Slovenskí vodiči cestujúci na Ukrajinu sú nespokojní s prístupom ukrajinských policajtov. Podľa nich často dostávajú pokuty za priestupky, ku ktorým reálne nedošlo. Policajti vraj potvrdenie ani bloček nedávajú a výšku sankcie zjednávajú. Konzulát o problémoch vie.
VYŠNÉ NEMECKÉ/UŽHOROD. Stovky Slovákov jazdia denne k východným susedom za lacnejšími nákupmi a benzínom. Viacerí naši vodiči tvrdia, že majú negatívne skúsenosti s policajtmi na Ukrajine.
Priamo v Užhorode, alebo pár kilometrov od hraničného priechodu Vyšné Nemecké - Užhorod, sú často kontrolovaní a pokutovaní.
Podľa viacerých vodičov, ktorí nás oslovili, si policajti pokutu doslova vypýtajú. Aby neskončili na policajnej stanici, radšej zaplatia.
Slovák: Robili nátlak, kým nedostali peniaze
Negatívnu skúsenosť má aj 30-ročný Jaroslav z Michaloviec: "Vracal som sa na Slovensko, tesne pred hranicou ma zastavili. Priestupok kvalifikovali ako nezastavenie na stopke. Ja som tam pritom zastavil a počkal. Napriek tomu trvali na pokute, ktorá bola absolútne prehnaná. Nemal som pri sebe už žiadnu hotovosť. Začali sa mi vyhrážať, že ma vezmú na stanicu a nepustia ma, kým si tie peniaze nezoženiem."
Jaroslava potom naložili do služobného auta a tvrdili, že ho vezú na stanicu. Keď zistili, že má platobnú kartu, zastavili s ním pri bankomate: "Zadal som pin kód. Dokonca boli takí drzí, že si sami zvolili sumu, bolo to 200 hrivien (20 eur) a sami si vzali tú hotovosť. Potom ma odviezli k autu. Nedostal som žiadne potvrdenie. Všetko im išlo do vrecka. Zachovali sa tak, ako keby to mal byť nejaký úplatok. A to mi vlastne celý čas dávali najavo. Dovtedy robili nátlak, kým nedostali peniaze."
Pokuta za reklamu
Dvadsaťeurovú pokutu zaplatil pred pár dňami na Ukrajine aj 59-ročný Michalovčan: "Skontrolovali technický preukaz, vodičský, zelenú kartu, celé auto. Bolo vidieť, že boli nespokojní, kým nenájdu dôvod, aby som zaplatil. Nakoniec sa opýtali, kde mám potvrdenie o tom, že môžem mať na aute nalepenú reklamu. Zostal som nemilo zaskočený. Bol som na Ukrajine viackrát, ale nikdy odo mňa také potvrdenie nežiadali."
Nakoniec pokutu zaplatil. "Nevystavili mi žiadny bloček ani potvrdenie," uzavrel vodič.
Viacerí Slováci dostali pokuty napríklad za to, že nemali v aute hasiaci prístroj alebo snehové reťaze. Najčastejšia výška pokuty je od 250 do 400 hrivien, zhruba 30 eur.
Konzulát o problémoch vie
Generálny konzul SR v Užhorode Marián Sládeček vysvetlil, že Slováci by sa mali vo vyhrotených situáciách obrátiť na konzulát, ktorý sídli len pár kilometrov od hranice: "Vieme pomôcť tam, kde sa to dá nejako preukázať. Žiadam občanov, ktorí majú dojem, že sa voči nim príslušný orgán nespráva v zmysle zákona, aby si zaznamenali jeho číslo, mal by byť označený. A treba, samozrejme, uviesť miesto a čas. V takom prípade sa my obraciame s oficiálnou nótou na ukrajinskú stranu. Majú priestor na odpoveď nejakých tridsať dní s tým, že nie každá tá sťažnosť je riešená pozitívne. Ale boli už prípady, že prišlo k náprave, aj personálnej náprave."
Slováci väčšinou pokuty zaplatia a potom to neriešia. Na konzulát sa ročne obráti len desať ľudí.
Konzul: Pokutu nezjednávajte
Podľa konzula je potrebné, aby Slováci dodržiavali pravidlá cestnej premávky, lebo väčšina sťažností sa týka práve ich. Sládeček vysvetlil, že niektoré situácie riešia promptne. Vlani pomohli slovenským motorkárom.
"Zastavil ich policajt s tým, že porušili pravidlá cestnej premávky. Veľmi správne sa vynašli. Rýchlo si zistili kontakt na nás. Aj ja odporúčam, aby občania mali pri sebe pripravené číslo na našu diplomatickú službu. Je na internete. Je to mobilné číslo, takže dá sa dovolať prakticky stále," objasnil. Policajt po rozhovore s konzulátom od pokuty upustil a situáciu riešil dohovorom.
"Odporúčame nepristúpiť na zjednávanie. Treba jednoznačne a priamo žiadať od príslušníka, aby vydal potvrdenie o pokute. Odporúčame mu oznámiť, že nemáme hotovosť a chceme platiť cez banku. Potom musí vydať potvrdenie a zdokladovať pokutu," uzavrel generálny konzul.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín