Mnohé stránky miest síce požadované doklady obsahujú, zverejňovanie však nemá jednotný systém. Zákon to totiž nešpecifikuje.
HORNÝ ZEMPLÍN. Zákon 546/2010 je v praxi viac ako mesiac a pol. Mnohé samosprávy si ho vyložili ako nezáväzné odporúčanie a na ich internetových stránkach nie je po objednávkach, faktúrach a ani nových zmluvách ani stopy. Našli sme však aj také, kde doteraz neaktualizovali novozvolené obecné zastupiteľstvo alebo je na nich nápis, že aktualizované budú. Výnimkou nie je, ak tam takýto oznam visí aj dva a viac rokov.
Veľmi často sme na lištách stránok síce našli nový odkaz "Povinné zverejňovanie" no po tom, čo sme naň klikli, sme nenašli žiadne preskenované doklady samosprávy. "Pripadá mi to, akoby niektoré obce od Nového roka nič neobjednávali, neplatili faktúry za elektrinu, vodu," posťažoval sa nám náš čitateľ Miloš M.
Technické problémy
O tom, že obciam nový zákon veľa radosti nepriniesol, svedčí aj žiadosť členov Rady ZMOS Sninského regiónu. Koncom januára požiadali Republikovú Radu ZMOS, aby sa zasadila o zmenu legislatívy. Podľa nich: "Enormne a čisto byrokratický zaťažuje obce povinnosťami zverejňovania všetkých faktúr na webovej stránke obce."
Problémy s novým zákonom, ktoré momentálne môžu riešiť malé obce, priblížil aj starosta obce Kochanovce v Humenskom okrese Miroslav Porochnavý (KDS). Obec sa za jeho predchodcu "preslávila" tým, že oznam o dôležitom tendri zverejnili na nástenke v budove obecného úradu. "Všetko, čo zákon ukladá na našej stránke uverejňujeme, no pre obecný úrad, kde je okrem mňa len jedna pracovníčka, to spočiatku nebolo jednoduché," priznal. "Nemáme vlastného špecialistu, a tak sa musela školiť. Najviac problémov je so skenovaním. Je dosť zdĺhavé. Faktúra za elektrinu má aj desať strán. Celý proces jej zverejnenia na nete nám trvá aj viac ako hodinu," povedal.
Dodal, že úrad potrebuje výkonnejšie technológie a nainštalovať nové programy.
Pre a proti
Podľa správcu webovej stránky obce Brekov, poslanca Stanislav Macinského (nezávislý), je nový zákon jeden z najlepších: "Doteraz som sa veľmi často ani ako poslanec obce nedostal k dokumentom, ktoré by mali byť dnes verejné."
Povedal, že skenovanie dokladov obce za jeden mesiac mu netrvalo viac ako 20 minút. "Preto zabíjanie času je podľa mňa iba výhovorka ľudí, ktorí sú aj tak za administratívne práce v obciach platení."
Upozorňuje, že webstránky sú dnes dostupné za pomerne nízke ceny. "Sú možnosti, ako ich prevádzkovať aj zdarma. Sú aj študenti, ktorí sú ochotní za symbolické sumy stránky vytvoriť a prevádzkovať," odporúča.
Mnohí sa pýtajú, že načo sú takéto cirkusy, keď v dedinách sú takmer tri štvrtiny starší a počítačovo negramotní dôchodcovia. "V každej dedine však žijú aj mladí ľudia, ktorých to môže zaujímať," reagoval na túto stránku veci Macinský.
Chaos?
"Najväčšiu prekážku vidím v počítačových zručnostiach existujúcich administratívnych pracovníčok na obecných úradoch a ich ochote učiť sa nové veci. Zo strany viacerých starostov môže ísť o neochotu podriadiť sa väčšej kontrole verejnosti a hľadajú len dôvody, prečo sa to nedá," myslí si Macinský.
Porochnavý upozorňuje, že na obecné úrady prichádzajú ponuky, aby samosprávy posielali doklady, do vznikajúceho centrálneho registra. Rovnako ich oslovujú aj firmy, ktoré ponúkajú bezplatné zverejnenie.
"Úplne ma odradilo otravné otváranie faktúr na stránke nášho mesta. Je to zatiaľ veľmi neprehľadné. Navyše, odkaz úplne zahltili objednávky a faktúry materských škôl. Nezaujíma ma nákup rýb pre škôlkarov, ale faktúry úradu. No po desiatich minútach, keď som si pripadal ako detektív, som to vzdal," napísala nám náš čitateľ Humenčnan Andrej. Podobne sa posťažoval aj Jozef z Medzilaboriec.
Sninská stránka je prehľadná, má systém
"Zákon nehovorí, ako majú samosprávy tieto veci zverejňovať. Cieľom je zabezpečiť väčšiu kontrolu verejnosti smerom k verejným výdavkom," reaguje Ivan Rončák z Transparency international Slovensko.
Dodáva, že mestá, ktoré to chápu, ducha zákona nebojkotujú a pristupujú k ich členeniu. "Zverejňujeme len doklady úradu. Všetky naše školy a školské zariadenia sú samostatné právne subjekty a tieto veci si zverejňujú na svojich stránkach. Každá zmluva je špecifikovaná už v názve. Faktúry zverejňuje finančné oddelenie tak, ako prídu na mestský úrad. Objednávky podľa špecifikácie vystavujú jednotlivé oddelenia úradu. Takýmto spôsobom sú aj zverejňované. Na odkaze Objednávky sa objavia jednotlivé oddelenia alebo útvary úradu a po kliknutí sa dostanete k objednávkam," popísala ich spôsob zverejňovania hovorkyňa mestského úradu v Snine Anna Brečková.
Humenčania a Medzilaborčania čakajú na usmernenie
Primátor Medzilaboriec Ivan Solej (nezávislý) reagoval, že zákon nie je doriešený. "Len čo vyjde novelizácia zákona, kde bude presne definované uverejňovanie zmlúv, faktúr, objednávok, mesto sa podľa toho potom zariadi," reagoval.
Slavěna Vorobelová, hovorkyňa mestského úradu v Humennom tiež spomenula, že zákon nehovorí, ako doklady zverejňovať. Stránku mesta označila za neprehľadnú a avizovala jej zmenu. "Mestský úrad si plní povinnosť zverejňovania na jeho webovom sídle, a to v časovej následnosti, čiže zmluvy, objednávky, faktúry sa zverejňujú podľa dátumu a v zákonom stanovenej lehote," povedala.
Stále je čo vylepšovať
"Občania prehľadnejšie zverejňovanie žiadať môžu, ale mesto tieto žiadosti nemusí rešpektovať. Stačí dodržiavať zákon," podotkol Rončák.
Macinský upozornil na slabé miesta nového zákona. Podľa neho by sa mali neskôr na internete zverejňovať aj príjmové pokladničné doklady: "Hoci súhrnne. Tie by nemuseli byť delené na dodávateľov. Tam je ešte možnosť, ako tento zákon obchádzať. Pokiaľ viem, nie je žiadna sankcia za neplnenie."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín