MICHALOVCE. Aj bežná cesta do školy a do triedy môže byť niekedy poriadne namáhavá. Svoje vie o tom 22-ročný študent druhého ročníka Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Michalovciach, ktorá sídli na Partizánskej ulici. Peter je od detstva odkázaný na invalidný vozík. Viac ako rok mu pomáhali vyjsť po schodoch otec a spolužiaci. Už niekoľko týždňov zvládne cestu po schodoch sám, bez cudzej pomoci. Mesto Michalovce tu nainštalovalo špeciálny výťah za vyše 14-tisíc eur.
Študent: Zvládnem to sám
Peter hovorí, že s vozíkom sa mal problém dostať do triedy už na strednej škole. Cestou po schodoch mu väčšinou pomáhali spolužiaci. Na ich pomoc bol odkázaný aj po nástupe na vysokú školu.
"Keď sme mali prednášky, tak ma môj otec alebo dvaja - traja chlapci vynášali hore. Stále som musel niekoho poprosiť o pomoc. Spolužiaci boli väčšinou ústretoví a prišli. Teraz nemusím prosiť spolužiakov a pýtať niekoho, už vyjdem sám. Zariadenie si ovládam sám. Využívam ho dvakrát až trikrát do týždňa. Záleží od toho, koľkokrát máme prednášky," dodal Peter.
Výťah pomôže viacerým študentom
Vysokú školu zdravotníctva a sociálnej práce (VSZASP) sv. Alžbety v Michalovciach navštevuje 974 študentov. Počet žiakov sa ešte navýši, pretože škola plánuje budúci akademický rok otvoriť aj externé štúdium ošetrovateľstva. Okrem nich sídli v budove aj pobočka Trnavskej univerzity, Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce, ktorú navštevuje 280 študentov.
Vlastníkom budovy je mesto Michalovce. Vedúca pracoviska VSZASP sv. Alžbety v Michalovciach Darina Wiczmándyová vysvetlila, že zariadenie využijú aj ďalší študenti: "Momentálne máme troch telesne hendikepovaných študentov, jeden je ťažko postihnutý. Aj teraz sa nám hlási ďalší študent, ktorý je pripútaný na vozík. Určite to dáva šancu aj študentom, ktorí pri výbere školy prihliadajú na bezbariérový prístup. Zabezpečí im to, že môžu byť v kolektíve svojich spolužiakov. Lebo dá sa študovať aj doma individuálne a prísť na skúšky, ale toto im umožní, že môžu kedykoľvek prísť do školy a podieľať sa aktívne na výučbe. Kým nebolo toto zariadenie, telesne hendikepovaným študentom pomáhali rodinní príslušníci alebo spolužiaci. Jedna študentka mala dva vozíky. Jeden používala vonku, potom ju spolužiaci vyniesli na rukách a tu si presadla na druhý vozík. Chcem poďakovať mestu, že nám takto vyšlo v ústrety."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín