O dva mesiace sa uskutoční na Slovensku sčítanie obyvateľstva, domov a bytov. Údaje by mali obce spracovávať v elektronickej podobe a výsledky sčítania posielať cez internet. Elektronické spracovanie sa však môže spomaliť. Niektoré obce nemajú dostatočné počítačové vybavenie, alebo im chýba internet.
MICHALOVCE. Na východnom Slovensku v týchto dňoch zaškoľujú starostov a zamestnancov obecných úradov. Vo svojich obciach majú vytvoriť sčítacie obvody a pripraviť sa na sčítanie obyvateľstva. Komisári začnú chodiť po domácnostiach od 13. mája. Sčítanie sa skončí 6. júna.
Riaditeľ pracoviska Štatistického úradu SR v Košiciach Juraj Horkay vysvetlil, že to bude prebiehať v dvoch formách. Obyvatelia sa môžu sčítať sami cez internet alebo vyplnením papierových tlačív, ktoré im prinesú komisári. Tieto údaje potom obce spracujú do elektronickej podoby a zašlú na príslušný obvodný úrad. Horkay pripustil, že proces môže pribrzdiť nedostatočné počítačové a internetové vybavenie niektorých obcí. Dodržať termíny im majú pomôcť príslušné obvodné úrady.
Novinka: Sčítať sa môžete aj sami
Sčítanie obyvateľstva sa podľa Horkaya vyznačuje novinkou. "Sčítať sa môže každý občan aj sám cez elektronické pripojenie svojho počítača."
Od komisára, ktorý vás navštívi doma, dostanete identifikačný kód. Potom sa prihlásite do databázy štatistického úradu a vyplníte dotazník. Štatistický úrad očakáva, že elektronicky sa sčítajú najmä mladí ľudia a študenti. Sčítanie preto bude prebiehať aj klasickou papierovou formou. "Pre tých obyvateľov, ktorí nemajú prístup k počítačom a necítia sa na to zdatní," poznamenal Horkay. Tieto údaje musia do elektronickej podoby potom spracovať obecné úrady. "Informácie z papierovej formy sa zoskenujú a spracujú do databázových súborov. Musí to byť v elektronickej forme a na sto percent presné," zdôraznil Horkay. Elektronické sčítavanie potrvá do 29. mája.
Môže sa to skomplikovať
Horkay potvrdil, že starostov obcí čaká neľahká úloha. "Viem, že počítačové vybavenie v niektorých obciach nie je ideálne. Sú dokonca obce, ktoré vôbec nemajú výpočtovú techniku alebo prístup na internet," pripustil. Tam spracujú údaje len papierovou formou. "Spracovanie bude dofinalizované v digitálnej forme či už pracovníkmi obvodných úradov alebo štatistického úradu."
Prednosta Obvodného úradu v Michalovciach Jozef Bobík vysvetlil, že sčítacie obvody musia starostovia uzatvoriť do 4. marca. "Už nemáme veľa času. Preto pripravujeme šiestich pracovníkov úradu, aby sa proces prijímania návrhov od obcí rýchlo vyhodnocoval a potvrdzoval," vysvetlil Bobík.
Obec Pinkovce v okrese Sobrance je vzdialená len dva kilometre od slovensko-ukrajinskej hranice. Podľa starostu Jána Kočiša (Smer-SD) sa na sčítanie obyvteľstva pripravujú už teraz: "Práve teraz to riešime. Je to veľa nových informácií a je to náročné. Mali by sme to zvládnuť aj elekronicky. Máme dostatočné počítačové vybavenie aj internet."
Komisárov musíte poznať
Po domácnostiach budú chodiť sčítací komisári od 13. mája do 6. júna. Horkay vysvetlil, že ich určia starostovia obcí a dostanú špeciálny preukaz. Komisármi by mali byť obyvatelia známi v obci a v danej lokalite. Mali by mať čistý register trestov. "Sčítanie obyvateľstva je vážna vec. Obzvlášť dnes, keď sa všelijakí podvodníci vydávajú za zástupcov rôznych inštitúcií a potom vykrádajú domácnosti," uzavrel Juraj Horkay.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín