Pár hodín pred zasadnutím ich na stole čakali abdikačné listy oboch konateľov Mestskej polikliniky, s. r. o. Včera primátor zistil, že je aj bez výkonného šéfa mestského úradu.
SEČOVCE. Po novembrových voľbách došlo v meste Sečovce k veľkej výmene. Po dvoch volebných obdobiach odchádza primátorka Monika Bérešová (nez.). Z pôvodných poslancov zostala len polovica, zvyšní šiesti sú noví. V zbore sú 4 poslanci za KDH, po jednom z SDKÚ-DS a SMER-SD, zvyšok sú nezávislí.
Do funkcie viceprimátora s právom zvolávať a viesť zasadnutia poslanci schválili Jána Dobránskeho (KDH), za náhradného viceprimátora v prípade neprítomnosti primátora a jeho zástupcu poslanca Mareka Kožucha (SDKÚ-DS). Zriadili aj šesť komisií a schválili ich predsedov a členov. Právo sobášiť budú mať okrem úradujúceho primátora aj poslanci Ján Dobránsky, Marek Kožuch a Andrea Záhradníková (nez.) Novinkou bude mestská rada, ktorá doteraz v Sečovciach neexistovala. Okrem Dobránskeho, Kožucha a Záhradníkovej v nej budú nezávislí Marián Rozman a Viera Gasperová.
Rokovania poslancov bude sledovať kamera
Primátor bude dostávať plat na úrovni svojej predchodkyne. Okrem 2,6-násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve (725 € x 2,6 = 1 885) mu patrí aj 50-percentné navýšenie. Spolu teda zarobí mesačne 2 828 eur (1 885 x 1,5). Na pôvodnej úrovni zostávajú aj poslanecké odmeny. Na návrh primátora Jozefa Gamráta poslanci schválili aj zmeny v organizácii zasadnutí, aby vyšli v ústrety občanom. Po novom sa budú konať popoludní o tretej. Novinkou bude nahrávanie rokovaní poslancov na kameru. Mesto ich bude zverejňovať cez káblovú televíziu a webstránku.
Na začínajúcich poslancov čakalo nepríjemné prekvapenie. Konatelia Mestskej polikliniky, ktorá je 100-percentnou eseročkou mesta, náhle abdikovali. Juraj Selecký a Mária Semanová abdikačné listy doručili na mestský úrad pár hodín pred zasadnutím nových orgánov samosprávy. Poslanci preto neplánovane museli schváliť aj dočasných konateľov. Polikliniku budú do vypísania výberového konania viesť poslanci - lekári Mária Gasperová a Marek Kožuch.
Selecký, ktorý bol vo funkcii od zrodu eseročky v roku 2002, motívy svojho náhleho odchodu nechcel širšie komentovať: "Mám na to hlavne osobné dôvody, ale má to aj svoje pozadie, ktoré teraz nebudem vysvetľovať. Všetko má svoj čas."
Dodal, že o svojej abdikácii bude hovoriť s primátorom mesta v stredu ráno.
Prekvapenie: Radnica je bez prednostu
Ďalšie povolebné prekvapenie čakalo začínajúceho primátora v utorok ráno, keď prišiel do úradu. Potvrdil našu informáciu, že mestský úrad nemá prednostu: "Bývalá primátorka prednostu Vlastimila Ondrejku odvolala a túto funkciu v organizačnom poriadku zrušila. Momentálne neexistuje."
Dodal, že tieto kroky staré vedenie mesta urobilo po voľbách 27. novembra: "Čakal som problémy, ale takéto privítanie v novej funkcii hneď prvý deň - to teda nie. Prednosta je dôležitá výkonná funkcia. Ako začínajúci primátor by som rady skúseného exprednostu, ktorý bol v orgánoch samosprávy od nežnej revolúcie, privítal. Žiaľ, všetko je inak. Z prístupu odchádzajúceho vedenia som hlboko sklamaný."
Nové vedenie mesta momentálne komunikuje s právnikmi, ako chýbajúcu výkonnú funkciu nahradiť, a pritom neporušiť zákon.
Stanovisko TIS
Zrušenie funkcie je zákonné, ale...
Externý právnik Transparency International Slovensko Vladimír Pirošík uviedol, že "zrušenie" funkcie prednostu je zákonné. Umožňuje to novela zákona o obecnom zriadení, ktorá platí od 1. apríla 2010: "Dáva starostom a primátorom právo vydávať pracovný poriadok, organizačný poriadok a poriadok odmeňovania zamestnancov obce." Vysvetlil, že primátor tak môže urobiť kedykoľvek aj bez schválenia v zastupiteľstve.
Podľa zákona má však o zmenách poslancov informovať. To sa nestalo. Ján Dobránsky, ktorý bol poslancom aj v minulom volebnom období, vylúčil, že by o zmene vedeli: "Žiadnu takú informáciu sme nedostali. O to väčšie prekvapenie to bolo."
Pirošík potvrdil, že nový primátor za prednostu nemôže hneď vymenovať iného človeka. Bráni mu v tom Zákonník práce. Keďže funkcia prednostu v organizačnom poriadku radnice zanikla, bol odvolaný a dostal výpoveď. Tento proces sa berie ako zánik pracovného miesta z organizačných dôvodov. Pracovno-právne vzťahy rieši práve Zákonník práce. V tomto prípade zakazuje vytvoriť rovnaké pracovné miesto skôr ako o tri mesiace. Zákonník však nezakazuje vytvoriť iné pracovné miesto s podobnou obsahovou náplňou - napríklad pozíciu asistenta primátora. Všetky zmeny v štruktúre úradu musí primátor prerokovať s odborovou organizáciou Sloves.
lyv
V tieni paragrafov
- Zákon o obecnom zriadení 369/1990, § 13, odsek (4), písmeno d) hovorí: Starosta vydáva pracovný poriadok, organizačný poriadok obecného úradu a poriadok odmeňovania zamestnancov obce; informuje obecné zastupiteľstvo o vydaní a zmenách organizačného poriadku obecného úradu.
- Ten istý zákon v § 17 v odseku (1) hovorí: Ak je v obci zriadená funkcia prednostu obecného úradu, obecný úrad vedie a jeho prácu organizuje prednosta. Prednostu vymenúva a odvoláva starosta.
- Na tieto paragrafy nadväzuje Zákonník práce 311/2001, ktorý v § 61 v odseku (3) dodáva: Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b), nesmie počas troch mesiacov znovu utvoriť zrušené pracovné miesto a prijať po skončení pracovného pomeru na toto pracovné miesto iného zamestnanca.
- Uvedený § 63 ods. 1 písm. b) hovorí: Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď, ak sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách.
lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín