MICHALOVCE. V Michalovciach sa prví in–line pretekári objavili na prelome storočí, teda okolo roku 2000. Ako prvý s týmto športom v meste a na okolí začal bývalý maratónsky bežec Stano Bereščík z Horoviec. V roku 2002 sa mu s niekoľkými ďalšími nadšencami a priekopníkmi tohto športu podarilo založiť in-line klub v Trebišove. Spolu začali organizovať aj 1. inline preteky v Zemplíne.
Počiatky in–line
Michalovčanov, ktorí to na kolieskových korčuliach naďalej skúšali, ani potom neubúdalo. Ďalším veľmi aktívnym, najmä od roku 2004, bol Jaroslav Nizner a Jozef Michalič. V roku 2006 sa tomuto športu začal aktívne venovať aj vtedy už 42-ročný bývalý cyklista Kamil Makeľ, ktorý si vtedy v Trebišove vyskúšal zajazdiť svoje prvé preteky spolu s MUDr. Gabrielom Valiskom, Ing. Petrom Hilčanským a Gerardom Parilákom. Spomedzi uvedených priekopníkov to najdlhšie ťahajú K. Makeľ a S. Bereščík, ktorí sa v posledných rokoch pravidelne zúčastňujú pretekov nielen v SR a ČR, ale aj v iných štátoch. Úspechom K. Makeľa je 4. miesto v celkovom hodnotení Česko-Slovenského pohára 2010 v kategórii nad 40 rokov a 8. miesto medzi jazdcami všetkých kategórií. Úspechy dosahuje aj vďaka svojmu osobnému trénerovi, vynikajúcemu českému jazdcovi Petrovi Lochmanovi, ktorý je trojnásobným víťazom Česko-Slovenského pohára a v súčasnosti jazdí v jednom z nemeckých profesionálnych klubov.
Domáci zástupcovia
Je pozitívne, že Kamil Makeľ už v roku 2007 do tajov tohto športu zasvätil aj svojho syna Rasťa (nar. 2001), pre ktorého je to vhodný doplnkový šport k ľadovému hokeju, ktorému sa v družstve michalovskej prípravky venuje už od svojho pred〜školského veku. Rasťo sa v rokoch 2009 a 2010 pravidelne zúčastňoval pretekov a v uplynulom roku v rámci Česko-Slovenského pohára skončil vo svojej kategórii (2001-2002) na výbornom druhom mieste v celkovom hodnotení. Popularita in– line korčuľovania v Zemplíne výrazne vzrástla v roku 2006, odkedy je tento šport súčasťou Podvihorlatského maratónu. Z Michalovčanov si maratónsku in–line trať už mali odvahu vyskúšať Stanislav Bereščík, Jaroslav Nizner, Gerard Parilák, Viktor Guľváš, Ladislav Tušár, Ľuboš Baláž, Kamil Makeľ a Slavko Pavolko.
Východ je jednotka
Okrem klasickej maratónskej disciplíny (42 km) sa tu jazdí od roku 2008 aj 8 km trať pre fitnesákov (dva okruhy okolo mesta) a aj krátke trate pre detské kategórie. Okrem toho sa v Michalovciach vlani v júni uskutočnili preteky zaradené do Česko-Slovenského pohára a v rámci Mestskej školskej ligy sa tu už tretí rok usporadúva na pešej zóne aj časovka v mládežníckych a detských kategóriách. Ako šport je in–line populárny nielen v Zemplíne, ale aj v mnohých ďalších regiónoch východného Slovenska. Na východe je najviac pretekárov z celého Slovenska a aj najväčší počet pretekov, medzi inými aj preteky, ktoré sú súčasťou populárneho októbrového košického Medzinárodného maratónu mieru. Jazdí sa aj v Poprade, Štrbe, Prešove, Seni, Medzeve, Trebišove a Veľkých Kapušanoch. In–line preteky sa najčastejšie jazdia v žiackych a mládežníckych kategóriách na 1, 3 a 5 km, u dospelých je 10 km, polmaratón 21 km a maratón 42 km.
Tréningové možnosti
Na tréning je pre začiatočníkov v okolí Michaloviec vhodná hrádza Lúčky - Jovsa, po ktorej nejazdia autá. Pre pokročilých je však táto cesta príliš úzka, preto trénujú na cestách 2. triedy, napríklad na štvorprúdovke z Michaloviec na Zemplínsku šíravu a potom pokračujú na dvojprúdovke až do Remetských Hámrov. Ďalšou cestou 2. triedy, ktorá sa využíva na in– line tréningy, je trasa Michalovce - Zbudza - Strážske. Večer sú vhodné aj menej obsadené parkoviská pri obchodných centrách. Pre dynamickejší rozvoj tohto športu však chýbajú vhodné uzavreté trate, či už cyklistické alebo špeciálne pre in–line. No a tiež viac pretekov, hlavne pre deti a fitness kategórie.
Autor: beh
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín