KOŠICE/MICAHLOVCE. Rok 2011 by mal byť v súdnictve stabilizujúci. Na brífingu v Košiciach to uviedla ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, ktorá prišla do Košíc odovzdať menovací dekrét predsedovi Okresného súdu v Michalovciach Martinovi Stretavskému. Vo funkcii nahradil bývalého predsedu Jozefa Soročinu.
Ako povedala ministerka, pri výbere Stretavského zavážili najmä výsledky výberového konania, ktoré vyhral. Žitňanskú presvedčil i pri osobnom pohovore.
Stretavský je sudca s dlhoročnou praxou, ktorý viac ako 16 rokov predsedal senátu. Na druhom mieste skončil Stanislav Sojka a na treťom súčasná podpredsedníčka súdu Mária Hirjaková.
„Prišla som nielen odovzdať dekrét, ale aby som sa porozprávala so sudcami michalovského súdu, ktorý má za sebou komplikovanejšiu históriu. Verím, že nový predseda vytvorí dobrú pracovnú klímu a zlepší pracovné vzťahy, vytvorí dobré podmienky pre výkon súdnictva v normálnych pracovných podmienkach,“ povedala Žitňanská.
Chystajú sa viaceré zmeny
S košickými sudcami chce ministerka hovoriť nielen o pracovných podmienkach, ale aj novelách sudcovských zákonov a reforme, ktorej cieľom je otvoriť súdnictvo verejnosti.
"Za neprijateľné považujem podania diskriminačných žalôb zo strany sudcov pre platy,“ uviedla a zdôraznila, že ministerstvo využije všetky legitímne prostriedky, ktoré sú, aby ochránilo verejný záujem.
Podľa jej vyjadrenia nie je dôvod, aby sudcovia takéto žaloby podávali a dokonca o nich rozhodovali. Ide o približne 700 žalôb a vo finančnom vyjadrení si sudcovia nárokujú okolo 70 miliónov eur, povedala Žitňanská.
Na rokovaní pléna Najvyššieho súdu SR s témou "diskriminačné odmeňovanie sudcov NS SR vo vzťahu k odmeňovaniu sudcov Špeciálneho súdu" sa nezúčastnila, lebo „poznám zákon a som presvedčená, že poznám, čo môže byť predmetom rokovania pléna Najvyššieho súdu, a o ničom takom sa v zákone nehovorí.“ Doložila, že ak o tom rokovali, tak vnášali do veci politikum, na čom sa nemieni zúčastňovať.
Žitňanská chce v priebehu mesiaca predložiť návrh novely, ktorým sa zruší inštitút justičných čakateľov a aby bol výber sudcov čo najotvorenejší a najtransparentnejší.
"Nevravím, že sudcami sa nemôžu stať deti sudcov, ale nech sa zúčastnia na riadnom, transparentnom výberovom konaní." V súčasnosti je okolo 120 justičných čakateľov.
Napríklad košické súdy majú 18 justičných čakateľov, z toho 13 čakateľov je príbuzných so súčasnými sudcami.
Ministerka Žitňanská zdôraznila, že neplánuje robiť žiadne čistky, prebiehajú hĺbkové analýzy činnosti súdov, napríklad hospodárenia, dodržiavania zákonov o prideľovaní spisov, prieťahov v konaní, a ak zistí porušenie zákona, bude konať. Prvé výsledky by mali byť známe koncom februára, začiatkom marca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín