.
SEČOVCE. Na rozdiel od minulosti, keď kultúrny dom slúžil hlavne na nácviky miestnych hudobných a speváckych telies a výpredajové akcie, zažil v piatok kultúrny comeback. Zhodou okolností mesto Sečovčanom naservírovalo až dve folklórne vystúpenia.
Najskôr PUĽS, potom Horehronci
O piatej si plná sála vychutnala profesionalitu Poddukelského umeleckého ľudového súboru. Sečovčanom
nadávkoval pravý východniarsky folklór. O ôsmej sa obyvatelia symbolicky presunuli o 200 kilometrov ďalej, keď profíkov na pódiu vystriedalo 40 folkloristov neprofesionálov z horehronského Šumiaca. Kým PUĽS bol v oficiálnej réžii mesta, Šumiačan ako ilustráciu pestrosti slovenského folklóru do mesta pozvalo vedenie mesta. Novozvoleného primátora Jozefa Gamráta (nez.) a umeleckého šéfa Šumiačanu totiž spája rovnaká vysoká škola - 6 rokov drali lavice posluchární na košickej veterine.
Kráľovu hoľu spievala celá sála
Nefalšovaný horehronský folklór v jeho najčistejšej podobe 40 spevákov a tanečníkov predviedlo počas takmer dvojhodinového programu, prekladaného hovoreným slovom. Dupákmi a vytlieskavačkami, typickými pre Horehronie, na pódiu poriadne rozvírili prach a v radoch divákov spôsobili ošiaľ. Tí sa snažili tlieskať horehronskou rýchlosťou, nevediac, že to patrí k vystúpeniu. Nestíhali držať tempo, výkony Šumiačanu preto neskôr radšej odmeňovali čoraz búrlivejším potleskom.
Záverečná hymnická pieseň Na kráľovej holi už znela z úst celej sály. Zemplínske publikum lúčiaci sa Šumiačan po niekoľkých prídavkoch odmenilo obrovským standing ovations. Vybraní hostia si dávku dupákov a typicky hrdelného spevu z Horehronia mohli neplánovane vychutnať aj počas recepcie, ktorá sa po vystúpení konala. V kuloároch sa hovorí, že folklórne tradície plánujú v najbližšom čase oživiť aj v Sečovciach. Mesto hľadá na to zdroje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín