Všimli si ich aj obyvatelia, vážia a pochvaľujú si ich prácu.
SEČOVCE. Sečovčan Zdenek Hada je Róm. Vyštudoval stavebné učilište. Otca dvoch detí nikto nechcel zamestnať, istý čas pracoval v zahraničí. Po návrate si rok a pol nevedel nájsť prácu. Od marca dostal šancu. Mesto ho zamestnalo ako člena Rómskej poriadkovej hliadky. Je jedným zo siedmich vyvolených.
Kontajneristi miznú, žobrákov nevidno
V trojici je Zdenek spolu s Ivanom Balogom a Marekom Hromým, ktorí boli bez práce celé roky. Teraz je to iné. Narovnaných a hrdých ich v rovnošatách stretnete najskôr pri supermarkete, potom na autobusovej stanici a neskôr na sídlisku SNP. "Máme svoj okruh. Základom je ustrážiť poriadok," vysvetľuje Hada.
Balog priznáva, že najčastejšie riešia kontajneristov: "Zabraňujeme im vyberať odpad z košov, to ľuďom na sídlisku najviac vadí. Na sídlisku dohliadame na koše, pri autobuske na podozrivé skupinky a ľudí, čo otravujú cestujúcich, pri supermarkete na žobrajúce deti, v meste na feťákov či psy."
Hliadka pomáha aj školám
Novinkou je dohľad nad školskou dochádzkou rómskych detí. Ráno navštívia rodiny, zistia, ktoré dieťa nejde do školy a či je dôvodom choroba alebo záškoláctvo. "Potom to nahlasujeme. Deti, ktoré idú do školy do mesta, sprevádzame," dodáva Balog.
"Baví nás to, sme radi, že máme prácu," pochvaľuje si trojica.
V meste narazili na najstaršieho kolegu, 58-ročného Tibora Kotuľáka. Mal voľno: "Mám certifikát SBS, ale keď vo firme zistili, že som Róm, prácu som nedostal. Až teraz. V Sečovciach to bolo treba ako soľ."
Obyvatelia: Majú byť v uliciach, nie v osade
Rómovia si pochvaľujú prácu, obyvatelia mesta zase to, že sú. "Chodia po sídlisku, vidno ich tu často. Je to super, naozaj cítiť zmenu a väčší poriadok," hovorí A. Jakubová.
Novinka sa pozdáva aj Anne Koľabovej, ktorá čaká na autobusovej stanici: "Je to výborný nápad. Predtým nás pri čakaní stále otravovali asociáli. Teraz ich tu niet. Aj poriadok je tu."
Pani Elena si hliadky všimla, hoci býva až na konci mesta: "Už bolo načase. Konečne sa s tým niečo začalo robiť. A vidno efekt - menej kontajneristov, väčší poriadok, pri obchodoch zmizli žobráci."
Všetci oslovení sa zhodli, že rómske hliadky majú byť hlavne v uliciach mesta a nielen v osade: "Vtedy to má zmysel."
Pracujú 7 dní v týždni do desiatej večer
Podľa vedúceho Technických služieb mesta Jána Lukáča nové vedenie mesta rómske hliadky zriadilo od 1. marca. Väčšinu hrubej mzdy 390 eur uhrádza štát cez úrad práce. Prvé tri mesiace dáva 90, potom 80 a posledné tri mesiace 70 percent z nej. Symbolický zvyšok dopláca mesto. "Chceli sme ich desať, schválili nám sedem. Pracujú od rána do desiatej večer sedem dní v týždni. Striedajú sa," vysvetlil Lukáč.
Mesto zabezpečilo rovnošaty, výbavu a školenie so štátnou políciou. Štatút hliadok schvaľovali poslanci. Lukáč priznal, že záujem Rómov bol obrovský: "Podmienkou bola beztrestnosť, žiaden alkohol ani fetovanie. Traja sú z mesta, štyria z osady."
Primátor: Mestská polícia bude. Časom
Hromý je hrdý na rešpekt "gádžov": "Pod bytovkou sme odháňali kontajneristov. Ľudia sa dívali z balkónov a tlieskali nám."
Hada pridáva zážitok z autobusky: "Všimli sme si auto s českou značkou na zákaze státia. Zháňali chlapcov na prostitúciu. Nahlásili sme to polícii. Už ich poznali."
Primátor Jozef Gamrát (nez.) dodal, že hliadka je prvou lastovičkou, ktorá predchádza zriadeniu mestskej polície: "Je to finančne náročné, hľadáme zdroje. Neplánujeme to vzdať, polícia časom bude. Momentálne investujeme do prevencie rozšírením kamerového systému, zvýšime počet kamier o sedem."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín