V nezávideniahodnej situácii sa ocitli manželia Ščúrovci z Trebišova. Keď sa telefonicky pýtali na stav svojho 9-ročného syna Patrika, oznámili im, že zomrel. Keď si to overili osobne, zistili, že chlapec žije. Nemocnicu trauma rodičov mrzí. Bráni sa, že v rovnakom čase lekári na oddelení bojovali o život iného dieťaťa s podobným priezviskom. Lekár, ktorý Ščúrovcom hroznú správu oznámil, si myslel, že hovorí s rodičmi dieťaťa, ktoré práve zomrelo. Ščúrovci vec postúpili právnikovi, chcú žiadať odškodné.
TREBIŠOV. Patrik Ščúr má 9 rokov. Býva spolu s tromi súrodencami a rodičmi v prenajatom panelákovom byte v centre mesta. Rodina je sociálne slabšia. Dieťa navštevuje špeciálnu školu.
Matka hovorí, že nešťastný príbeh sa začal 18. marca, keď Patrikovi po návrate zo školy opuchlo hrdlo.
Rodičia s ním šli na druhý deň, v sobotu, na pohotovosť. "Lekár odporučil krčné vyšetrenie, mali sme prísť v nedeľu. Keďže sa nič nezistilo, pre istotu ho hneď hospitalizovali na infekčnom oddelení," spomína Jana Ščúrová.
Nikdy nezabudnú na dátum 24. marec. "Volala som na oddelenie asi o piatej podvečer. Sestra ma poprosila, aby som zavolala neskôr, že majú prácu s pacientom. Volala som znovu o pol šiestej. Zdvihla a požiadala ma, aby som počkala, že mi dá lekára. Ten mi oznámil, že môj chlapec o piatej zomrel. Bol to šok," spomína.
Zúfalá matka dala telefón manželovi. "Ešte raz som sa pýtal, či je to tak. Oni mi to potvrdili," dodáva Patrikov otec Stanislav.
Syna chceli vidieť ešte ten večer. "Povedali, aby sme prišli ráno. Nám to nedalo. Deti sme zaviedli k svokre a šli sme na oddelenie. Sestra na nás udivene pozerala, že Patrik predsa žije. Aj nám ho ukázala cez okno."
Budú žiadať odškodné
Tie dve hodiny hrôzy nikomu neprajú. Správu sa dozvedela rodina, susedia, škola, známi. "Zanechalo to na nás všetkých stopy, nemôžeme spať, sme nervózni," hovorí Jana.
"Na mobile mám synovu fotku, stále na neho myslím. Hrozné je, že pracujem ako hrobár a dve hodiny som žil v tom, že budem musieť pochovať vlastného syna," vysvetľuje Stanislav a dodáva: "Kto nezažil, nepochopí a kto zažil, nezabudne. Naše dieťa sa doslovne druhýkrát narodilo."
Rodičia priznávajú, že ešte večer sa im ozval aj riaditeľ nemocnice Vladimír Dvorový. "Strašne sa ospravedlňoval, urobil to presne 28-krát. Vysvetlil, že v tom čase zomrelo iné dieťa a tak došlo k omylu."
Ščúrovci si starostlivosť lekárov vážia, podľa nich ale došlo k zásahu do ich psychiky. Zvažujú podanie na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, za svoju traumu plánujú žiadať aj odškodné. "Vec sme postúpili právnikom. Nenecháme to tak."
Lekár myslel, že hovorí s inými rodičmi
Riaditeľ nemocnice Vladimír Dvorový omyl priznáva. "V čase, keď Ščúrovci prvýkrát volali, personál na oddelení bojoval o život iného pacienta, ktorému sa prudko zhoršil stav. Napriek snahe toto dieťa zomrelo. Personál bol pod obrovským emocionálnym tlakom a keď Ščúrovci volali druhýkrát, lekár si myslel, že hovorí s rodičmi nebohého dieťaťa. Preto im oznámil smrť. V žiadnom prípade by to nepovedal cudzím ľuďom."
Nemocnica osobné údaje nemôže poskytovať, Dvorový ale potvrdil, že priezvisko Patrika a nebohého dieťaťa sú podobné.
Podľa riaditeľa by Ščúrovci mohli zvažovať širšie okolnosti: "O ich dieťa bolo na oddelení nadštandardne postarané. Mali by brať do úvahy aj to, že boj o iný detský život a ich kontakt s oddelením ten večer prebiehali súbežne a preto došlo k omylu. Len čo sa to vysvetlilo, hneď sme sa im ospravedlnili."
Vysvetľuje, že k tomu vôbec nemuselo dôjsť, keby matka bola zavolala cez deň, keď je na oddelení plný stav personálu: "V službe po pol štvrtej je lekárov podstatne menej. Kvôli záchrane dieťaťa, ktoré zomrelo, museli volať aj ďalšieho lekára z domu. Veľmi nás to celé mrzí, ale vzhľadom na okolnosti nevidíme dôvod niekoho z personálu trestať."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín