Na Mestskom úrade v Humennom musia po novom svoj príchod a odchod zapísať aj občania. Novinku zaviedla nová primátorka mesta Jana Vaľová (Smer). Argumentuje, že ide o prieskum, podľa ktorého v budúcnosti oddelenia úradu lepšie usporiadajú. Odborník na samosprávu upozorňuje, že zapisovanie príchodu a účelu návštevy verejných inštitúcií slúžiacich občanom zákon neprikazuje. Je to o dobrovoľnosti, nie povinnosti.
HUMENNÉ. Na mestskom úrade doteraz zapisovali svoj príchod a odchod z práce len jeho zamestnanci. Primátorka Vaľová zaviedla knihu, do ktorej sa na prízemí budovy majú zapísať aj občania.
Vaľová: Nepoznáme pohyb občanov, úrad chceme zefektívniť
Kniha je na stolíku a zamestnankyňa úradu ľudí vyzýva, aby zapísali svoje meno a na aké oddelenie idú. Samozrejmosťou je uvedenie času. Väčšina ľudí sa bez dlhého rozmýšľania podvolí, no nájdu sa aj takí, ktorým to po vôli nie je a zapisovanie odignorujú.
Vaľová uviedla, že zapisovanie zaviedli kvôli tomu, že po úrade chodili občania nekontrolovane z kancelárií do kancelárií. Jednu vraj našla otvorenú a bez zamestnankyne aj ona sama, keď sa vybrala zaplatiť daň za psa. Poľahky sa vraj dostala k písomnostiam, ktoré nepatrili do rúk nepovolaným.
Úradníčku pokarhala a pre poriadok zaviedla zapisovanie. Za krátky čas z knihy zistila, že hoci je na prízemí klientské centrum, ľudia aj tak pendlujú výťahmi do kancelárií na poschodí, a tým rušia zamestnancov.
Napríklad ak aj prídu do pokladne na prízemí, z nej ich pošlú na poschodie do kancelárie po variabilný symbol. To sa Vaľovej nepáči a chce to zmeniť.
Po prieskume asi príde sťahovanie kancelárií
Podľa nej práve údaje v knihe na prízemí poslúžia k tomu, aby oddelenia úradu v budove čo najlepšie umiestnili. Tie, kam ľudia chodia najčastejšie, presunú do nižších poschodí a podobne.
Nová primátorka avizovala, že sa chystá predĺžiť aj úradné hodiny na úrade tak, aby si mohli Humenčania vybavovať svoje záležitosti aj po 16. hodine. Zapisovanie sa verejnosti na mestskom úrade za novinku nepodkladá, hoci v Humennom svoj príchod na obvodný úrad či úrad práce doteraz verejnosť nezapisovala a ani nezapisuje.
Argumentovala, že je to bežné v Košiciach a v Prešove. Dokedy bude prieskum pohybu verejnosti na úrade trvať, neuviedla.
Názor odborníka
Rozdiel je v slovách môcť a musieť
Odborník na samosprávu, Ivan Rončák z Transparency International Slovensko povedal, že na Slovensku neexistuje žiaden zákon, ktorý občanovi prikazuje zapísať svoj príchod a odchod do verejnej inštitúcie. Podľa jeho názoru v prípade, ak sa primátorka rozhodla urobiť spomínaný prieskum, stačilo, ak by sa zamestnankyňa úradu opýtala občana, na aké oddelenie ide a zapísala si to pre potrebu úradu. Podľa Rončákovho názoru je potrebné, aby bol občan po oslovení zamestnancom úradu informovaný o tom, že sa zapísať môže, ale rozhodne nemusí.
kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín