MICHALOVCE. Ochranári prostredníctvom prednášok chcú vyzdvihnúť kladný vplyv prirodzených lesov na zdržovanie a zhromažďovanie zrážkových vôd. Povodne podľa Lesoochranárskeho zoskupenia Vlk výrazne ovplyvňuje stav krajiny a kvalita lesa. Zložitý lesný ekosystém by sa podľa ochranárov nemal ničiť a obhospodarovať holorubmi. Pôda na holorube je degradovaná a svoje pôvodné vlastnosti nadobúda až po desiatkach rokov.
Dôležitú funkciu plnia v lese podľa ochranárov aj staré a mŕtve stromy, ktoré zachytávajú viac vody ako mladšie dreviny. Po vyhnitých koreňoch starých stromov vteká voda do podzemných nádrží podstatne lepšie ako po tenkých korienkoch mladých stromov. Mŕtve stromy zase zadržiavajú vodu aj vo svojich kmeňoch. Lesy by podľa ochranárov mali obsahovať aj minimum lesných ciest. Zistili, že zrážková voda po nich odteká mnohonásobne rýchlejšie ako z pôvodného lesa.
V okolí lesných potokov by nemala prebiehať žiadna ťažba. Prednášku s názvom Les a povodne organizuje Občianske združenie Carpe diem. Podujatie sa uskutoční 1. apríla o šiestej hodine večer v malej zasadačke Mestského kultúrneho strediska v Michalovciach. Prednášať bude náčelník Lesoochranárskeho zoskupenia Vlk Juraj Lukáč.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín