MICHALOVCE. Na Námestí osloboditeľov v Michalovciach pribudla pred vyše mesiacom ďalšia súkromná kovová brána. Uzatvára podchod pod obytným domom, ktorý sa nachádza oproti mestským verejným toaletám. Michalovčanom, ktorí prechádzali cez podchod na parkovisko za obytným domom, sa to nepozdáva. Proti sú aj niektorí obyvatelia sídliska Východ, ktorí si cez podchod skracovali cestu z mesta na sídlisko. Obyvatelia obytného domu hovoria, že brána je proti vandalom a výtržníkom, ktorí poškodzovali ich majetok.
Bránou uzavreli už druhý podchod
Na pešej zóne v centre Michaloviec sú štyri podchody, ktoré sa nachádzajú pod obytnými domami a susedia aj s mestskými priestormi, ktoré samospráva prenajíma. Podchod je pri mestskej budove Zlatý býk, pri predajni Darex, pod obytným domom oproti verejným toaletám a štvrtý medzi predajňou Dielo a cestovnou agentúrou. Posledne menovaný je uzavretý súkromnou bránou už vyše dva roky. Najnovšie uzavreli obyvatelia obytného domu v centre mesta aj podchod oproti verejným toaletám.
"Myslím si, že to nie je správne. Ak by v meste uzavreli ešte posledné dva podchody, pod Budovou Zlatý býk a za predajňou Darex, tak sa na parkoviská nedostaneme. Nie je to najlepšie riešenie," povedal 34-ročný Michal.
Dôchodkyňa: Vandali nám tu špinia
Šesťdesiatosemročná dôchodkyňa Ľudmila Semanová vysvetlila, že bránu osadili kvôli vandalom, ktorí im strpčovali život. "Tu naproti je mestské WC, ale ľudia nechodili tam, ale tu pod naše byty. A to aj na malú a veľkú potrebu. Minule v noci tu zbili v podchode doktora, bolo to vážne. Vždy sa tu stretávali aj deti zo školy a popíjali tu. Pozrite sa, koľko tu je fliaš. Bývajú tu starší ľudia, ktorí sú chorí. Suseda je po porážke. Je tu aj nenormálne množstvo ohorkov. Tu chodia a pofajčievajú. Preto sme sa dohodli, že s tým niečo urobíme," povedala Semanová.
Kľúče od brány majú majitelia a nájomníci bytov, zamestnanci susedných obchodov, predajní a lekárne. "Odkedy je tu brána, je to lepšie. Nie je tu našpinené. Netreba tu posypávať a potom zbierať tie výkaly. Musela som vždy zobrať lopatu a posypať to vápnom, a až potom sa to dalo odstrániť. Na jar si chceme podchod vymaľovať z fondu opráv a upraviť okolie domu," dodala dôchodkyňa.
Primátor: Neteší nás to
Na osadení prvej brány sa ešte v roku 2008 dohodli majitelia bytov a nájomníci nebytových priestorov Ulice pasáž a Námestia osloboditeľov. Na realizáciu bol postačujúci písomný súhlas nadpolovičnej väčšiny majiteľov a nájomníkov dotknutých nehnuteľností. Kovovú bránu namontovali bez stanoviska mesta. Kľúče od nej má aj mestský úrad. Mesto stavanie brán oficiálne nepodporuje. Preto pri odpredaji pozemkov do podielového spoluvlastníctva pre vlastníkov bytov z bytového domu v centre mesta dáva podmienku a zaväzuje kupujúcich vecným bremenom strpieť právo prechodu cez podchod pod bytovým domom.
"My neuvažujme o tom, žeby sme mali tieto brány stavať. Podľa nás by mali ostať prechodové. Avšak nemôžeme vlastníkom týchto nehnuteľností zabrániť, aby tam brány osadili. Netešíme sa z toho. Určite budeme s nimi rokovať a snažiť sa nájsť nejaký spôsob riešenia, aby aj tí obyvatelia, čo žijú na námestí, s ním boli spokojní," povedal primátor Viliam Záhorčák (Smer-SD).
Brána. Kľúče od nej majú len majitelia bytov a zamestnanci obchodov, predajní a lekárne. Foto: mipo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín