MICHALOVCE.
V priestoroch tejto vzdelávacej inštitúcie sa podobne ako aj v niektorých ďalších školách Košického kraja zoznámili s úrovňou školského centra odborného vzdelávania (COV).
Odborné vzdelávanie v spolupráci škôl a zamestnávateľov v Košickom kraji funguje podľa vyjadrení vedúceho odboru školstva Úradu Košického samosprávneho kraja (KSK) Štefana Kandráča na dobrej úrovni.
"Dnes máme funkčných osem COV, v apríli otvoríme ďalšie na Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej v Košiciach a následne pripravujeme otvorenie centra so zameraním na drevárstvo a nábytkárstvo na Strednej odbornej škole drevárskej v Spišskej Novej Vsi," vysvetlil Kandráč.
"Predpokladáme, že tým nekončíme, ale to, akým spôsobom sa budú centrá na školách vyvíjať, závisí aj od ich ďalšieho napredovania a schopnosti komunikácie so zamestnávateľmi," doplnil vedúci odboru.
Mnohí zamestnávatelia podľa jeho slov pochopili, že investícia do prípravy žiakov na stredných školách je správnym krokom. Môžu si tak pripravovať budúcich potenciálnych zamestnancov na čo najlepšej úrovni.
Spolupráca školských zariadení je podľa Kandráča v tomto zmysle vhodne nastavená napríklad s U. S. Steel Košice a Embracom v Spišskej Novej Vsi.
"V Michalovciach ide napríklad o spoločnosti Yazaki či BSH. Pri COV hotelových služieb a obchodu spolupracujeme aj s partnermi mimo nášho kraja, sú to napríklad hotelové zariadenia," uzavrel.
Zhodnotenie úrovne odborného školstva nie je pri niekoľkodňovej návšteve na vý
chode Slovenska podľa člena výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Petra Osuského jednoduché. "Myslím si, že tú úroveň by reálne mal a mohol zhodnotiť trh práce. Ak tí absolventi budú dobrí, tak sa uplatnia, a to je tým hodnotením," poznamenal.
Podobne ako Kandráč aj on konštatoval, že spolupráca škôl a výrobných spoločností má svoje výhody. "Spoluúčasť výrobných firiem, ale i zamestnávateľov so školami je naozaj veľmi dobrou cestou. Dobrý remeselník rovnako ako aj dobrý molekulárny biológ môže mať vďaka svojej kvalite a snahe narysovanú dobrú cestu trhom práce," poznamenal.
Podľa Osuského by nemali budúci stredoškoláci pri výbere školy zabúdať na výhody, ktoré so sebou odborné školstvo prináša.
"Rodičia, ktorí môžu mať zručné, schopné či bystré, ale povedzme na perspektívne univerzitné vzdelania nie celkom disponované dieťa, by nemali pohŕdať remeslom a vzdelaním, ktoré reálne môže priniesť prácu," zhodnotil Osuský v súvislosti s vysokým počtom absolventov vysokých škôl napríklad humanitného smeru, ktorí majú často problém s uplatnením sa na trhu práce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín