Po slávnostnom odovzdaní biobazénov na Sninských rybníkoch sa mesto Snina rozhodlo v ich okolí vyrúbať až 208 stromov. Vraj by z nich inak do vody padalo ihličie, lístie a peľ. Po výmene mestských poslancov zostane z plánovaných 208 naďalej pokojne rásť 162 stromov.
SNINA. V polovici novembra odovzdali stavbári mestu Snina biobazény na Sninských rybníkoch, ktorých výstavbu mesto Snina financovalo z vlastných zdrojov. Už počas nej v ich blízkosti nechalo mesto vyrúbať 56 stromov.
Masový výrub dôvodili ohrozením čistoty vody
Hoci primátor Sniny Štefan Milovčík (nezávislý) slávnostne strihal pásku, v areáli nebolo ani zďaleka všetko hotové. V tom čase bolo na stole mestského úradu rozhodnutie o ďalšom výrube až 208 stromov v okolí biobazénov.
Anna Brečková, hovorkyňa mestského úradu, vtedy argumentovala, že ich vytnú, lebo rastú v blízkosti biotopu. Ich vúrubom sa rozšíri aj časť na slnenie a do kúpacej a biologickej časti nebude padať lístie a peľ zo stromov. Dodala, že vyťať treba aj ihličnany, ktoré sú v zlom zdravotnom stave a sú nahusto nasadené
. Samotný výrub však predbehli komunálne voľby. Po nich síce Štefan Milovčík primátorom zostal, no vo veľkom sa zmenilo zloženie mestského parlamentu.
Primátor sa vybral skúmať stromy, bez projektanta
Nová poslankyňa Daniela Galandová (nezávislá), ktorá sa s výrubom nestotožnila už tesne po rozhodnutí mesta, sa myšlienky na hľadanie racionálneho riešenia nevzdala a kompetentných vyzývala k prehodnoteniu tohto rozhodnutia.
Hovorkyňa Brečková naznačila, že ešte vlani v jeseni sa Milovčík, inak vyštudovaný lesný inžinier, vyjadril: "Pokiaľ osobne v reálnom prostredí nepreverím návrh výrubu stromov, dovtedy sa ťažba robiť nebude."
Faktom však je, že hovorkyňa nám ešte pred novembrovými komunálnymi voľbami povedala, že výrubom už dokonca aj poverili špecializovanú firmu.
Brečková informovala, že Milovčík si na stromy zaostril. Uviedla, že pred troma týždňami urobil "vlastný prieskum" aj s jednou zamestnankyňou mestského úradu: "Následne po tejto pochôdzke zredukoval niekoľkonásobne navrhovaný výrub."
Nečakaný obrat: Výrub zúžili
Krátko na to pozval na prieskum nových poslancov Jaroslava Regeca (SDKÚ) aj D. Galandovú. Brečková podotkla, že Regec je tiež lesným inžinierom. Posúdili zdravotný stav stromov, ale aj ich význam pre krajinotvorbu a dotvorenie rekreačnej oblasti.
"Terajší stav je zredukovaný na počet, ktorý pri prvej obhliadke uskutočnil primátor," zdôraznila hovorkyňa.
Galandová stretnutie v areáli kvitovala: "Šancu prežiť dostalo mnoho nádherných borovíc, dubov, zachovaných smrekov a tiež lipa a čerešňa, ktoré sú v areáli len po jednom kuse. Je to dôležité pre celkový výzor areálu aj pre zachovanie možností na oddych v tieni, čo využijú najmä rodiny s malými deťmi či starší ľudia."
Biela bodka - výrub, červená nie
Hoci nám hovorkyňa mesta neuviedla presný počet stromov, ktoré majú zoťať, Galandová ich v teréne spočítala: "Je ich len 46. Sú vyschnuté, prestarnuté, alebo rastú veľmi natesno. Výrub je plánovaný až v čase lepšieho počasia."
Okolo biobazénov to teraz vyzerá zaujímavo. Vedľa stromov s bielou bodkou ich má väčšina na kmeni bodku červenú. Na výrub ich takto označili v novembri.
"Táto bodka už neplatí, stromy s ňou naopak, zostávajú," povedala Galandová s tým, že je to istý dôkaz nekoncepčnosti plánovania prestavby rekreačnej zóny. Brečková dodala, že stromy patria urbariátu a ten zabezpečí nielen výrub, ale aj ďalšie využitie dreva.
Stromy sú obodkované. Kým v polovici novembra chcelo mesto vyrúbať 208 z nich, teraz sa uvažuje o 46 stromoch. Foto: kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín