diteľ Technických služieb Michal Davala oponuje, že kontroly na alkohol sú bežné. Bezpečnostný technik mesta Jozef Kereštan dodal, že po Novom roku robili kontrolu len dvakrát.
TREBIŠOV. Pracovníci Technických služieb majú strach. Jeden z nich nás upozornil, že po nástupe novej samosprávy sa v mestskom podniku zintenzívnili kontroly na alkohol. "V posledných pár týždňoch to už bolo 3- či 4-krát. Naposledy deň po MDŽ, keď fúkali všetci – muži, dokonca aj ženy. Pekný darček k MDŽ," posťažoval sa. Majú pocit, akoby sa niekto nepohodlných zamestnancov snažil takto pripraviť o prácu. "Chápem, ak fúkajú vodiči alebo chlapi, čo robia vo výškach, ale v administratíve? Všetci sa boja o robotu."
Riaditeľ: Je to normálne
Riaditeľ Technických služieb Michal Davala mal v deň kontroly dovolenku. "Právo nariadiť kontrolu má aj vyhradený okruh ľudí z vedenia mesta," povedal. Vylúčil, že by testovania bolo viac ako v minulosti: "Neexistuje. Po Novom roku bola jedna kontrola 24. januára a druhá teraz po MDŽ." Podľa neho koncom januára na základe náhodného výberu testovali asi 30 ľudí. Nevidí v tom nič mimoriadne: "Je to normálna vec na každom pracovisku, v každej firme a mestské podniky nie sú výnimkou." Dodal, že ide o dôležitú súčasť prevencie pracovných úrazov. Mementom bol podľa neho vlaňajší, pri ktorom jeden pracovník zomrel.
Puci: Dôležitý je výsledok, nie termín
Za bežnú vec považuje testovanie aj viceprimátor mesta Róbert Puci (Smer-SD): "Nechápem, prečo to niekomu prekáža. Vo všetkých organizáciách mesta je prísny zákaz alkoholu. Týka sa to aj osláv jubileí, musia sa robiť mimo pracoviska."
Vysvetlil, že "fúkanie" upravuje interná smernica z roku 2007. Právo nariadiť ho má primátor, jeho zástupca a prednosta. "Kontrolu 9. marca nariadil prednosta. Je náhoda, že to vyšlo po MDŽ. Nefúkali všetci. Kontrola sa systémom náhody robila u 14 THP pracovníkov, žien aj mužov. Výsledok bol u všetkých nula." Vylúčil, že by sa v podniku takto snažili zbaviť ľudí: "Obavy môže mať len ten, kto má s alkoholom problém."
Tí, čo nafúkali, museli odísť
Bezpečnostný technik Jozef Kereštan vysvetlil, že pri teste musí byť vždy on a dvaja svedkovia. Vyhotovuje sa z neho zápisnica. Vysvetlil, že s drägerom chodí náhodne kedykoľvek počas pracovnej doby: "V mestských podnikoch sa robí 24 hodín, chodil som už aj o tretej v noci." Kontrol je podľa neho rovnako ako inokedy: "Som pri každej. Tento rok boli dve, vlani sme ich robili každý mesiac aspoň raz. Žiaľ, mali sme aj prípady, kde sa alkohol preukázal a týchto ľudí mesto muselo prepustiť."
Fakty
Ako je to v iných mestáchO kontroly na alkohol sme sa zaujímali aj v ďalších mestách. Primátor Michaloviec Viliam Záhorčák (Smer-SD) potvrdil, že ich robia pravidelne a ľudia si na to zvykli: "Fúka sa aj na mestskom úrade, ak je podozrenie, že zamestnanec pil. Je to normálne." Riaditeľ Technických a záhradníckych služieb mesta Július Oleár upresnil, že aj tu povinne musia fúkať tí, u ktorých je podozrenie na alkohol: "Inak preventívne kontroly námatkovo robíme asi dvakrát mesačne. Náhodne si vyberieme stredisko, fúkajú pri tom desiatky ľudí." Dodal, že to nerobia len v centrále, ale aj v teréne: "S drägerom sa ide za ľuďmi vonku." V Michalovciach už tento rok 4 zamestnanci nafúkali. "Zistilo sa to pri kontrole, museli sme ich prepustiť."
Dräger ako povinná výbava už bude aj v Technických službách (TS) v Sečovciach. "Nové vedenie dräger kúpilo ako súčasť prevencie. Budeme robiť kontroly na alkohol pravidelne viackrát mesačne," uviedol vedúci TS Ján Lukáč.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín