VOJANY. Od štvrtkového (13.1.) večera stúpla hladina vnútorných vôd v intraviláne obce Vojany v okrese Michalovce o niekoľko centimetrov. Situáciu, ktorú zapríčinili predovšetkým zrážky v uplynulých dňoch a topenie snehu, sa snaží riešiť miestna samospráva a vodohospodári odčerpávaním vody z naplneného hydromelioračného kanála.
V činnosti je neďaleká prečerpávacia stanica, ktorá sa snaží odvádzať vnútorné vody z obce do Laborca. Od dnešného rána nasadili podľa slov starostu Vojan Štefana Czinkeho do činnosti aj ďalšie dva mobilné čerpadlá, ktoré samospráve zapožičali Elektrárne Vojany a obecný hasičský zbor.
"Tretí stupeň povodňovej aktivity sme pre ohrozenie niekoľkých domov na Mlynskej ulici vyhlásili vo štvrtok o 13.30 h. Voda sa dostala do tesnej blízkosti asi desiatich rodinných domov, pozemky a pivnice sú zaplavené," vysvetlil Czinke. Podľa jeho slov hladina stúpla v noci nadnes asi o dva centimetre.
Stúpanie spodných vôd sa podľa starostu opakuje v obci pravidelne preto, že v čase výstavby elektrárne sa upravoval tok Laborca, ako aj preto, že hydromelioračný kanál odvádzajúci nahromadenú vodu nie je dostatočne prečistený.
"Je potrebné, aby ho hydromeliorácie vyčistili, nie je vo vlastníctve obce, na mnohých miestach je veľmi zarastený," poznamenal Czinke s tým, že dôsledkom súčasného stavu je určite aj rekordné množstvo zrážok z minulého roka.
"Vodu okolo domu máme už asi tretí rok po sebe. Pôvodne tu bolo veľa snehu, začalo pršať, takže teraz tu máme vodu. Dostala sa do pivnice, garáže a fóliovníka," priblížila obyvateľka obce Anikó Užovičová.
Samospráva je v prípade ďalšieho vzostupu hladiny rozhodnutá chrániť rodinné domy vrecami s pieskom. Tretí stupeň povodňovej aktivity preto zostáva naďalej v platnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín