Primátor Marián Kolesár (nez.) uviedol, že mesto cintorín plánuje rozšíriť už 10 rokov. Začatie prác brzdil pomalý výkup pozemkov. Momentálne pracujú na získaní povolení pred výstavbou. Prvú etapu rozšírenia chcú stihnúť do jesene.
TREBIŠOV. Cintorín a pohrebné služby patria pod Technické služby mesta. Ich vedúci Jaroslav Malackanič hovorí, že na hlavnom mestskom cintoríne je 4 200 hrobových miest. Ročne tu urobia 180-190 pohrebov, z toho asi 15 % si vyžaduje nové miesto.
Miest ubúdalo, museli improvizovať
Malackanič spomína, že situácia sa začala komplikovať asi pred desiatimi rokmi. Vtedy mesto začalo uvažovať o rozšírení cintorína. Keďže sa to neúmerne naťahovalo a miest bolo čoraz menej, hrobári museli niečo vymyslieť.
"Najskôr sme začali pochovávať za domom smútku, hoci pôvodne tu mala zostať voľná plocha. Potom sme začali rušiť staré hroby po celom cintoríne, aby sme uvoľnili miesto novým," hovorí.
Ani to nestačilo. Gradujúci problém trochu zmiernila možnosť pochovávať príbuzných do jedného hrobu. Počet nových miest napriek tomu prudko klesal. Keď sa ocitol pod číslom 10, museli opäť improvizovať.
"Nezostávalo nám iné, ako vytvoriť nový rad. Vznikol celkom na konci poslednej sekcie, neďaleko plota."
Zostali štyri miesta
Život (ani smrť) sa nezastavili ani po nástupe nového vedenia. "V januári sme mali až 21 pohrebov. Boli týždne, keď ich bolo 5-7 týždenne a ku koncu marca ich bude viac ako 40. Podľa posledného sčítania máme na cintoríne voľné len 4 nové voľné miesta. Aj ten nadstavený rad sa už zaplnil," vysvetľuje Malackanič.
Hrobári preto opäť museli vytvoriť nový rad, tentoraz už tesne pod plotom: "Získali sme tým asi 30 nových miest." Odhadnúť, dokedy im to vydrží, si netrúfa.
Pozemky rieši už štvrtý primátor
Prípravné práce na rozšírenie cintorína brzdí pomalé majetkovoprávne vyrovnávanie pozemkov. Mesto ich muselo zameniť alebo vykúpiť od desiatok vlastníkov. Podľa Ivety Sabakovej z odboru výstavby to začal riešiť ešte primátor Ladislav Michaľanský (SDĽ) v roku 2000. Pokračovali v tom aj jeho nástupcovia – Dušan Poľacký (HZDS) a Vladimír Anďal (KDH), teraz to zdedil súčasný primátor Marián Kolesár (nez.). Geometrický plán majú na radnici od roku 2008, prvé vklady do katastra robili v roku 2009, projekt rozšírenia majú odvlani.
Poslankyňa: Je to nenormálne
Téma sa dostala na pretras aj na zastupiteľstve. Juliana Pašková (nez.) považuje za nenormálne, že to trvá tak dlho. "Cintorín sa rieši už 15 rokov a ešte stále to nie je. Je to aj chyba ľudí, ktorí sa o to nestarali," myslí si. Podľa jej názoru majetkovoprávne vyrovnanie dokáže dobrá notárska kancelária vyriešiť za 2-3 mesiace: "Chcem, aby sa z toho vyviedli personálne dôsledky."
Mesto ešte čaká na povolenia
Proces vysporiadania zavŕšilo nové vedenie pred pár týždňami. "Kým sa vlani stihol dotiahnuť výkup posledných pozemkov, vlastníci zomreli a my sme museli čakať na dedičské konanie. Už sa to uzavrelo," uviedol primátor mesta Marián Kolesár.
Priznáva, že je to len jedna línia vybavovačiek. Druhou sú stanoviská a povolenia od úradov. Stavebnému predchádza vyňatie poľnohospodárskej pôdy z fondu a jej preradenie medzi ostatné plochy: "Obvodný úrad životného prostredia žiada, aby k tomu mesto urobilo zisťovacie konanie. Momentálne k tomu dodávateľ spracúva podklady."
Po získaní stanovísk a povolení ešte mesto musí urobiť verejné obstarávanie. Celý proces primátor odhaduje na 2-3 mesiace. Stavať chcú začať čo najskôr. Verí, že do tohtoročných Dušičiek časť nových hrobových miest odovzdajú.
Fakty
Ako je v Michalovciach
V Michalovciach chcú nový cintorín stavať tiež. Primátor Viliam Záhorčák (Smer-SD) potvrdil, že časovo najnáročnejšie bolo vysporiadanie pozemkov: "U nás je o tom prvé uznesenie ešte z roku 1997. Je to zložitý a zdĺhavý proces, lebo vždy ide o desiatky vlastníkov."
Na rozdiel od Trebišovčanov mali Michalovčania najväčší problém s pozemkami Slovenského pozemkového fondu (SPF). "My sme si to pred 5 rokmi dali ako prioritu - vysporiadanie s SPF nám trvalo skoro 3 roky. Celé sme to uzavreli vlani, tento rok začíname stavať." Na rozdiel od Trebišova nie sú v núdzi s novými miestami: "Aj keby sa nezačalo tento rok, máme rezervu na asi dva roky."
Fakty
Aké sú plány
Trebišovský cintorín budú riešiť na dve etapy. V prvej urobia časť zo 640 plánovaných nových hrobových miest. Urobia tu inžinierske siete – odkanalizovanie, rozvody vody, spevnené plochy, časť verejného osvetlenia a ozvučenia a tiež celé oplotenie. Podľa primátora na to tento rok vyčlenili 140-tisíc eur.
V druhej etape dokončia zvyšok hrobových miest, k tomu patriace inžinierske siete, urobia urnovú stenu a sadové úpravy.
Dom smútku v projekte nie je. Podľa Kolesára stále nie je jasné, či mesto opraví súčasný alebo vybuduje nový.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín