo vody a tento problém treba riešiť, zrejme inak ako v minulosti,“ dodal Nagy. Zdôraznil ale, že ide o otázku, ktorú treba riešiť na úrovni partnerov, čiže Rumunska, Ukrajiny a Maďarska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín