Korzár logo Korzár Dolný Zemplín

In–line v Zemplíne

Medzi športy, ktoré v posledných rokoch zaznamenali v našich končinách zvýšený rozmach a nárast popularity, sa radí aj rýchlostné in-line korčuľovanie, čiže rýchlokorčuľovanie na kolieskových korčuliach.

MICHALOVCE. V Michalovciach sa prví in–line pretekári objavili na prelome storočí, teda okolo roku 2000. Ako prvý s týmto športom v meste a na okolí začal bývalý maratónsky bežec Stano Bereščík z Horoviec. V roku 2002 sa mu s niekoľkými ďalšími nadšencami a priekopníkmi tohto športu podarilo založiť in-line klub v Trebišove. Spolu začali organizovať aj 1. inline preteky v Zemplíne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Počiatky in–line

Michalovčanov, ktorí to na kolieskových korčuliach naďalej skúšali, ani potom neubúdalo. Ďalším veľmi aktívnym, najmä od roku 2004, bol Jaroslav Nizner a Jozef Michalič. V roku 2006 sa tomuto športu začal aktívne venovať aj vtedy už 42-ročný bývalý cyklista Kamil Makeľ, ktorý si vtedy v Trebišove vyskúšal zajazdiť svoje prvé preteky spolu s MUDr. Gabrielom Valiskom, Ing. Petrom Hilčanským a Gerardom Parilákom. Spomedzi uvedených priekopníkov to najdlhšie ťahajú K. Makeľ a S. Bereščík, ktorí sa v posledných rokoch pravidelne zúčastňujú pretekov nielen v SR a ČR, ale aj v iných štátoch. Úspechom K. Makeľa je 4. miesto v celkovom hodnotení Česko-Slovenského pohára 2010 v kategórii nad 40 rokov a 8. miesto medzi jazdcami všetkých kategórií. Úspechy dosahuje aj vďaka svojmu osobnému trénerovi, vynikajúcemu českému jazdcovi Petrovi Lochmanovi, ktorý je trojnásobným víťazom Česko-Slovenského pohára a v súčasnosti jazdí v jednom z nemeckých profesionálnych klubov.

SkryťVypnúť reklamu

Domáci zástupcovia

Je pozitívne, že Kamil Makeľ už v roku 2007 do tajov tohto športu zasvätil aj svojho syna Rasťa (nar. 2001), pre ktorého je to vhodný doplnkový šport k ľadovému hokeju, ktorému sa v družstve michalovskej prípravky venuje už od svojho pred〜školského veku. Rasťo sa v rokoch 2009 a 2010 pravidelne zúčastňoval pretekov a v uplynulom roku v rámci Česko-Slovenského pohára skončil vo svojej kategórii (2001-2002) na výbornom druhom mieste v celkovom hodnotení. Popularita in– line korčuľovania v Zemplíne výrazne vzrástla v roku 2006, odkedy je tento šport súčasťou Podvihorlatského maratónu. Z Michalovčanov si maratónsku in–line trať už mali odvahu vyskúšať Stanislav Bereščík, Jaroslav Nizner, Gerard Parilák, Viktor Guľváš, Ladislav Tušár, Ľuboš Baláž, Kamil Makeľ a Slavko Pavolko.

SkryťVypnúť reklamu

Východ je jednotka

Okrem klasickej maratónskej disciplíny (42 km) sa tu jazdí od roku 2008 aj 8 km trať pre fitnesákov (dva okruhy okolo mesta) a aj krátke trate pre detské kategórie. Okrem toho sa v Michalovciach vlani v júni uskutočnili preteky zaradené do Česko-Slovenského pohára a v rámci Mestskej školskej ligy sa tu už tretí rok usporadúva na pešej zóne aj časovka v mládežníckych a detských kategóriách. Ako šport je in–line populárny nielen v Zemplíne, ale aj v mnohých ďalších regiónoch východného Slovenska. Na východe je najviac pretekárov z celého Slovenska a aj najväčší počet pretekov, medzi inými aj preteky, ktoré sú súčasťou populárneho októbrového košického Medzinárodného maratónu mieru. Jazdí sa aj v Poprade, Štrbe, Prešove, Seni, Medzeve, Trebišove a Veľkých Kapušanoch. In–line preteky sa najčastejšie jazdia v žiackych a mládežníckych kategóriách na 1, 3 a 5 km, u dospelých je 10 km, polmaratón 21 km a maratón 42 km.

SkryťVypnúť reklamu

Tréningové možnosti

Na tréning je pre začiatočníkov v okolí Michaloviec vhodná hrádza Lúčky - Jovsa, po ktorej nejazdia autá. Pre pokročilých je však táto cesta príliš úzka, preto trénujú na cestách 2. triedy, napríklad na štvorprúdovke z Michaloviec na Zemplínsku šíravu a potom pokračujú na dvojprúdovke až do Remetských Hámrov. Ďalšou cestou 2. triedy, ktorá sa využíva na in– line tréningy, je trasa Michalovce - Zbudza - Strážske. Večer sú vhodné aj menej obsadené parkoviská pri obchodných centrách. Pre dynamickejší rozvoj tohto športu však chýbajú vhodné uzavreté trate, či už cyklistické alebo špeciálne pre in–line. No a tiež viac pretekov, hlavne pre deti a fitness kategórie.

Autor: beh

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 298
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 561
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 334
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 424
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 527
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 237
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 568
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 515
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu