Kým niektorí ľudia sa hnevajú, že za výpredajmi musia cestovať do Humenného či Sniny, primátor Medzilaboriec argumentuje, že mesto bolo na tom stratové. Podľa neho na ne doplácali aj domáci obchodníci.
MEDZILABORCE. Pre obyvateľov mesta bolo donedávna bežné, že sa im z poštových schránok sypali letáky o konaní výpredajov na území mesta. Všetko sa zmenilo po príchode nového primátora Ivana Soleja (nez.).
Do redakcie sme dostali podnety od Medzilaborčanov. Hromžili, že primátor zrušil výpredaje v meste. "Mám tri deti, máme veľmi nízky rodinný rozpočet. Chodievala som na výpredaje, aby som zaobliekla deti, pretože na nákupy v obchodoch nemám. Výpredaje boli pre nás cenovo výhodné," posťažovala sa nám čitateľka Mária. "Nemôžem chodiť na výpredaje do Humenného alebo Sniny, lebo by som si musela zaplatiť vlak. Navyše, ani neviem, kedy sa konajú. Podľa mňa na to, že v Medzilaborciach nie sú výpredaje, doplatia sociálne slabé rodiny a dôchodcovia."
Primátor: Mesto na tom prerábalo
"Výpredaje sme nezrušili, ale len pozastavili," povedal nám primátor Solej. Dodal, že za ním prišlo 45 miestnych živnostníkov a podnikateľov, ktorí ho žiadali, aby s výpredajmi niečo urobil. "Bolo to už neúnosné. Výpredaje sa v meste konali každý deň. Každý deň tu bolo osem firiem, mesačne sme ich tu mali 220. A domáci obchodníci živorili."
Vysvetlil, že sa na neho obrátili so žiadosťou o zmenu s argumentmi, že mestu platia prenájmy, dane z nehnuteľností, poplatky za odvoz dopadu a podobne. Výpredaje podľa neho neprinášali mestu ani ekonomický efekt. "Za celý rok sme mali príjem z prenájmu priestorov, kde sa konali výpredaje, vo výške 7 700 eur, no len naše mesačné náklady na vykurovanie boli 6 500 eur," vysvetlil s tým, že výpredaje boli hlavne v mestskom kultúrnom stredisku.
Pripravujú nové nariadenie
Keďže podľa primátora bola réžia mesta vyššia než zisk z prenájmu priestorov pre mimomestské firmy, mesto pripravuje nové všeobecne záväzné nariadenie. To by mali dostať na stôl poslanci už na najbližšie rokovanie. Mesto vraj výpredaje určite na svojom území nezakáže, ale umožní, aby sa konali len v presne určených termínoch: "Akými sú napríklad Laborecké dni alebo dni, keď sa v meste koná známy Festival kultúry a športu."
Podnikateľ: Je to skôr ojedinelý prípad
Oslovili sme konateľa jednej kysuckej firmy, o ktorej výpredaje mali naši čitatelia najväčší záujem. Povedal, že s podobným obmedzením sa stretol len v prípade Medzilaboriec. Väčšina miest konanie výpredajov ich firmou toleruje.
Podnikateľ dodal, že štátu riadne odvádza dane a odvody za svojich zamestnancov rovnako, ako medzilaborskí podnikatelia. Za každý prenájom platil 132 eur na mestskom úrade a 132 mestskému kultúrnemu stredisku. Vie pochopiť medzilaborských podnikateľov, no podľa jeho názoru musia rátať s konkurenčným bojom. "Nikto im nebráni, aby zohnali tovar čo najlacnejšie a dokázali mať čo najnižšiu maržu," uzatvoril s tým, že aj naďalej bude svoj tovar ponúkať vo výpredajoch v mestách po celom Slovensku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín