Obaja potvrdili, že ich končiaci predchodcovia ustanovujúce zasadnutia do 27. decembra nezvolali. Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) označilo postup (ne)odchádzajúcich hláv miest a obcí za "legálny, ale nelegitímny". Združenie občanov miest a obcí Slovenska (ZOMOS) za tým vidí snahu zvýšiť si odstupné. Avizuje, že bude žiadať novelu zákona.
TREBIŠOV/SOBRANCE. Z 11 zemplínskych miest došlo k výmene na poste primátorov v šiestich. Kým v Humennom, Medzilaborciach, Čiernej nad Tisou a Sečovciach k výmenám na postoch primátorov došlo do 27. decembra, ako stanovuje zákon, vo zvyšných dvoch sa tak dodnes nestalo. V Sobranciach má namiesto Pavla Džurinu (HZDS) nastúpiť Štefan Staško (SMER-SD), v Trebišove má Vladimíra Anďala (KDH) nahradiť aktivista Marián Kolesár (nez.). Zatiaľ sú obaja primátormi len na papieri.
ZMOS: Je to legálne, ale nelegitímne
Ihneď po vyhlásení výsledkov volieb sa začali objavovať avíza, že viaceré samosprávy sa pripravujú až na zasadnutia 11. januára. ZMOS reagoval vyhlásením, aby samosprávy nepripúšťali nesprávny výklad zákona. Ten hovorí, že starosta musí zvolať ustanovujúce zasadnutie do 30 (kalendárnych) dní od vykonania volieb. Pripúšťa aj automatické zvolanie ustanovujúceho zasadnutia na 30. pracovný deň od komunálnych volieb. "Toto ustanovenie sa však má použiť len ak zlyhá prvá možnosť. Bezdôvodné siahnutie po tejto alternatíve je neserióznym zásahom do fungovania samosprávy," uviedol hovorca ZMOS Michal Kaliňák.
K Trebišovu pribudli Sobrance a viaceré obce
Medzičasom sa okruh miest a obcí, kde starostovia nechcú odovzdať moc novým, rozšíril. V regióne Zemplína sa to týka miest Trebišov a Sobrance, z obcí minimálne Somotora v Trebišovskom a Hatalova a Malčíc v Michalovskom okrese. Kaliňák potvrdil, že podobné informácie majú z rôznych častí Slovenska. Aj to, že využívanie tohto málo známeho paragrafu nemá po tohtoročných komunálnych voľbách na Slovensku obdobu. Dodal, že odchádzajúci primátori a starostovia majú reálnu moc až do 11. januára. "Môžu podpisovať zmluvy, konať v mene obcí a podobne - je to legálne a zároveň nelegitímne z politického hľadiska, lebo od občanov už po voľbách reálny mandát nemajú."
ZOMOS: Ide aj o odstupné
Ešte kritickejšie sa k tomu stavia Združenie občanov miest a obcí Slovenska (ZOMOS). Jeho hovorkyňa Vanda Rybanská uviedla, že za tým môže byť aj snaha zvýšiť si odstupné: "Aby odchádzajúci starosta dostal z obecnej kasy maximálne odstupné 5 platov, musí byť vo funkcii celé 4 roky od zloženia sľubu po minulých voľbách. Ak dovŕši 4 roky až v januári a odišiel by z funkcie už v decembri, dostal by 'len' 4-mesačné odstupné."
Právnici ZOMOS postup rozobrali aj po právnej rovine: "Zhodli sa, že starosta je povinný zvolať ustanovujúce zastupiteľstvo do 27. decembra. Ak túto povinnosť vedome zanedbá, je možné dať podnet na jeho stíhanie za trestný čin."
Vysvetlila, že starostovia o svojej povinnosti vedeli cez médiá - ak to ignorovali, dá sa to klasifikovať ako vedomé porušenie zákona s cieľom získať majetkový prospech.
ZOMOS bude žiadať zmenu zákona
Obe združenia sa zhodli, že súčasný stav je dôkazom ďalšej nedokonalosti legislatívy. "Aby sa v budúcnosti predišlo takejto hrubej účelovej dezinterpretácii zákona, bude treba iniciovať novelu zákona o obecnom zriadení," uviedla Rybanská.
ZOMOS bude žiadať, aby sa ustanovujúce zastupiteľstvo v budúcnosti konalo automaticky už 30. kalendárny deň po voľbách, ak ho starosta odmietne zvolať skôr. Podľa ZOMOS je najvyšší čas aj na normálne načasovanie komunálnych volieb: "Keďže bývajú v novembri, nové vedenia sa ujímajú moci až koncom decembra a obce začínajú nový rok v rozpočtových provizóriách, lebo si nestihnú pripraviť rozpočty."
Za zmeny v zákone je aj ZMOS. Kaliňák však pripomenul, že štandardne otvorenie zákona iniciuje ministerstvo vnútra: "Ale zmeny navrhované ZOMOS by sme určite podporili."
lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín