Zákon určuje v tomto prípade žreb. Háčik je v tom, že žrebovania boli až dve. Prvé urobila miestna volebná komisia pred spracovaním zápisnice z komunálnych volieb. Druhé urobili na zasadnutí zastupiteľstva tento utorok. Z oboch vznikli dva rôzne výsledky.
TREBIŠOV. Na základe výsledkov volieb mal byť 25. mestským poslancom Marián Kolesár (nez.) Keďže sa stal primátorom, mandátu poslanca sa 11. januára vzdal. Na jeho miesto mal nastúpiť náhradník.
Potenciálni náhradníci boli dvaja - František Tomko (Strana zelených) a Juraj Selecký (nez.) Obaja získali vo voľbách rovnaký počet hlasov - 710.
Právny galimatiáš
Zákon o voľbách určuje, že pri rovnosti hlasov poradie poslancov určuje žreb komisie. Zákon však nerieši, či má žrebovanie robiť volebná komisia alebo až zastupiteľstvo. V inom paragrafe zákona sa ale hovorí, že nastúpenie náhradníka vyhlási zastupiteľstvo do 15 dní po tom, čo sa uprázdni mandát.
Prvýkrát žrebovala komisia, druhýkrát sekretárka
Žrebovania preto boli až dve. Prvýkrát o poradí náhradníkov žrebom rozhodovala miestna volebná komisia, keď spracúvala zápisnicu z volieb. Do zoznamu sa ako prvý náhradník po žrebovaní dostal František Tomko, ako druhý Juraj Selecký.
Primátorovi a poslancom sa žrebovanie ešte pred uvoľnením kresla poslanca právne nepozdávalo. Preverili si, že platné môže byť až žrebovanie, ktoré sa udeje po vyhlásení voľby náhradníka zastupiteľstvom. Primátor M. Kolesár konal podľa toho. Najskôr o žrebovanie požiadal miestnu volebnú komisiu. Tá to odmietla s vysvetlením, že "trvá na poradí náhradníkov".
Primátor určil, že žreb bude ťahať nezainteresovaný človek - žrebovaním poveril sekretárku Máriu Vaškovú. Z urny vybrala meno Juraja Seleckého. Ten hneď na to získal osvedčenie, zložil sľub a ujal sa mandátu.
Dve žrebovania, dva výsledky
Druhý potenciálny náhradník František Tomko toto žrebovanie považuje za sporné. Podľa neho vznikol absurdný stav. Tvrdí, že zákonný môže byť len jeden verdikt: "Nie je jasné, ktorý. Podľa mňa ten prvý."
Podľa neho je sporné aj to, či všetko okolo druhého žrebovania bolo v kompetencii primátora: "On mal rozhodnúť, že žrebovať má sekretárka? Podľa mňa nie. Neviem, ale som z toho rozčarovaný."
Potvrdil, že po porade s právnikom dá vec preskúmať nezávislej inštitúcii: "Pripravujem podnet na preskúmanie zákonnosti oboch žrebovaní na okresnú prokuratúru." O podaní na Ústavný súd je podľa neho zatiaľ predčasné hovoriť.
Juraj Selecký hneď po žrebovaní dostal osvedčenie, zložil sľub a ujal sa mandátu. Foto: lyv
Názory odborníkov
Rozhodnúť má zastupiteľstvo
Šéfka odboru volieb a referenda na ministerstve vnútra Lívia Škultétyová uviedla, že miestna volebná komisia žrebovaním o náhradníkoch nekonala správne: "Komisia vyhotovuje zápisnicu o výsledku volieb a určuje, kto sa stal poslancom - ak je rovnosť hlasov, rozhoduje o poradí už zvolených poslancov žrebom. Žrebovanie o náhradníkoch ale do jej kompetencií nepatrí - tu môže len uviesť, kto koľko hlasov získal."
Právo vyberať náhradníka podľa Škultétyovej prináleží zastupiteľstvu: "To zistí stav a ak sa uprázdni mandát, vyhlási náhradníka, alebo v prípade rovnosti hlasov určí žrebovanie." Pripustila, že jeho spôsob zákon striktne neurčuje: "Je to v kompetencii zastupiteľstva."
Podľa odborníčky bolo žrebovanie volebnou komisiou aj predčasné: "Nemôže predsa dopredu vedieť, či sa niekto zo zvolených poslancov vzdá mandátu, nezomrie, neodsťahuje sa a podobne." Preto podľa nej náhradníkov "rieši" až zastupiteľstvo.
Za legitímne považuje druhé žrebovanie aj Združenie miest a obcí Slovenska. Jeho hovorca Michal Kaliňák vysvetlil, že situácia v Trebišove nie je ničím výnimočná: "Nastupovanie náhradníkov na uvoľnený mandát sa môže udiať kedykoľvek v priebehu volebného obdobia." Preto podľa neho aj zákon určuje, že nastúpenie náhradníka vyhlasuje mestské zastupiteľstvo a nie volebná komisia: "To znamená, že aj žrebovanie náhradníka musí vyhlásiť zastupiteľstvo."
Fakty
Čo hovorí zákon 346/1990 o voľbách
§ 44
Výsledky volieb
(2) Ak vo volebnom obvode získajú dvaja alebo viacerí kandidáti tej istej politickej strany rovnaký počet platných hlasov, je zvolený za poslanca kandidát v poradí uvedenom na kandidátnej listine príslušnej politickej strany.
(3) Ak nemožno zistiť, kto je zvolený za poslanca obecného (mestského) zastupiteľstva podľa odseku 2 preto, že ide o kandidátov rôznych politických strán alebo nezávislých kandidátov, miestna volebná komisia určí z nich poslanca žrebom.
§ 51
Náhradníci
(1)Ak sa uprázdni v obecnom (mestskom) zastupiteľstve mandát, nastupuje za poslanca obecného (mestského) zastupiteľstva ako náhradník kandidát, ktorý získal najväčší počet hlasov vo volebnom obvode, v ktorom sa uprázdnil mandát, ale nebol zvolený za poslanca. V prípade rovnosti hlasov sa postupuje primerane podľa § 44 ods. 2 a 3.
(2)Nastúpenie náhradníka vyhlási obecné (mestské) zastupiteľstvo do 15 dní po tom, čo sa uprázdni mandát, a odovzdá mu osvedčenie o tom, že sa stal poslancom. Osvedčenie podpíše starosta obce (primátor).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín