Klasickým rébusom bude, kam s nimi. Záchytné stanice sú zrušené, policajti pre nich nemajú priestory a robiť im taxikárov nemôžu.
HUMENNÉ/SNINA. Už v predošlých dňoch predznamenávali zvuky ľahkej zábavnej pyrotechniky znejúce mestami príchod rušnej silvestrovskej noci. Podľa všeobecne záväzného nariadenia (VZN) mesta Humenné je v meste používanie zábavnej pyrotechniky počas celého roka zakázané. S výnimkou dneška. Môžete ju začať používať až od 18.00 hod. do 3.00 hod. 1. januára.
Pyrotechniku môžete používať len na verejných priestranstvách ako sú ulice, námestia, parky, cesty, chodníky, parkoviská, mosty, priechody, podchody, nadchody, schody, zeleň, trhoviská, detské ihriská, terasy bytových domov.
Deti skúšajú petardy
Juraj Kislík, zástupca náčelníka mestskej polície v Humennom uviedol, že v prípade porušenia tohto VZN mesta hrozí až 33-eurová pokuta. Povedal, že do dnešných dní nikomu žiadnu nedali, aj keď sem-tam pristihnú deti, ako si skúšajú ľahkú petardu.
Pokoj so zábavnou pyrotechnikou potvrdil aj náčelník MsP v Snine Metod Kamlár. S Kislíkom sa zhodol v tom, že občas si ľahký typ petardy vyskúšali deti, no nič väčšie zatiaľ nikto na verejnosti nepoužíval.
Policajti nemôžu robiť taxikárov
Dnes majú mestskí policajti v Humennom aj v Snine náročné služby. V Humennom posilnili stavy, v Snine nasadili do ulíc maximálny možný počet policajtov. Mestské polície oboch miest budú počas dneška a zajtrajška úzko spolupracovať so štátnymi policajtmi. Kislík aj Kamlár pripúšťajú, že jedným z dôvodov je nárast a pohyb ľudí, ktorí budú pod vplyvom alkoholu.
Kamlár pripustil, že s týmito ľuďmi majú zlé skúsenosti nielen počas Silvestra, ale aj bežných dní. Mestská polícia podľa neho nemá priestory na to, aby silne opitého človeka, ktorý robí na verejnosti výtržnosti, umiestnila na svojej základni. Takýchto ľudí kedysi umiestnili do známych záchytiek. Ich absencia je podľa Kamlára citeľná. Popísal, že opilcom nemôžu robiť taxikárov a z pohostinstiev alebo ulíc ich rozvážať domov: "Vždy sa ich snažíme dostať na vlastné nohy, ich pohyb monitorovať a pomôcť im dostať sa k miestu, kde bývajú."
Alkohol robí zbytočné problémy
"Najväčšie problémy máme s mladistvými. Nevozíme ich domov, ale snažíme sa, aby si k nám po nich prišli ich rodičia," povedal Kamlár.
Juraj Kislík na margo problémov s opitou mládežou dodáva, že vedia skomplikovať nielen zákrok, ale aj celú službu. "V noci z utorka na stredu sme zaistili dvoch mladých mužov. Boli silne opití. Pri jednom z humenských nočných klubov prevracali smetné koše a poškodzovali spätné zrkadlá na autách. Počas ich predvedenia na našu stanicu boli drzí a vulgárni. Dokonca to dospelo až k tomu, že sa hádzali o zem a udierali hlavami do steny. Na druhý deň prišli v sprievode rodičov, ktorí obvinili našich policajtov, že ich fyzicky napádali. Jeden z mladých mužov si ale ani nevedel spomenúť na to, či u nás na stanici v tú noc bol alebo nie."
Mladistvých berú na výplach žalúdka
Kislík uviedol, že aj humenskí mestskí policajti majú problémy s tým, aby sa podgurážení ľudia dostali z verejných priestranstiev do svojich bytov. V krajných prípadoch odvezú domov k rodičom len maloletých alebo mladistvých, ktorým by sa bez pomoci na ulici mohlo niečo vážne stať. "Veľmi často k nim voláme aj lekárov, alebo ich musíme odviezť na ošetrenie do nemocnice na výplach žalúdka," povedal.
Dodal, že najčastejšie ich počas osláv príchodu nového roka nachádzajú v okolí domu kultúry, v parku pri kaštieli aj v okolí známych nočných klubov.
Kamlár pripomenul, že zodpovednosť za ich zdravie nie je v rukách policajtov, ale v ich vlastných. Podľa oboch mestských policajtov by mali ľudia, ktorí začnú popíjať, myslieť na dôsledky ležania na zemi v týchto tuhých mrazoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín