MICHALOVCE. Mnohým Michalovčanom naskakujú zimomriavky, keď sa v nedeľu dopoludnia prechádzajú po brehoch Laborca. Už od októbra tu môžu každú nedeľu vidieť skupinku otužilcov, ktorí v plavkách plávajú dolu prúdom Laborca. Otužilci sa zhromažďujú neďaleko mestských kasární. V ľadovej rieke preplávajú dvadsať až sto metrov. "Dĺžka pobytu vo vode závisí od jej teploty," vysvetlil otužilec Jozef Olšavský.
Otužilci: Laborec je lepší ako Šírava
"Tečúca voda je studenšia. Je tam ten efekt prúdenia vody a zamŕa neskôr pri nižšej teplote," objasnil František Džupa.
Ďalšou výhodou je, že si nemusia sekať cestičku a otvory do ľadu. "Teraz bola teplota vzduchu mínus sedem stupňov. Stojatá voda napríklad na Zemplínskej šírave je už zamrznutá a museli by sme vysekávať ľad," dodal otužilec.
Potvrdil, že otužovanie v rieke sa pre nich stalo pravidelnou záležitosťou. "Robíme to pravidelne. Je to v podstate tréning. Iní ľudia chodia do supermarketov, my ideme ráno do kostola, niektorí do cerkvi a potom pravidelne o jedenástej prichádzame na Laborec. Po plávaní potom ideme do rozhorúčenej miestnosti ku kozubu," vysvetlil František Džupa.
Otužovať sa chodia na Laborec od roku 2007. "Každú nedeľu chodievame už dva roky od 1. októbra do 1. mája. Na Bielu sobotu chodí viac otužilcov. Voda je už vtedy prijateľnejšia aj pre začiatočníkov," povedal Džupa.
Doma si dávajú ľadovú sprchu
Džupa potvrdil, že kúpaniu v ľadovej rieke predchádza celotýždenné otužovanie v sprche. "Ja sa otužujem každý deň ráno. Dám si studenú sprchu. Pod studenou vodou som asi tak dve minúty. Pre mňa je to ako ranná káva, ktorá ma preberie," povedal.
Teplota Laborca bola uplynulú nedeľu len dva stupne. Niektorí plavci sa pred vstupom do vody natierali po tele snehom, ďalší sa postupne oblievali vodou a iní skočili do rieky rovno bez prípravy. "Je to individuálne. Podľa vnútorných pocitov. Niekto ide do vody rýchlo, niekto postupne pomaly. Niektorí sa ponárajú na trikrát. Keď má voda teplotu len dva stupne, ja osobne preplávam dolu prúdom tak 20 metrov. Mne to stačí. Ak má osem stupňov, preplávam aj sto metrov. Vo vode som približne tri minúty," vysvetlil Jozef Olšavský.
Dodal, že otužovanie je dobrou prevenciou proti chorobám a zároveň výborný recept na dobrú náladu. "Otužilci, keď vychádzajú z vody, sú vysmiati, majú dobrý pocit. Uvoľňujú sa pritom endorfíny," uzavrel Džupa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín