VINNÉ. Žaby migrujú zo zimovísk k vodným plochám, kde prebieha párenie. "Obojživelníky sú svojím vývojom viazané na vodné prostredie. Ich migrácie prebiehajú často masovo a sú obmedzené na krátke obdobie od konca februára do mája. Samotná reprodukcia trvá od niekoľkých dní do dvoch týždňov," uviedla Slávka Miňová zo Správy chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Latorica. Dodala, že spiatočný ťah žiab na jeseň je rozložený na dlhšie časové obdobie, a preto je menej výrazný.
Na Vinianskom jazere môžeme pri tiahnutí pozorovať hlavne ropuchu bradavičnatú a v menšej miere skokana hnedého. Tieto obojživelníky sú zaradené medzi chránené druhy medzinárodného významu. Napriek tomu sa k nim ľudia nesprávajú s patričnou vážnosťou. Cesta okolo Vinianskeho jazera je posiata mŕtvymi žabami. "Sme tu na prechádzke s celou rodinou. Je smutné, že niektorí vodiči nerešpektujú zákaz vjazdu a takto ohrozujú žaby," povedal Martin Novák.
Zábranám bránia súkromné pozemky
V Michalovskom okrese sú dve najvýznamnejšie zóny migrácie žiab - Vinianske jazero a cesta druhej triedy medzi obcami Jovsa a Kusín. Štátna ochrana prírody sa snaží zabrániť uhynutiu tiahnucich žiab stavaním bariér v krajine. Tieto opatrenia však nie je možné vykonávať na Vinianskom jazere, kde je ich úhyn veľmi výrazný.
"Stavať zábrany pozdĺž prístupovej cesty v tejto lokalite je nemožné kvôli súkromným pozemkom. Jediným riešením je obmedziť premávku v čase migrácie. Veľmi dôležitá je hlavne ochota ľudí strpieť obmedzenia a neohrozovať žaby počas migrácie," vysvetlila zoologička Miňová.
Na ochranu obojživelníkov osadili výstražné dopravné značenie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín